ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları

ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren bir karar aldı. Emsal niteliğindeki kararda, kira sözleşmesinin kiralayanın ölümü ile sona ermeyeceğine hükmedildi. 

Ev sahipleri tazminat isteyebilir!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Bumin Doğrusöz bugünkü köşesinde kira için ödenen tazminatları kaleme aldı. İşte Bumin Doğrusöz'ün 'Mahrum kalınan kira için ödenen tazminatlar' başlıklı yazısı...

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki davalarda patlama!

Konutunu daha yüksek fiyatla kiraya vermek için mevcut kiracısını çıkaran mülk sahibi sayısı arttı. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Gidişata baktığımızda mahkemelerin kilitleneceğini, herkesin birbiriyle davalık olmasını öngörüyoruz" diye konuştu.

Ev sahibi kiracı anlaşmazlıklarına dikkat!

Kiracı ile ev sahipleri arasında kimi zaman sorunlar yaşanabiliyor. Şu anda kiracıların gündeminde kira artışının TÜFE üzerinden yapılması var. Ev sahipleri de kiradaki evini satıp mevduata koymak istiyor.

Ev sahibi ve kiracı hakları 30 maddede tüm detaylarıyla!

Kira sözleşmesi imzalayan ev sahipleri ile kiracıların bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor. Peki ev sahibinin ve kiracının hakları nelerdir? İşte ev sahibi ve kiracı hakları 30 maddede tüm detaylarıyla...

Aidat borcunu ev sahibi mi kiracı mı öder?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında aidat borcunu yazdı. Peki aidat borcunu ev sahibi mi kiracı mı öder?

Kapıcı tazminatını ev sahibi mi kiracı mı öder?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında kapıcı tazminatını kaleme aldı. Peki kapıcı tazminatını ev sahibi mi kiracı mı öder?

Ev sahibi hakları 25 soruda tüm detaylarıyla!

Kira sözleşmesi imzalayan ev sahipleri ile kiracıların bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor. Peki, ev sahibinin hakları nelerdir? Ev sahibi kiradaki evini satabilir mi? Kiracı kira bedelini ödemezse ev sahibi ne yapabilir? İşte ev sahibi hakları 25 soruda tüm detaylarıyla...

İzmir'de ev sahibi ile tartışan kiracı eşyalarını sokağa attı!

İzmir Buca'da ev sahibi ile tartışmaya giren kiracı evin içerisine benzin dökerek eşyalarını sokağa çıkardı. 

Ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?

Son dönemlerde ev sahipleri ve kiracılar yüksek kira nedeniyle karşı karşıya geldi. Peki ev sahibi kiracıyı hangi durumlarda çıkartabilir?

Ev sahibi ve kiracı arasındaki iletişim nasıl olmalı?

Ev sahibi ve kiracı arasında birçok konu sebebiyle anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Anlaşmazlığa neden olan konulardan biri de depozito oluyor.

Kira artışında ev sahibi ile uzlaşma sağlanabilir!

Pandemi döneminde kiralara yapılan zamlar birçok kiracının canını sıkıyor. Peki, kiralara yapılacak zamda ev sahibi ile nasıl uzlaşma sağlanır? İşte detaylar...

İzmir'de kan donduran ev sahibi cinayeti!

İzmir Çiğli'de ev sahibi Deniz Kanat gürültü yaptığı nedeniyle kiracısı O.H.'yi uyardı. "Dairenin parasını veriyorum, istediğimi yaparım" diyen kiracı, ev sahibini acımasızca öldürdü.

Kiracı ve ev sahibi hangi yasal haklara sahip?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, oturulan konutun mülkiyet durumunda son yıllarda ciddi bir değişim ortaya çıktı. Hal böyle olunca kiracı ve ev sahibi arasında da hukuki bağlar ve devamında yasal düzenlemeler ortaya çıktı. İşte kiracı ve ev sahibinin hakları...

Ev sahibi kiracısını hangi şartlarda evden çıkarabilir?

Günümüzde ev sahibiyle kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıklar oldukça arttı. Kiracı ile kiraya veren arasında bir sorun yaşanmaması için öncelikle kira sözleşmesi yapılması gereklidir. Peki ev sahibi hangi şartlarda evden çıkarabilir?

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! O ödemelere zam geldi!

Ev sahibi ve kiracıları ilgilen apartman aidat ücretleri pandemiye rağmen artıyor. Aidat ücretleri geçen yıla oranla yüzde 12 arttı.

Edirne'de ev sahibi kiracısını silahla yaraladı!

Edirne'nin Keşan ilçesinde ev sahibi, kendisini darp eden kiracısını silahla yaraladı.

ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları Haberi

ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, mülk sahibi ve kiracılar arasındaki uzun senelerdir devam eden tartışmalara ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Bir kiracı ile gayrimenkul sahibi arasında yıllar süren tartışma yargıya götürülmüştü. Asliye Hukuk Mahkemesi, el atmanın önlenmesi davasının açılmamış sayılmasına, davacıların açtığı ecri misil davasının reddine karar verdi. Karar temyiz edilince Yargıtay 8. Hukuk Dairesi devre girdi ve mahkeme kararını bozdu. Kararda; kira süresinin 2 sene olduğa, davacıların el atmanın engellenmesine ilişkin taleplerinden vazgeçtiklerini beyan ettiğine vurgu yapıldı. 

Davalı kararın düzeltilmesi istemiyle Yargıtay'a gitti. Yargıtay'dan konuya ilişkin emsal bir karar çıktı. Kararda "Çekişme konusu 16 parsel sayılı taşınmazın davacıların murisi adına kayıtlı olduğu anlaşılmaktadır. Kayıt maliki tarafından 01/05/2005 başlangıç tarihli ve üç yıl süreli yazılı kira sözleşmesi ile...