03 / 07 / 2022

amasya tarihi tren garı binası

amasya tarihi tren garı binası

Amasya'da 1927 yılından bu yana hizmet veren tarihi tren garı restore ediliyor. Aslına uygun şekilde restore edilen garda çalışmaların 120 gün sürmesi planlanıyor.

YHT biletlerine büyük zam! Ankara-İstanbul, Konya- Ankara, Konya- İstanbul tren bileti fiyatları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki TCDD, Yüksek Hızlı Tren (YHT) bşlet fiyatlarına 19 Nisan tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere yüzde 15 zam kararı aldı. Bu kararın ardından YHT biletlerine 2022'de üçüncü zam gelmiş oldu.

Şerdil Dara Odabaşı'ndan tarihi tren istasyonları açıklaması!

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, ilçede atıl kalan tarihi istasyon binalarının Kadıköylülerin görüşünü alarak müze, kütüphane, kültür ve sosyal yaşam merkezine çevirmek amacıyla çağrıda bulunmuştu. Çağrısına yanıt alamayan Odabaşı, yeni açıklamalarda bulundu.

Şerdil Dara Odabaşı: 6 tarihi istasyon binasına talibiz!

Kadıköy Belediyesi'nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “Kadıköyümüzde 6 tane tarihi tren istasyonu bulunuyor. Ulaştırma Bakanlığı tarafından atıl ve metruk halde bırakılan bu istasyonlara talibiz” ifadelerini kullandı.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın açılış tarihi TBMM'de!

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının ne zaman açılacağına ve TCDD Genel Müdürlüğüne yapılan atamaya ilişkin soru önergesi verildi. CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek konuyu meclise taşıdı. 

Ankara-Yerköy-Sivas YHT projesinin maliyeti ve açılma tarihi mecliste!

Ankara-Yerköy-Sivas hızlı tren hattı projesinin maliyetine ve açılma tarihi meclis gündemine taşındı. CHP'li Yeşil, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Samsun-Kırıkkale Hızlı Tren projesinin akıbeti mecliste!

Samsun, Amasya, Çorum, Kırıkkale hızlı tren projesinin akıbeti ile Kırşehir-Yozgat karayolunun yenilenmesi çalışmaları meclis gündemine taşındı. CHP'li İlhan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

TCDD Ankara Tren Garı'ndaki binalar üniversiteye mi tahsis edildi?

TCDD Ankara Tren Garı yerleşkesindeki bazı tarihi binaların bir özel üniversiteye tahsis edilmesi meclis gündemine taşındı. CHP'li Hakverdi, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Elazığ-Malatya-Diyarbakır hızlı tren projesi mecliste!

Elazığ-Malatya-Diyarbakır hızlı tren projesinin tamamlanma tarihi meclis gündemine taşındı. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..

TOKİ Amasya Merzifon 4.Etap son başvuru günü!

TOKİ Amasya Merzifon 4.Etap'ta yer alan 152 adet konut için son başvuru tarihi bugün olarak belirlendi. Projedeki konutlar için başvurular 27 Mart tarihinde başlamıştı.

Edirne hızlı tren projesiyle çağ atlayacak!

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt, hızlı tren projesinin kent için önemine vurgu yaparak, "Edirnemizde hem tarihi eser sayısı fazla hem de ilimiz Avrupa'ya açılan sınır kapısıdır. Edirne'nin hızlı trenle beraber çağ atlayacağını düşünüyorum" dedi.

Amasya, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hedefliyor!

Tarihi eserleri ve kültürel zenginlikleriyle Orta Karadeniz’in parlayan yıldızı Amasya, Unesco’nun Dünya Miras Listesi’ne girmeyi bekliyor. Amasya, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilerini adeta çağlar arası yolculuğa çıkarıyor.

TOKİ Amasya Merzifon kura tarihi 2016!

TOKİ Amasya Merzifon Konutları için aylık taksitler 290 TL'den başlıyor. Projede 150 adet daire kura yöntemiyle satışa çıkıyor. İşte TOKİ Amasya Merzifon kura tarihi 2016...

TOKİ Amasya Merzifon emekli kura çekiliş tarihi!

TOKİ Amasya Merzifon emekli kura çekiliş tarihi belli oldu. Başvuru süreci devam eden projede yüzde 20 peşinatta kalan tutar 240 ay vadelendiriliyor.

amasya tarihi tren garı binası Haberi

amasya tarihi tren garı binası

Amasya'da 1927 yılından bu yana hizmet veren tarihi tren garı restore ediliyor.Samsun-Sivas arası demiryolu hattının yenilenmesi, köprü ve tünel bakımlarının yapılması çalışmalarının başlayacak olmasıyla birlikte 88 yıllık gar binasına da el atıldığını belirten Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, binadaki restorasyon çalışmaları sayesinde deforme olan bölgelerin onarılacağını ve orijinaline uygun bir şekilde restore edileceğini söyledi.


Binadaki çalışmaları inceleyen Çomaktekin, 120 gün sürmesi planlanan restorasyon çalışmalarıyla ilgili gar şefi Yalçın Zobu'dan bilgiler aldı.


Yenileme çalışmaları kapsamında Samsun - Sivas Demiryolu hattındaki tren seferlerine 28 Eylül'den bu yana yaklaşık 3 yıl süreliğine ara...