Göktürk'e alışveriş merkezli, ofisli 'mahal'

Göktürk'e alışveriş merkezli, ofisli 'mahal'Göktürk'te inşa edilen butik proje Gökmahal'de dairelerin metrekare fiyatı 2 bin 500 dolardan başlıyor. İçinde alışveriş merkezi ve ofislerin de yer aldığı Gökmahal, 2008'de tamamlanacak.
700 metrekarelik sosyal tesis var Ferko İnşaat, Avrupa yakasının en iddialı karma projelerinden birini Göktürk'te hayata geçirecek. Etiler'e 19, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne 22 ve Taksim'e 25 kilometre mesafede yer alan 'Gökmahal' alışveriş merkezi, ofis ve konutlardan meydana gelecek. 6 dönümlük bir arazide gerçekleştirilecek proje 3 bloktan oluşacak. Her bir bloğun 5 katlı olarak inşa edileceği Gökmahal'in konumlanmasında ofislerin ve iki büyük mağazanın yer aldığı camlı blok cadde tarafında yer alırken, konutların ve diğer mağazaların bulunduğu diğer iki blok bunun arkasında olacak.


Normal ve dubleks 80 konut


Projede toplam 80 konut bulunuyor. Konutların büyüklükleri 82 metrekareden başlıyor ve 352 metrekareye kadar çıkıyor. Projedeki 82 metrekarelik daireler 1+1, 100 ve 138 metrekarelik daireler 2+1, 148 ve 200 metrekarelik daireler de 3+1 tipinde inşa ediliyor. Gökmahal'deki dubleks daireler ise teraslarıyla birlikte 175 metrekareden 352 metrekareye kadar çıkan büyüklüklerde ve 2+1'den 6+1'e kadar değişik tiplerde hayata geçiriliyor. Konutların metrekare birim fiyatı ise 2 bin 500 dolardan başlıyor.


24 mağaza, 22 ofis yapılacak


Projede yer alan 24 mağazanın 2'si camlı blokta yer alıyor ve büyüklükleri 250'şer metrekare. Bu mağazaların ayrıca 250'şer metrekarelik depoları da bulunuyor. Diğer 22 mağaza ise iki bloğa dağılmış durumda ve büyüklükleri de 64- 65 metrekare. Pasaj şeklinde dizayn edilen alışveriş merkezindeki mağazaların metrekaresi 5 bin ila 7 bin dolar arasında. Gökmahal'in camlı bloğunun üst katlarında da 22 adet ofis inşa ediliyor. Büyüklükleri 85 metrekare olarak tasarlanan ofislerin metrekare fiyatları 4 bin dolar civarında.


"Manhattan'ın bulvarlarındaki konsepti getirdik"


Projenin Koordinatörü Mesut Aslan, Gökmahal'in ABD'den esintiler taşıdığına işaret ederek, "Manhattan'daki büyük bulvarlarda oluşturulan konsepti İstanbul'a Göktürk'e uyguladık" dedi. Gökmahal'in isminin oluşması aşamasında Türkçe bir isimde ısrarlı davrandıklarını dile getiren Aslan, şöyle konuştu: "Projenin isminin içinde 'yer' nitelemesi yapmak için 'mahal' kelimesinin mutlaka geçmesini istiyorduk. Göktürk'te inşa edildiği için Gökmahal isminde karar kıldık." Projeden konut satın alanların Gökmahal için "Göktürk'ün Akmerkez'i" benzetmesi yaptığını da belirten Aslan, projenin hem karma bir yapıda olması hem de butik özellikte inşa edildiğine işaret etti.


Projede, 2 kat kapalı otoparkın yanı sıra 700 metrekarelik de sosyal tesis alanı mevcut. Jakuzi, sauna, masaj odası, üstü açılabilir kapalı yüzme havuzu, spor merkezi ve vitamin barın yer aldığı Gökmahal'de 24 saat güvenlik hizmeti de veriliyor. Finansbank'ın yüzde 1.18 faiz oranı ile 36 ay vadeli kredi verdiği projenin Kasım 2008'de tamamlanması planlanıyor.


Firma: Ferko İnşaat


* Yer: Göktürk


* Konut sayısı: 80


* Büyüklük: 6 bin metrekare


* Konut büyüklüğü: 82- 352 metrekare


* Fiyat: 2 bin 500 dolar (m2)


* Tel: (0 216) 322 38 22


(Sabah)