Gaziantep'te Güneş Enerji Santrali kurulacak!

Gaziantep'te Güneş Enerji Santrali kurulacak! Gaziantep'te Güneş Enerji Santrali kurulacak!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kente Güneş Enerji Santrali (GES) kurulacağı bildirildi. 4 bin adet polikristal panel kullanılacak projede, sistemin yıllık toplam 1 milyon 750 bin kilowatt enerji üreteceği hesaplandı.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kente Güneş Enerji Santrali (GES) kurulacağı bildirildi.

 

Güneydoğunun ticaret merkezi Gaziantep'te sanayi kuruluşları ile yoğun göçten dolayı hem nüfus hem de konutlardaki artışlarla enerji tüketim miktarı da her geçen gün artıyor. Kentin enerji tüketimini en aza indirmek için harekete geçen Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ), yenilenebilir enerji kaynakları çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda GASKİ GES projesini hazırladı. İmzası atılan ve  Ankara  TEDAŞ tarafından onaylanan projenin ihale süreci tamamlanarak sözleşme aşamasına geçildi. Santralin Şehitkamil ilçesi İncesu köyünde bulunan 100 bin tonluk su deposunun bulunduğu alana kurulması planlanıyor. 4 bin adet polikristal panel kullanılacak projede, sistemin yıllık toplam 1 milyon 750 bin kilowatt enerji üreteceği hesaplandı.


Öte yandan çevre dostu Güneş Enerji Santralinin kilowatt başına 510 gram karbondioksit emisyonu ile yılda toplam 892.50 ton karbondioksit gazının doğaya salınımını engellediği belirtildi.


Habertürk