E ikamet nedir

E ikamet nedir

Fethiye Kaymakamlığı öncülüğünde Fethiye'de yaşayan Yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik olarak eİkamet konusunda İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce bilgilendirmelerde bulunuldu.

Eğitim tesisleri alanı nedir?

Kimi arazilerin tapusu üzerinde "Eğitim tesisleri alanı" ibaresi yer alıyor. Peki, eğitim tesisleri alanı nedir? Bu alanlarda hangi yapılar yapılabilir?

Turkuaz Kart nedir?

Yabancılara süresiz ikamet hakkı tanıyan Turkuaz Kart Yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, Turkuaz Kart nedir? Nasıl alınır? Kimler alabilir?

Bahçe tapusu nedir?

Genellikle köy yerinde yer alan bağ ve bahçelerin tapularında cins kısmında "bahçe" yazıyor. Peki, bahçe tapusu nedir? Bahçe tapulu ev alınır mı? Bahçe tapulu ev alınırsa ne olur?

Doğalgaz faturasındaki düzeltme katsayısı nedir?

Doğalgaz faturası üzerinde yer alan ibarelerden biri de düzeltme katsayısı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, doğalgaz faturasındaki düzeltme katsayısı nedir? Düzeltme katsayısı ne işe yarar?

Emlak Vergisi nedir?

Zaman gazetesi uzman yazarı Yusuf Keleş, emlak vergisi ile ilgili bilinmesi gereken noktaları köşe yazısına taşıdı. Emlak vergisi nedir, emlak vergisini kimler ödemez? İşte yanıtları...

Şufa hakkı süresi nedir?

Taşınmaz mal satışlarında, eğer mal paylı ise diğer paydaşların şufa hakkı söz konusu oluyor. Şufa hakkı, paylı taşınmazın 3. kişilere karşı öncelikle satın alma hakkı olarak ifade ediliyor. Peki, şufa hakkı süresi nedir?

Kat bahçesi oranı nedir?

Kat bahçeleri; Binalarda yeşil bir görünüm elde etmek ve bina içinde yeşil doku ile iç içe yaşanmasını sağlamak amacıyla yapılıyor. Peki, kat bahçesi oranı nedir? Kat bahçesi emsal hesabı nasıl yapılır?

Yüklemeli bağışlama nedir?

Fiil ehliyetine sahip olan herkes, eşler arasındaki mal rejiminden veya miras hukukundan doğan sınırlamalar saklı kalmak üzere, bağışlama yapabilir. Peki, yüklemeli bağışlama nedir? Yüklemeli bağışlama nasıl yapılır?

Hacizli tapu nedir?

Haciz, alacaklının borçludan alacağını almak için icra müdürlüğünde başlattığı işleme deniyor. Haciz talebi, alacaklı tarafından İcra Müdürlüğüne bir dilekçe ile yapılıyor. Peki, hacizli tapu nedir?

Parselasyon işlemi nedir?

İmar planlarına göre parselasyon planları yapılıp, belediye ve mücavir alan içinde belediye encümeni, dışında ise il idare kurulunun onayından sora yürürlüğe giriyor. Peki, parselasyon işlemi nedir?

Karmaşık sit alanı nedir?

Sit alanları, özellikleri ve bulunduğu alanlara göre çeşit ve derecelere ayrılıyor. Sit alanlarında yapılaşmaya izin verilmiyor ve koruma altında tutuluyor. Peki, karmaşık sit alanı nedir?

Kırsal sit alanı nedir?

Tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olan, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan alanlara sit alanları deniyor. Peki, kırsal sit alanı nedir?

​Tapu Takası nedir nasıl yapılır?

Takas işleminde söz konusu malların mevcut değerlerinin eşit olma şartı aranmıyor. Peki, ​tapu takası nedir nasıl yapılır?

E ikamet nedir Haberi

E ikamet nedir

Fethiye Kaymakamlığı Toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına Muğla İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, Göç Uzman Yardımcısı Hüseyin Yavuz, TÜRSAB Başkanı Süleyman Kaya, Göç İdaresi personeli ile yabancı uyruklu vatandaşlar katıldı. Toplantıda konuşan Göç Uzman Yardımcısı Hüseyin Havuz konuşmasında "Yeni geçtiğimiz Eİkamet randevu sisteminin entegre bir halde çalışmasıyla ikamet başvurularında sağlanacak kolaylıklar anlatılacak. 18 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesinde yürütülen işlemler tüm ülke genelinde Göç İdarecince yürütülmektedir. Bu tarihten sonra yabancılardan istenilen evraklarda değişiklik bulunmamaktadır. Değişen tek şey emniyet memurlarından sivil birime geçilmiş bir sistem bulunmaktadır. Müdürlüğünden gelen Uzmanlar Daha önce Türkiye'de sadece Hüseyin Yavuz, Cem Özoğlu ve İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir'de Mustafa Murat tarafından e-ikamet yapılan merkezi randevu sistemi yeni sistemiyle ilgili bilgiler verildi. Ardından Göç...