Global krizi fırsata dönüştüren 7 formül

Global krizi fırsata dönüştüren 7 formül Global krizi fırsata dönüştüren 7 formül

İşte gayrimenkul kuruluşlarının krize karşı geliştirdikleri 7 fırsat formülü...
GLOBAL mali krize rağmen, yeni projelerini uygulamaya koymaktan ve mevcut projelerinin yeni etaplarını satışa çıkartmaktan kaçınmayan gayrimenkul kuruluşları, peş peşe devreye soktukları cazip kampanylalarla kriz ortamını fırsata dönüştürmeye çalışıyor. İşte gayrimenkul kuruluşlarının krize karşı geliştirdikleri 7 fırsat formülü:

YTL'yle satış yapan bazı firmalar, dolar kurunu 1.70 YTL'de, Euro'yu da 2.20 YTL'de sabitleyerek, krizde yüksek kuru kaçıran döviz yatırımcılarını projelerine çekmeye çalışıyor.

Dövizle satış yapan firmalar, dolar kurunu kriz öncesi seviyesinden işleme alarak, 1.25 YTL'ye kadar çekiyor.

Konut kredilerinde faizlerin yüzde 2'lere ulaşmasıyla birlikte konut kredisi kullanmaktan kaçınan yatırımcılar hedef alınıyor ve 60 ay sıfır faiz uygulamaları devreye sokuluyor.

Peşin alımlarda yüzde 12 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda indirimlere gidilebiliyor.

Rekabette cazip fiyatla ön plana çıkmak isteyen firmalar, 3 oda bir salon konutları stüdyo daire fiyatından satışa sunuyor.

Müşterilere alternatif ödeme planları çıkarılarak, bütçelerine uygun seçenekler hazırlanıyor.

Peşinat oranları yüzde 30'lardan yüzde 10'lara çekiliyor. Böylece, peşinatı olmayanların da konuta yatırım yapma imkanı bulması sağlanıyor.

GAYRİMENKUL sektörü, tüm dünyayı etkisi altına alan finansal kriz dönemini bekleyerek değil, yeni projelerini ve mevcut projelerinin yeni etaplarını cazip kampanyalarla devreye sokarak, aşmaya çalışıyor. Bu firmalardan Soyak, İzmir'de hayata geçirdiği Siesta projesini, Fi-Yapı ikinci projesi olan Fiyaka Esenşehir'i, Garanti Koza 5 yıl sürecek Akkoza projesini, Doğa Gayrimenkul apart oteli bulunan FeriLoft'u, Mimart Yapı Çorlu'da inşasına başladığı Ardenia Park'ı, Kuzu Grup Divan Residence projesini krize rağmen satışa çıkardı. Ayrıca Ağaoğlu My World'un son etabı olan Southside'ı, Sinpaş GYO da Lagün'ün dördüncü etabını ve Bosphorus City'nin yeni etaplarını satışa sundu.

Emlak Konut'un TOKİ'yle birlikte gerçekleştirdiği Avrupa Konutları'nın yeni bloklarını "Değerli kur" kampanyasıyla satışa sunarken AZ İnşaat'ta Merit Life projesinde 60 ay sıfır faiz uygulamasını başlattı. Bu kuruluşlar bir yandan esnek ödeme planı, uygun vade koşulları, dövizi yüksek kurdan YTL'ye çevirmek, peşin ödemede indirim yapmak gibi fiyata yönelik kampanyalarla, kriz dönemini fırsata çevirmeye çalışırken, diğer yandan da projelerinin tanıtımına ağırlık vererek, talebi kendi projelerine yönlendirmeyi hedefliyor.

Esnek Ödeme planları
Fi-Yapı, 16 blok ve 816 daireden oluşan Fiyaka Esenşehir'deki dairelerini 99 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuyor. 8 Kasım'da satışa çıkan projede Fi-Yapı finansman desteğiyle 60 aya varan vade seçenekleriyle prosedürlerle uğraştırmadan farklı ödeme planları sunuluyor. Emlak Konut'un TOKİ'yle gerçekleştirdiği Avrupa Konutları TEM'in yeni bloklarını dövizi yüksek kurdan YTL'ye çevirerek satışa sundu. Kampanyada, dolar kuru 1.70 YTL'den, Euro'da 2.20 YTL'den işlem yapılıyor. Böylece, yüksek kuru kaçıran döviz yatırımcılarını projelerine çekmeyi amaçlıyor. Propa İnşaat'ın Sarıyer Park projesinde olduğu gibi dolarla satış yapan kuruluşlar da döviz kurunu kriz öncesi seviyelerinde belirleyerek, müşteri çekmeye çalışıyor. AZ İnşaat'ta Merit Life Kent projesinde 60 ay sıfır faiz uygulaması başlatarak, faizlerin yüzde 2'lere ulaşmasıyla birlikte konut kredisi kullanmaktan kaçan yatırımcıları hedef alıyor.

Soyak, Siesta projesinde 101 bin YTL'den başlayan fiyatlarla yüzde 0.99 kredi faiz oranı ve 72 ay vade imkánının yanı sıra, artan taksitli ve ara ödemeli seçeneklerle de ödeme kolaylığı sağlanıyor. Peşin alımlarda yüzde 12 indirim fırsatı sunulurken, yüzde 50 ve üzerinde peşinat verenler ise yüzde 6 indirimden yararlanıyor. Projenin, 372 konutluk ilk etabının 150 dairesi satıldı. Kuzu Grup'un Divan Residence projesinde fiyatlar 110 bin YTL'den başlıyor. Peşin ödemelerde yüzde 10 indirim uygulanıyor. Projede yüzde 65'e varan satış rakamlarına ulaşıldı. Doğa Gayrimenkul'ün fiyatları 131 bin 200 dolardan başlayan Feriloft projesinde şu ana kadar 20 daire satıldı. Proje için esnek ödeme planı olan kampanya düzenlenmesi hedeflenirken Garanti Koza'da alternatif ödeme planları üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Akkoza'nın lansmanından bu yana 200'e yaklaşan bir satış grafiği yakalandı.

Yeni etaplar satışta
Ağaoğlu, Ataşehir'deki My World projesinin son etabı olan Southside'da yüzde 10 peşinat ödemek yeterli oluyor. Geri kalan pay en az yüzde 5'lik veya daha fazla oranlarda ara ödemeler halinde kapatabiliyor. Daire fiyatının yüzde 35'ini peşin verenler, kalan borcu iki taksitte tamamlayarak 'sıfır' faizle tüm ödemelerini yapabiliyor. Sinpaş GYO ise dördüncü etabını başlattığı Lagün'de devrimci ödeme planı sunuyor. Buna göre aylık taksitler ilk 12 ay sabit ödeniyor. Sonraki taksitler ve ara ödemeler yılda bir kez olmak üzere TÜİK tarafından belirlenen yıllık TÜFE+ yüzde 3 oranında artırılarak yine 12 ay sabit ödeniyor. Sinpaş GYO Bosphorus City'de de banka kredisiz 72 ay vadeli 'Devrimci Ödeme Planı'nı uyguluyor. Projenin lansmanının ardından 3 haftada 707 ev satışı gerçekleşti.

hurriyetemlak.com