inşaatlarda net-brüt farkı ne akdar olmalı

inşaatlarda net-brüt farkı ne akdar olmalı

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli,Türk inşaat sektöründe son 10 yılın en büyük ayıbının net-brüt farkı olduğunu söylüyor. Keçeli, bu farkı abartıp yüzde 50'lere kadar ulaştıran şirketler olduğunu ifade ediyor.

Türkiye'nin net dış borç stoku 256,5 milyar dolar oldu!

Türkiye'nin 31 Mart itibarıyla brüt dış borç stoku 431 milyar dolar, net dış borç stoku 256,5 milyar dolar oldu.

İmar planında değişiklik olursa değer farkı kamuya geçecek!

Yeni inşaatlarda kat sayısını sınırlayan, imar alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Parsel bazlı imar değişikliğinde bir değer artışı olursa, arazinin değer farkı kamuya aktarılacak...

Net UYP açığı eksi 351.6 milyar dolara yükseldi!

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, eylülde eksi 351.6 milyar dolar oldu.

Türkiye'nin brüt dış borç stoku 446.9 milyar dolar oldu!

Türkiye'nin 30 Haziran itibarıyla brüt dış borç stoku 446.9 milyar dolar iken net dış borç stoku 268.3 milyar dolar olarak hesaplandı.

Projelere net-brüt alan zorunluluğu!

Yapılan düzenlemeye göre artık mimari projelerde brüt ve net yüz ölçümü bilgisi aranacak. Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, "Yeni tapu senetlerinde proje metrekaresi olarak açılan bölümde bağımsız bölümlerin mimari projelerindeki brüt ve net yüz ölçümleri yer alacak" dedi.

Net brüt alanlar tapu senedine de yazılmalı!

Ticaret Bakanlığı tarafından geçen hafta internet sitelerinde tüketicilere yönelik tanıtımlarda gayrimenkullerin bağımsız bölümlerinin brüt ve net alanlarına yer verilmesi gereği sektör ile paylaşıldı.

Enka İnşaat net yüzde 3,40 oranında kâr payı avansı dağıtacak!

Enka İnşaat, 13 Aralık 2017 tarihinden itibaren hisse başına brüt yüzde 4,00 net yüzde 3,40 oranında kâr payı avansı dağıtacak.

Bağımsız bölüm brüt alanı hesaplama 2017!

Bir bağımsız bölümün alanı brüt ve net olmak üzere iki şekilde hesaplanabiliyor. Peki, bağımsız bölüm brüt alanı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkullerde net- brüt farkı yüzde 35'lere çıktı!

Vatan Gazetesi'nin yazarlarından Ercan İnan inşaat sektöründe net-brüt farkını kaleme aldı. İnan, firmaların net-brüt farkını yüzde 35’lere çıkardığından bahsetti. İşte İnan'ın o yazısı...

İnşaat sektöründe net-brüt farkını yüzde 25'i geçmemeli!

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli,Türk inşaat sektöründe son 10 yılın en büyük ayıbının net-brüt farkı olduğunu söylüyor. Keçeli, bu farkı abartıp yüzde 50'lere kadar ulaştıran şirketler olduğunu ifade ediyor.

Kurtköy Çamlık'ta 320 milyonluk proje!

Hanesel Yapı ve Demirbaş Yapı, Kurtköy’ün Çamlık bölgesinde 320 milyon lira değere sahip yeni bir projeyi satışa çıkardı. Kurtköy’de değişen ihtiyaçlara göre geniş metrekareli planlanan projede, dairelerin net-brüt farkına da farklı bir boyut getiriliyor.

360 Kurtköy net-brüt farkına yeni bir boyut getiriyor!

360 Kurtköy projesinde sektördeki örneklerinden farklı olarak brüt alana otopark ve sosyal tesisler eklenmeden satış yapılacak. Brüt metrekareye otopark ve sosyal alanlar dahil edilmiyor.

360 Kurtköy projesi metrekare hesabına yeni bir çözüm getirdi!

360 Kurtköy projesi, net-brüt metrekare hesabına yeni bir çözüm getirdi. Buna göre konut satışları net metrekare üzerinden yapılacak. Brüt metrekareye ise otopark ve sosyal alanlar dahil edilmeyecek

inşaatlarda net-brüt farkı ne akdar olmalı

inşaatlarda net-brüt farkı ne akdar olmalı inşaatlarda net-brüt farkı ne akdar olmalı

Gayrimenkul sektöründe 20 yıldan bu yana Bodrum, Sanyer, Ulus, Şişli ve Beyoğlu'nda butik lüks projeler üreten Seba İnşaat, 2016 yılına hızlı giriş yaptı. Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli, bu yıl üçü İstanbul'da ikisi Bodrum'da olmak üzere 350 milyon dolar değerinde beş projeye başlayacaklarını söylüyor. Keçeli, kentsel dönüşüme odaklandıklarını ve önümüzdeki yıllarda dönüşümle lüks projeler üreteceklerini vurguluyor. Nedim Keçeli, sorularımıza şu yanıtları verdi: 


Bu yıl planladığınız projelerinizden bahseder misiniz? 

istanbul'da üç, Bodrum'da iki yeni projeye başlayacağız. Bu yıl Ayazağa'da kat karşılığı anlaştığımız arsada 200 konut yapacağız. Satış değeri 85 milyon dolar, metrekare satış fiyatı 3 bin 500 dolar olacak. Tarabya ve Ayazağa'da yeni konut projelerine başlayacağız. Ulus projemizde 8 blokta 50 dairelik, 150 milyon dolar satış değeri olan, 200 metrekarenin...