28 / 06 / 2022

Gebze Belediye Meclisi'nde 'imar değişikliği' mesaisi!

Gebze Belediye Meclisi'nde 'imar değişikliği' mesaisi!

AKP'li Gebze Belediye Başkanı, İçişleri Bakanlığı tarafından meclis toplantılarını 3 ay erteleme kararı karşısında meclisi 'imar değişikliği' nedeniyle olağanüstü toplantıya çağırdı.AKP'li Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri altında tüm belediyelerde nisan, mayıs ve haziran ayları meclis toplantılarını ertelemesine karşı 3 Nisan 2020 Cuma günü Belediye Meclisini ''imar değişikliği'' gündemiyle olağanüstü toplantıya çağırdı.

İleri Haber'de yer alan habere göre; imar değişikliği gündem ile karantinaya rağmen belediye meclisinin olağanüstü toplantıyta çağrılması nedeniyle tepki gösteren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, "Vatandaş canının derdindeyken belediye, bir an önce imar planlarını değiştirmenin derdinde” ifadelerini kullandı.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan İçişleri Bakanlığının 26.03.2020 tarihli Koronavirüs Salgını ile Mücadelede Toplantılarla İlgili Ek Genelgesi kapsamında 3 ay boyunca tüm belediyelerde meclis toplantılarının iptal edildiğinden bahsederek, şu ifadeleri kullandı: “Bu süreçte sadece mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması için, meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde olağanüstü toplantı izni alınabilir. Gebze Belediyesi’nin Meclisi toplama gündeminde ise imar işleri var.”

TOPLANTININ GÜNDEMİ: YAĞLI GÜREŞ, ŞİRKETE YÖNETİCİ ATAMAK, İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Kovid-19 tedbirlerine göre, sağlık, güvenlik gibi yaşamsal durumlar haricinde tüm kamu kurumlarında da sosyal izolasyona gidildiğini belirten Tarhan “Yapılması yasaklanmış bir toplantı için özel izin alınmış. Elbette ki vatandaşın sağlığını ya da güvenliğini ilgilendiren, yaşamsal uygulamalar için karar alınması gerekiyorsa bu izin alınabilir; ancak belediye şirketine yönetici atamak, yağlı güreş yarışma ödüllerini belirlemek ve imar plan değişikliklerini onaylamak için izin alınmış. Çok acil, önemli, halk sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konular yok. Kısacası vatandaş canının derdindeyken belediye, bir an önce imar planlarını değiştirmenin derdinde” dedi.

'TOPLANTININ HUKUKİ DAYANAĞI YOK'

Tarhan “Toplantı kararı alınırken o kadar apar topar iş yapılmış ki, yazıda Cumhurbaşkanlığının 2019/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı genelgesine dayanılarak toplantı çağrısı yapılmış. Atıf yapılan genelge 2019 yılındaki bir takım önlemlere ilişkin. Oysaki Belediye Meclisi toplantılarının iptalini içeren genelge İçişleri Bakanlığının 26.03.2020 tarihli ek genelgesi. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bu toplantının ne vicdani ne de hukuki bir dayanağı yoktur” şeklinde konuştu.