Gelir İdaresi Başkanlığından vergisel işlemlerin elektronik ortamda yapılması çağrısı!

Gelir İdaresi Başkanlığından vergisel işlemlerin elektronik ortamda yapılması çağrısı! Gelir İdaresi Başkanlığından vergisel işlemlerin elektronik ortamda yapılması çağrısı!

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle oluşabilecek sağlık risklerini önlemek için elektronik ortamda yapılabilen vergisel tüm iş ve işlemlerin bu yöntemle yerine getirilmesi önerisini sundu.Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) yaptığı duyuruda, gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından izlenilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşların kalabalık ortamlarda bulunmamasının önem arz ettiği belirtildi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yapılan duyuruda, "Vergi mükellefleri tarafından bizzat vergi dairelerine gidilerek yapılan vergi ödeme, beyanname gönderme, dilekçe verme, başvuru yapma gibi işlemlerin web veya mobil uygulamalar üzerinden elektronik ortamda, hızlı, güvenilir şekilde ve 7 gün 24 saat yapılabileceğini önemle hatırlatırız." ifadeleri yer aldı.

Vergi ile tapu harcı, trafik para cezası, TC kimlik kartı bedelleri gibi harç ve idari para cezalarına ilişkin ödeme işlemlerinin İnteraktif Vergi Dairesinin web adresi ve GİB mobil uygulaması üzerinden banka kartı ya da kredi kartıyla yapılabileceğinin anımsatıldığı duyuruda, şu ifadeler yer aldı:

"Kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin gelir vergisi beyannamelerinizi, Başkanlığımızın Hazır Beyan Sistemi'ne web adresi veya mobil hazır beyan uygulaması üzerinden erişerek, elektronik ortamda hazırlayarak vergi dairenize gönderebilir ve tahakkuk eden vergilerinizi aynı ortamda banka kartı veya kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Mükellefiyet kaydı olmayanlar ve Hazır Beyan Sistemi üzerinden daha önce beyanname vermemiş olanlar da bu uygulama üzerinden beyanname verebilirler."

Hasta ve engelli mükelleflere adreste yardım


Duyuruda, kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı sebebiyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükelleflerin, Vergi İletişim Merkezini (Alo 189) aramaları halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini hazırlamalarına ve göndermelerine yardımcı olunacağı da belirtildi.

Vergi dairesine verilmesi gereken işe başlama, adres değişikliği, işi bırakma, şube açılış ve kapanışı, özelge talebi, uzlaşma başvurusu, "Borcu yoktur" yazısı ile mükellefiyet durum yazısı gibi başvuru ya da  taleplerinin de elektronik ortamda yapılabileceği bildirilen duyuruda, şu ifadeler yer aldı:

"İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla 148 adet işlem internet üzerinden yapılabilmekte olup yapabileceğiniz iş ve işlemlerin listesine 'ivd.gib.gov.tr' adresinde yer alan 'Neler Yapabilirim?' sekmesinden ulaşabilirsiniz. Tereddüt ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz diğer hususlar hakkında Vergi İletişim Merkezini arayabilirsiniz. Kovid-19 nedeniyle oluşabilecek sağlık risklerini önlemek amacıyla elektronik ortamda yapılabilen tüm iş ve işlemlerinizi bu yöntemle yerine getirmenizi önemle tavsiye ederiz."

 

Ev ve iş yeri sahiplerinin dikkatine!