Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun temeli atılıyor

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun temeli atılıyor Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun temeli atılıyor

İstanbul-İzmir arasındaki 8-10 saatlik süreyi 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun temeli bugün atılıyor. Projeyle 870 milyon lira tasarruf sağlanacak

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun temeli bugün atılacak. İzmit Körfez geçişiyle bağlantı yolları dahil olmak üzere Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılmasına ilişkin sözleşmenin imzalanmasının ardından projede ilk kazma bugün Gebze Dilovası'nda vuruluyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılacağı projenin temel atma törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

YEDİ YILDA TAMAMLANACAK
şžantiyeleri kurulan projede, ilk etapta Gebze Dilovası mevkisinde, körfez köprüsünün güzergahı üzerinde yer teslimi yapıldı. Otoyol, köprü ve tesislerin inşaatında yaklaşık 84 kilometrekarelik bir alanın kullanılacağı tahmin edilirken, kamulaştırma işlemlerine yönelik çalışmalara yaklaşık bir yıl önce başlanmıştı. Proje sözleşmesinde azami yapım süresi yedi yıl olarak belirlense de kısmi veya kesim halinde trafiğe açılabilecek.

KÖRFEZ DAHİL 421 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA
Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı yolları dahil) Otoyolu Projesi, Gebze'den başlayacak. İzmit Körfezi'ni asma köprü ile aşarak Orhangazi ve Gemlik yakınlarından geçecek ve Ovaakça Kavşağı ile Bursa çevre Yoluna bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak.

RÜYA PROJEDE SONA GELİNDİ
Kayseri'de, 40 yıl önce Zamantı Nehri üzerine yapılması planlanan, 1976'da programa alınan ve Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ilçeleri arasında kalan 57 bin 666 hektar alanı sulayacak olan Develi Ovası Sulama Projesi tamamlandı. Devlet Su İşleri 12'nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 1976'da yatırım programına alınan Develi Ovası Sulama Projesi'nin, planlama raporunda bütün ele alınmasına rağmen iki merhaleye ayrıldığı bilgisini verdi.
Sabah

 

pus