26 / 06 / 2022

Gazprom Güney Akımı Projesi'nin mali durumuna etkilerini araştırıyor!

Gazprom Güney Akımı Projesi'nin mali durumuna etkilerini araştırıyor!

GAZPROM, 'Güney Akımı' boru hattının inşaat projesinin son bulmasının ve South Stream Transport boru hattının su altı kısmının inşaatı için yabancı partnerlerinin hisselerini satın almasının şirketin mali durumuna etkilerini araştırdıklarını açıkladı.GAZPROM, 'Güney Akımı' boru hattının inşaat projesinin son bulmasının ve South Stream Transport boru hattının su altı kısmının inşaatı için yabancı partnerlerinin hisselerini satın almasının şirketin mali durumuna etkilerini araştırdıklarını açıkladı. 


Gazprom tarafından yapılan açıklamada, Gazprom Güney Akım projesinin kapatılma kararının ve South Stream Transport Projesi'ndeki ek hisseleri satın almasının şirketin yıllık konsolide finansal tablolarına etkilerini değerlendirdiği belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye'deki görüşmesi sırasında, Rusya'nın mevcut durumlarda başta Avrupa Birliği'nin tavrı yüzünden Karadeniz'in derinliklerinden geçmesi planlanan ve daha sonra Bulgaristan üzerinden Macaristan, Avusturya ve İtalya'ya gaz taşıyacak Güney Akım projesini gerçekleştirmeye devam edemeyeceği kaydedildi. 


Gazprom Başkanı Miller de projenin iptal edildiğini açıkladı. Bu projenin yerine Türkiye ile Rusya arasında boru hattı inşa edilmesine ve Türkiye-Yunanistan sınırında Avrupalı tüketiciler için merkez kurulmasına karar verildi. Ayrıca, Gazprom Aralık ayı sonunda Eni, VVintershall ve EDF'nin South Stream Transport B.V.'deki yüzde 50 hisselerini satın almak için sözleşme imzaladı. Bu hafta Gazprom ve Türk Botaş şirketi yeni boru hattının güzergahı belirlendi. 


Ankara Son Söz