Geleceğin Ankara’sı inşa edilecek!

Geleceğin Ankara’sı inşa edilecek! Geleceğin Ankara’sı inşa edilecek!

Geleceğin Ankara’sını inşa edeceklerini söyleyen Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, ‘2050 Ankara Vizyonu’ Projesinden bahsetti.Millet İttifakı  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Türkiye Genç İş Adamları Derneği’nin (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin konuğu oldu.

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım'ı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Mansur Yavaş’a, TÜGİAD Ankara Şubesi tarafından hazırlanan Dört Dörtlük Ankara’ projesinin detayları anlatıldı. 

Toplantının açılışında konuşan Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım Ankara’nın bozkırın ortasında bir cumhuriyet mucizesi olduğunu söyledi. Yıldırım, “Biliyoruz ki, bir Anadolu kasabası iken Ankara’yı başkent yapan, bugünkü vasfına kavuşturan irade, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran iradedir. Bu bakımdan Ankara çok şanslı. Ankara, büyük yatırımların seferber edildiği bir şehir. Ama aynı Ankara, özellikle de biz Ankaralılar için potansiyeli yeterince değerlendirilememiş, seferber edilen kaynaklar yeterince kullanılmamış şanssız bir şehir. Bu nedenledir ki; belediye başkan adaylarımız her seçim döneminde yapılması gereken pek çok şeyi Ankaralılarla paylaşıyor” diye konuştu. 

“ANKARA’NIN ÜLKEMİZİN BAŞKENTİ OLMA VASFINA ERİŞMESİ GEREKİYOR”

Yıldırım, “Türkiye Genç İşadamları Derneği Ankara şubesi olarak, mevcut ekonomik tabloya rağmen bütün ticari hacmimizle Başkentimize ve ülkemize katkı sunma konusunda azimli ve heyecanlıyız” ifadelerini kullanan Zafer Yıldırım “İsteğimiz, Ankara’nın ülkemizin başkenti olma vasfına ve Ankaralıların hak ettiği insani yaşam standartlarına uygun bir şehir olmasıdır. Bu azim ve heyecanımız ülkemizin iktisadi itici güçlerindendir. İş dünyasındaki umudun diri tutulmasını ve desteklenmesini önemsiyor, bu manada belediye ve iş dünyası iş birliğini çok kıymetli buluyoruz. Biliyoruz ki, stadyum, fuar, raylı sistem ve direkt uçuşların arttırılması taleplerimiz her alanda dillendirilen ve adeta değişen Ankara’nın yüzü olacak nitelikteki projeler” ifadelerini kullandı. 

DÖRT DÖRTLÜK ANKARA PROJELERİ

Yaşanabilir Ankara, Küresel Ankara, Sürdürülebilir Ankara, Temiz Ankara ile ilgili konuları Mansur Yavaş'a anlatan Yıldırım, “Unutmamak lazım ki, Başkentimiz birçok eksiklikle boğuşuyor. Bunların tamamlanması ve daha yaşanabilir, gurur duyulan bir Ankara’nın meydana getirilmesi hepimizin sorumluluğu” diye konuştu.

“ANKARA’DA ÇOK FAZLA ÖLÜ YATIRIM VAR”

Ankara’nın ortak akılla yönetilmesi gerektiğini söyleyen Mansur Yavaş,  “TÜGİAD’a sorulsaydı fuar alanı mı Ankapark diye… Ankara’nın marka olması için neyin gerekli olduğunu siz söyleyecektiniz. Ama Sayın Gökçek, Ankapark olduğunu düşünüp, ona yatırım yaptı. Keşke şehrin merkezine değil de, biraz daha uzağa yapsaydı ve çok daha az para harcansaydı. Bunun gibi çok fazla ölü yatırım var Ankara’da” açıklamasında bulundu. 

“İŞ ADAMLARININ ÖNÜNÜ AÇMALIDIR”

Her partiden belediye encümeni olacağını, yönetimin birkaç farklı şekilde denetleneceğini, şeffaflık olacağını söyleyen Yavaş, “Belediye başkanın ilk görevi temiz hava, musluktan içilebilir su, konforlu ve ucuz toplu ulaşım, yeşil alanlar, daha sonra şehrin ekonomisini kalkındıracak projeleri hayata geçirmelidir. Mesela belediye istihdam konusunda yapabileceklerini yapıp, iş adamlarının önünü açmalıdır. Belediye başkanı şehrini zenginleştirmelidir'' dedi.

“GELECEĞİ DÜŞÜNEREK PLANLIYORUZ”

Belediyelerin girişimcilerin desteklenmesi konusunda yapabileceği bazı şeyler olduğunu söyleyen Mansur Yavaş, “Silikon Vadisi gibi yerlerde kiralar kat kat fazla. Mutlaka Türkiye’den çok önemli girişimciler çıkacaktır, yeter ki bazı konularda destek verilsin” dedi. Geleceğin Ankara’sını inşa ettikleri ‘2050 Ankara Vizyonu’ Projesi ile ilgili konuşan Yavaş, “Geleceği düşünerek planlıyoruz her şeyi. 1 Nisan’dan sonra bütün konut projelerinde, elektrikli şarj ünitesi ve yağmur hasadı ile çatılarda yağan yağmurun depolanmasını isteyeceğiz. Güneş enerjisi kullanan evlere indirimli fiyatlar vereceğiz, ruhsat açısından özenmelerini sağlayacağız. Bahçesindeki aydınlatmaları güneş enerjisinden yapmalarını isteyeceğiz. Güneş enerjisini kullanacağımız yatırım projelerimiz oldukça fazla olacak” dedi.

TURİZM PROJELERİNİ ANLATTI

TÜGİAD Ankara üyelerinin bütün soruları hakkında konuşan Yavaş, Ankara turizmini canlandıracak Ulus Projesi, İpek Yolu Turizmi, Termal Sağlık Turizmi , 81 İl Anadolu Kültür Müzesi gibi projelerini anlattı. Mehmet Özhaseki’nin ‘Ankara’da turizmi canlandıracak ne var’ ifadelerini hatırlatan Yavaş, “Ankara’ya doğru baktığınızda çok yer var. İstendikten sonra her şey yapılır. Kendi değerlerinizi ön plana çıkarmalısınız. Hayal edip, insanları yönlendirmek çok önemli” açıklamasında bulundu.