Gelir vergisi nedir? Kimler gelir vergisinden muaftır?

Gelir vergisi nedir? Kimler gelir vergisinden muaftır? Gelir vergisi nedir? Kimler gelir vergisinden muaftır?

Şahısların elde ettiği gelirlerin üzerinden alınan dolaysız ve zorunlu bir vergi olan gelir vergisi ödemeleri devam ediyor. Peki gelir vergisi nedir? Kimler gelir vergisinden muaftır?Şahısların elde ettiği gelirlerin üzerinden alınan dolaysız ve zorunlu bir vergi olan gelir vergisi birçok kişiyi yakından ilgilendiriyor. Peki, ayrıntılı olarak ‘gelir vergisi nedir ve kimler gelir vergisi öder? Kimler gelir vergisinden muaftır? İşte tüm detaylar...

GELİR VERGİSİ NEDİR?

Gelir vergisi hukukta gerçek kişi olan yani yetki kullanabilen kurumlaşmamış kişilerin elde edilen gelirlerden alınan vergi türüdür. Gelir vergisi kişinin bir yıl içinde serbest meslek faaliyetleri sonucu elde ettiği kazanç, mal satışları, gayrimenkul getirisi üzerinden alınır. Zirai faaliyetler ve bunun gibi kanun kapsamına giren birçok gelir de vergi kapsamındadır. Tüm bunların hepsi ‘Gelir Vergisi Kanunu' ile tespit edilmiştir.

GELİR VERGİSİNE TABİ OLAN KAZANÇLAR NELERDİR?

- Serbest meslek kazançları,
- Ticari kazançlar,
- Zirai kazançlar,
- Gayrimenkul sermaye iratları,
- Menkul sermaye iratları,
- Hisse senedi satış kazancı.

KİMLER GELİR VERGİSİNDEN MUAFTIR?

Bazı esnaflar Gelir Vergisi Kanunu'ndan muaf tutulmuştur. Peki, vergiden muaf tutulan ticaret ve sanatla uğraşan gerçek kişiler kimlerdir?

- Gezici olarak yani bir iş yeri açmamak şartı ile perakende ticaret ile uğraşanlar.

- Bir iş yeri açmadan gezici olarak iş yapan, kalaycı, hallaç, lehimci, musluk tamircisi, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, çilingir, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, hamal gibi küçük sanat erbapları.

- Köylerde gezici olarak her türlü sanatla uğraşanlar.

- Nehir, göl, deniz ve su geçitlerinde 50 rüsum tonilatoya kadar motorsuz nakil araçları işletenler.

- Hayvan ve bir adet hayvan arabası ile nakliyecilik yapanlar.

- Ziraat işlerinde kullanılan hayvan ve hayvan arabası, motor ve traktör, sandal gibi vasıtalarla sürekli hale getirmeksizin ara sıra ücret karşılığı eşya ve insan taşıyan çiftçiler.

- Evde kullanılan mutfak robotu, dikiş makinesi, ütü ve benzeri makinelerle, dışarıdan işçi çalıştırmamak şartı ile yapılan her türlü ürün (havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı) işyeri açmadan satanlar.