gelir vergisi ne demektir

gelir vergisi ne demektir

Gelir Vergisi Kanun tasarısında gayrimenkullerin sermaye şirketlerine ayni sermaye konulması bir satış işlemi olarak tanımlanmıştır (Tasarının 45'incinıd. 2. Fıkrası). İşte, gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi!

Şeker Finansal Kiralama'nın Kurumlar Geçici Vergisi Gelir İdaresi'ne verildi!

Şeker Finansal Kiralama, 01.01.2020 - 31.03.2020 dönemine ait Gelir İdaresi'ne verilen Kurumlar Geçici Vergi bildirimini yayınladı. 

Gelir Vergisi'ne tabi gelirler nelerdir?

2020 yılında 182 milyar 121 milyon TL Gelir Vergisi hedefleniyor. Peki Gelir Vergisi'ne tabi gelirler nelerdir?

2020 kira gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilir?

Gelir Vergisi Kanununa göre konut ve iş yeri kiralarından alınan gelir için kira vergisi ödeniyor. Mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” yani kira geliri olarak ifade edilmekte.

2020 yılı gelir vergisi tarifesi ne olur?

2019 yılının yeniden değerleme oranı yüzde 22,58. Cumhurbaşkanı farklı bir oran belirlemezse, 2020'de uygulanacak gelir vergisi tarifesi ile damga vergisi ve harçlar gibi bazı vergi tutarları, vergi cezaları, çeşitli indirim ve istisna tutarları bu oranda artacak...

2019 kira gelir vergisi 1. taksiti!

2018 yılında kiraladığı konuttan gelir elde edenler bu sene kira gelir vergisi ödemekle yükümlü oluyorlar. Peki, 2019 kira gelir vergisi 1. taksiti ne zaman ödenecek?

2019 gelir vergisi tarifesi ne olur?

Ekim ayı enflasyonunun açıklanmasıyla 2018 yılının yeniden değerleme oranı da yüzde 23,73 olarak belli oldu. Eğer Cumhurbaşkanı farklı bir oran belirlemezse, 2019 yılında uygulanacak gelir vergisi tarifesi ile birçok verginin tutarı bu oranda artacak.

Kira gelir vergisi 2.taksit son ödeme tarihi 2018!

Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisinde ilk taksitler Mart ayında ödendi. Peki, kira gelir vergisi 2.taksit son ödeme tarihi 2018 ne zaman?

Kira gelir vergisi son ödeme tarihi 2018!

Kira gelir vergisi mükellefleri vergi borcunun ilk taksitini Mart'ta ödedi. Peki, kira gelir vergisi son ödeme tarihi 2018 ne zaman?

Kira gelir vergisi 2. taksiti son günü 2018!

Kira gelir vergisi, konut veya işyerini bir sene boyunca kiraya vererek gelir elde edenler tarafından ödeniyor. Bu sene ilk taksitler Mart'ta ödendi. Peki, kira gelir vergisi 2. taksiti son günü 2018 ne zaman?

Kira gelir vergisi 2. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?

Senede iki taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisinde 1. taksitler Mart ayında ödendi. Peki, kira gelir vergisi 2. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?

Kira gelir vergisi beyannamesi son günü 2018!

Mart ayı vergi takviminde belirtilen kira gelir vergisi son beyanname günü uzatıldı. Peki, kira gelir vergisi beyannamesi son günü 2018 ne zaman oldu?

Kira gelir vergisi eksik beyan cezası 2018!

Konut kira geliri elde eden kişiler beyannamelerini 1-26 Mart tarihleri arasında verebiliyor. Peki, beyanname verilmezse ne olur? Kira gelir vergisi eksik beyan cezası 2018 nedir?

Kira gelir vergisi 2. taksiti 2018!

Geçtiğimiz sene gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde edenler için ilk taksit dönemi 31 Mart'ta sona erecek. Peki, kira gelir vergisi 2. taksiti 2018 ne zaman?

gelir vergisi ne demektir

gelir vergisi ne demektir gelir vergisi ne demektir

Gelir Vergisi Kanun tasarısında gayrimenkullerin sermaye şirketlerine ayni sermaye konulması bir satış işlemi olarak tanımlanmıştır (Tasarının 45'incinıd. 2. Fıkrası). Bu nedenle de gayrimenkullerin ayni sermaye olarak konulan değeri ile alış bedelleri arasında oluşan lehe fark üzerinden gelir vergisi hesaplanması gerekmektedir. Bu tür işlemlerde de gayrimenkulün sermaye olarak konulduğu ana kadar geçen elde tutma süresine bağlı olarak normal satışlarda olduğu gibi gelir vergisi istisnası uygulanacaktır.. 

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasının satış hükmünde kabul edilmesi mevcut düzenlemedeki anlayışın devamı niteliğindedir. Buna karşılık tasarının bu düzenlemesinin kazancın realize edildiği dönemde vergileme yapılması şeklinde değiştirilmesinin daha yerine olacağı düşüncesindeyiz. Nitekim kat karşılığı inşaat işlerinde arsa payına düşen değer artış kazancının binanın satıldığı dönemde vergilendirilmesi esası benimsenmiştir. 

Gayrimenkullerin ayni sermaye olarak konulması halinde bunun satış olarak değerlendirilmesi...