10 / 08 / 2022

Gölcük Yalı Evleri hızla yükseliyor!

Gölcük Yalı Evleri hızla yükseliyor!

Gölcük Belediyesi'nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor.
Gölcük Belediyesi'nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor. Bu anlamda 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projeleri Kültür ve Tabiat varlıkları kurulunca onaylandı ve yapımları hızla sürüyor.

 

Uzun süre hayalini kurulan ve 2 tanesi bitirilen Yalı Evleri Projesi’nin devamı da hayata geçiyor. Bu kapsamda beton atma işlemlerine geçilmiş ve çalışmalar hız kazanmış durumda. Bu projenin bitirilmesiyle birlikte de Değirmendere’ye adeta çağ atlatacak, güzel ve tarihi bir mekan oluşturulmuş olacak.

 
Tarihi Dokumuzu Ön Plana Çıkarıyoruz

 

Daha önceden tarihi iki yalı evini dokusu bozmadan yapan ve büyük beğeni toplayan Değirmendere Yalı Evlerindeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Bitmesini heyecanla beklediğimiz projede çalışmalarımızı büyük bir hızla sürdürüyoruz. Körfezimizin incisi Değirmendere’de tarihi dokuyu canlandırıyoruz. Yalı Mahallesi’ndeki 100 yıllık evleri aslına uygun şekliyle yeniden yapıyoruz. Değirmendere’yi marka yapma yolunda önemli bir adım atmış olmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi.

 

Konuşmasına şu sözlerle devam eden Başkan Mehmet Ellibeş “Değirmendere Yalı Mahallesi’nde hayat bulacak olan projede cafeler, butik oteller, otantik bahçeler yer alacak ve bu proje sayesinde ilimize gelen turist sayısı da artacaktır. Yalı Evleri Projemiz sadece Değirmendere’ye değil ilimize ve Gölcük’ümüze de önemli katkılar sağlayacak ve bir camimiz, bir butik otelimiz de olacak. Ahşap heykel, seramik müzelerimiz oluşturulacak. Yöresel ürünlerin pazarlanacağı yenilip, içilebileceği kafeler  de yer alacak. Ayrıca  sanat etkinliklerinin yapılabileceği alanımız da bulunacak. Bahçe içerisinde Ahşap Heykel sempozyumunda çalışacak olan sanatçılarımız için alanlar ve amfi tiyatroda yerini alacak. Bu sayede mükemmel bir eser ortaya çıkacak. Projemizi hedeflediğimiz tarihten önce bitirmeyi planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.Gölcük Belediyesi