`Göğsümüzü gere gere dolaşıyoruz'

`Göğsümüzü gere gere dolaşıyoruz'

Dünyanın dev bankaları mortgage krizinden milyarlarca dolar zarar yazarken, Türk bankaları yabancı şirketleri fonlar hale geldi.Yurtdışında kredi piyasalarında yaşanan sıkışmaya rağmen bir Türk bankası olarak yabancı şirketlerin sendikasyonlarında 700 milyon dolarlık kaynak aktardıklarını belirten Akbank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Mengi, "Türk bankaları olarak göğsümüzü gere gere dolaşıyoruz. Bu yıl da yabancı şirketlere 800 milyon dolarlık finansman desteği daha sağlarız" dedi.

Akbank'ın kurumsal ve yatırım bankacılığındaki hedefleri ve görev değişikliklerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul ve genel müdür yardımcıları global dalgalanmanın Türk bankacılık sektörüne olan etkilerine de değindi.

Aktiflerimiz kaliteli

Zafer Kurtul, konuşmasında finans sektöründe büyüklüğün yanı sıra aktif kalitesinin de önemli olduğuna işaret etti. Kurtul, Akbank'ta toplam aktiflerin öz kaynakların 7 katı olduğunu, dünyanın önemli ticari bankalarında ise bu oranın 20 katı olduğuna değinerek, "İşlerin iyi gitmediği dönemlerde aktiflerdeki değer düşüşü öz kaynakları eritiyor" dedi. Toplantıda soruları da yanıtlayan Kurtul, bir soru üzerine kredi kartları aidatına müdahale edilmesinin serbest piyasa kurallarına ters olduğunu savundu.

Pirelli ve Gazprom'u Akbank fonladı

Kurumsal Bankacılık Bölüm Başkanlığı'ndan Genel Müdür Yardımcılığı'na atanan Cem Mengi de, 2008'de 30 milyar dolar düzeyinde olması beklenen kurumsal bankacılık iş hacminden Akbank'ın yüzde 25 pay almayı hedeflediğini söyledi. Toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mengi, Türk bankalarının güçlü özkaynak yapısı ile artık yabancı şirketleri fonlamaya başladığına işaret ederek şunları söyledi: "Yabancı bankalar zaman zaman bizi ziyarete gelip, `Türk bankalarının dünyadaki krize rağmen nasıl kârlılıklarını sürdürebildiğini' soruyor. Biz de göğsümüzü gere gere dolaşıyoruz. Türk bankaları artık yurtdışında da sendikasyonlara katılıyor. Akbank olarak yurtdışındaki firmalara 700 milyon dolarlık finansman sağladık. Örneğin, Pirelli ve Rusya'nın enerji devi Gazprom'ı fonladık. 2008'de de 800 milyon dolar daha kanalize edebiliriz."
 
Ekonomide kırılganlık sürüyor

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, AKP hakkındaki kapatma davası sürecinin ekonomiye olan etkileri konusunda, ekonomik istikrar için politik istikrarın devam etmesinin önemli olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Bugüne kadar yapılan reformlara rağmen yine de kırılgan sayılabilecek noktalar var. İç borcun milli hasılaya oranı hala yüksek. Cari açık ve reel faizlerin yüksekliği de diğer kırılgan noktalar. Reformlar devam etmeli. Biz hep olumlu düşünüyoruz. Ülkemizde bir politik istikrarsızlık yaşamamayı ümit ediyoruz."
Akkurt, Ak Yatırım Genel Müdürü oldu

Akbank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ziya Akkurt, Ak Yatırım A.Ş.'de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Kurumsal Bankacılık Bölüm Başkanı Cem Mengi ise Akbank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, bu görev değişikliğiyle kurumsal bankacılık ile yatırım bankacılığı arasında sinerji yaratılacağını vurgulayarak, bu sayede bankanın önceliğinde yer alan vizyon ve hedefleri gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Bu arada bir soru üzerine global dalgalanmanın sendikasyon kredilerinde bir daralmaya yol açmayacağını da dile getiren Akbank Genel Müdürü Kurtul, sadece fiyatta 15-20 baz puanlık bir artış olabileceğini söyledi. Bankacılık sektörünün kredi hacminin ise yüzde 20 oranında büyüyeceğini öngören Zafer Kurtul, Akbank olarak hedeflerinin ise yüzde 25'lik büyümeyi yakalamak olduğunu ifade etti.
(Akşam)