Evteks'e yoğun ilgi 300 firmayı açıkta bıraktı !

 Evteks'e yoğun ilgi 300 firmayı açıkta bıraktı !Bu yıl 18'incisi düzenlenecek olan İstanbul Ev Tekstili Fuarı (Evteks) büyük ilgi gördü. Stantların dolması nedeniyle 300 firma açıkta kaldı


Ev tekstili sektöründe Almanya'dan sonra dünyanın en büyük fuarı olan Evteks 18. İstanbul Ev Tekstili Fuarı yoğun ilgi gördü. 16-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında CNR EXPO'da gerçekleştirilecek fuara bine yakın firma katılacak. İlgi yoğunluğu nedeniyle koridorların bile kiralandığı fuarda yer almak isteyen 300 firma açıkta kaldı. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, bu yıl 125 bin profesyonelin beklendiği Evteks'e gelecek ziyaretçilerin, kalacak otel bulamadıkları için evlerde pansiyoner olarak ağırlanacağını söyledi. Fuara katılan yabancı firma sayısının da artış gösterdiğini belirten Erem, "Bu yıl Kanada'dan Japonya'ya Kuveyt'ten Avusturya'ya 130 yabancı katılımcı firma var" dedi. 


HEDEF 10 MİLYAR DOLAR 

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık da toplam 15 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye ev tekstili sektörü için fuarların olmazsa olmaz olduğunu belirterek, "Sektörümüz 700 bin kişiye istihdam sağlıyor. 2023'te 10 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmemiz için fuarların önemi büyük. Yıllık 5 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunun 2 milyar doları bavul ticareti olarak komşulara yapılıyor" dedi. 

Sabah