Gökhan Çeliktürk: Şantiyelerdeki çalışmalar durdurulmalı!

Gökhan Çeliktürk: Şantiyelerdeki çalışmalar durdurulmalı!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, tüm yetkililere çağrıda bulundu. Çeliktürk, “Şantiyelerdeki çalışmalar durdurulmalı” dedi…


Gökhan Çeliktürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, tüm yetkililere acil çağrıda bulundu.

Referans Gazetesi’nde yer alan habere göre; şantiyelerde çalışan işçilerin sağlığı için tedbir alınmasını gerektiğini belirten Çeliktürk, "Bakanlığın genelge ile aldığı önlemler uygulanmıyorsa şantiyelerdeki çalışmalar durdurulmalıdır" diye konuştu.

ŞANTİYELERDE ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Küresel koronavirüs salgınının tüm insanların sağlığını tehdit ettiğini ifade eden İMO Şube Başkanı Çeliktürk, salgının durması için her sektöre özel önlemler alındığını, ancak inşaat şantiyelerinde çalışanlara yönelik önlemlerin tam olarak uygulanmadığını belirtti. Çeliktürk, "Virüs salgınını durdurmak için kişisel hijyen, izolasyon ve sosyal mesafe gibi konular çok önem taşıyor. Ancak şantiyelerde virüsün yayılmasını önleyici tedbirlere tam olarak uyulmadığı yönünde büyük endişelerimiz var. Dolayısıyla inşaatlarda çalışan şantiye şefleri, saha mühendisleri, yapı denetim mühendisleri ve formenlerin sağlığının tehlikede olduğunu düşünüyoruz" dedi.

ÖNLEMLERİN TAM OLARAK UYGULANMASI GEREK

Yetkililerin şantiyelerle ilgili önlemlerin tam olarak uygulanması için gerekli tedbirleri almasını isteyen İMO Şube Başkanı Çeliktürk, açıklamalarına şöyle devam etti:

 "İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak şantiyelerde COVİD-19 salgını ile ilgili alınması gereken önlemlerin yer aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın COVİD-19 Tedbirleri başlıklı 2020/9 sayılı genelgesini yakından takip etmekteyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Acil Eylem Planı Çerçevesinde ilgili kurumlar ile birlikte şantiyelerde izolasyonun sağlanması ve dolayısıyla da çalışanların sağlığının korunması için bütün tedbirlerin uygulanmasını sağlamalıdır. Tedbirlerin uygulanmadığı koşullarda ise şantiyelerdeki çalışmalar acil olarak durdurulmalı ve çalışanların özlük hakları korunmalıdır."

TOPLUM SAĞLIĞINI İÇİN TAVİZ VERİLMEMELİ

Ülkenin zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen Gökhan Çeliktürk, salgından en az şekilde etkilenmek için alınan tedbirlerin tam olarak uygulanmasının önemli olduğuna dikkat çekti. "Çalışanlarımızın sağlığı bizler için çok önemlidir" diyen Başkan Çeliktürk, "Hükümetimiz bu salgını önlemek için her sektöre yönelik tedbirler alıyor. Ülkemizde İstihdamın en fazla olduğu İnşaat sektörde bile bu tedbirler aksarsa Virüsün yayılmasına karşı mücadelenin başarıya ulaşması zorlaşır. Bu nedenle Bakanlığımızın aldığı önlemlerin şantiyelerimizde tam olarak uygulanması sadece inşaat çalışanlarının değil tüm toplumun sağlığı açısından da büyük önem taşıyor" diye konuştu.

MÜTEAHHİTLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Gaziantep’te faaliyet gösteren İnşaat sektörünü içerisinde barındıran oda, dernek ve sivil toplum örgütlerinin sessiz kalmasına bir anlam veremediklerini belirten Çeliktürk, sektör temsilcilerinin sorunun çözümü için birlikte hareket etmesini istedi. Çeliktürk, şöyle devam etti: “İnşaat Sektörü olarak tek vücut olup çalışanlarımızın sağlığı İçin ortak çağrı yapmamız gerekiyor. Şantiyelerimizde çalışan personellerimizin ve taşeron işçilerinin sağlığından birinci dereceden sorumlu olan işverendir yani müteahhitlerimizdir. İlk etapta virüsün yayılmasının önüne geçmek için en az 2 hafta şantiyelerde ve ofislerde çalışan personellerimizi ücretli izne göndermemiz gerekiyor.”

İnşaat sendikalarından 'şantiyeler 3 hafta durdurulsun' çağrısı!