İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler

İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babam bir tarlanın 1/2’sine sahipti. Mirasçılardan biri tarladaki hissesini ne satıyor ne alıyor. İzaleyi şuyu davası açacağım. Dava açılınca bize ait olmayan 1/2 hissenin sahibi de işin içine giriyor mu?? sorusunu yanıtladı.

İzale-i şuyu davasında değerlendirme esası nedir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Çeşme’de bulunan müşterek mülkiyetli arsam için anlaşmazlık nedeniyle izale-i şuyu davası açıldı. Değerlendirme esası nedir? Rakam nasıl oluşur' sorusunu yanıtladı.

Ortaklığın giderilmesi davası ne zaman açılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Dededen kalma tarla bir kamu işlemi ile şuyulandırıldı. Şimdi biz o kişinin akrabalarına “Hakkınızı bize satın” diyoruz. Bu kişiler izaleyi şuyu davası açarsa ön alım hakkı çoğunluk olduğumuz için bize mi, onlara mı verilir? ' sorusunu yanıtladı.

İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babam bir tarlanın 1/2’sine sahipti. Mirasçılardan biri tarladaki hissesini ne satıyor ne alıyor. İzaleyi şuyu davası açacağım. Dava açılınca bize ait olmayan 1/2 hissenin sahibi de işin içine giriyor mu?? sorusunu yanıtladı.

İzale-i şuyu davasına itiraz edilir mi?

İzale-i şuyu davası, taşınmaza ortak mülkiyet olarak sahip olan hissedarlar tarafından ortaklığın giderilmesi için açılıyor. Peki, izale-i şuyu davasına itiraz edilir mi? İzale-i şuyu davasında karar bozulabilir mi?

İzale-i şuyu davası masrafları 2016!

Ortaklıkların giderilmesi için açılan izale-i şuyu davasında kazanan ve kaybeden taraftan olmaması nedeniyle ortaklığın giderilmesi dava masraflarını tüm taraflar ödüyor. Peki, izale-i şuyu davası masrafları 2016 ne kadar?

İzale-i şuyu davasında satış nasıl yapılır?

Gayrimenkulün ortaklar arasında paylaşımı konusunda çıkan uzlaşmazlık, açılacak olan izale-i şuyu davasında çözülüyor. Peki, izale-i şuyu davasında satış nasıl yapılır?

İzale-i şuyu davasında ortaklık nasıl giderilir?

İzale-i şuyu başka bir deyişle ortaklığın giderilmesi davası, ortak mallarda ortaklığın devlet eliyle ortadan kaldırılması olarak tanımlanıyor. Peki,izale-i şuyu davasında ortaklık nasıl giderilir?

İzale-i şuyu davasında satış yoluyla paydaşlığın giderilmesi!

Taşınmazda hissedarların mallarının aynen pay edilmesi ya da mahkemece satılarak bedellerinin hissedarlar arasında paylaştırılmasına izale-i şuyu davası deniyor. İşte, izale-i şuyu davasında satış yoluyla paydaşlığın giderilmesi!

İzale-i şuyu davasında görevli mahkeme!

Ortaklı mallarda, ortaklar arası çatışmalar çıkınca, ortaklığın devlet eliyle ortadan kaldırılması yöntemine 'izale-i şuyu' yani ortaklığı giderme deniyor. İşte, izale-i şuyu davasında görevli mahkeme!

İzale-i şuyu davasında mal paylaşımı nasıl yapılır?

Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı Tamer Heper'in bugün ki köşe yazısında izale-i şuyu davasında mal paylaşımının nasıl yapıldığı ile ilgili okuyucusunun sorusunu cevaplandırıyor.

İzale-i şuyu davasında satış nasıl olur?

Ortaklığın giderilmesi yani izale-i şuyu davası taşınmazın aynından kaynaklanan bir dava olarak karşımıza çıkıyor. Peki, izale-i şuyu davasında satış nasıl olur?

İzale-i şuyu davasında satış!

Ortaklığın giderilmesi davası olarak da bilinen izale- i şuyu davası, bir taşınmaz hissedarı tarafından malın bölünmesi için açılabiliyor. Peki, izale-i şuyu davasında satış nasıl olur?

İzaleyi şuyu ihalesi nasıl yapılır?

Medeni Kanun gereğince ortak taşınmaz malın taksimi aynen mümkün olmuyor ise mahkemece satılarak bedelleri izaleyi şuyu davası ile paylaştırılabiliyor. Peki, izaleyi şuyu ihalesi nasıl yapılır?

İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler

İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun  'Babam bir tarlanın 1/2’sine sahipti. Mirasçılardan biri tarladaki hissesini ne satıyor ne alıyor. İzaleyi şuyu davası açacağım. Dava açılınca bize ait olmayan 1/2 hissenin sahibi de işin içine giriyor mu?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Babam bir tarlanın 1/2’sine sahipti. Babam öldü. Tarlanın 1/2’si biz 3 mirasçıya kaldı. Mirasçılardan biri tarladaki hissesini ne satıyor ne alıyor.

İzaleyi şuyu davası açacağım. Ancak benim açık artırmada almak istediğim sadece bize miras kalan 1/2’lik yer. Dava açılınca bize ait olmayan 1/2 hissenin sahibi de işin içine giriyor mu? Açık artırmada tarlanın tamamı mı satılacak yoksa sadece bize ait olan 1/2 mi? ● Ö.K.

Bir gayrimenkuldeki ortaklığın giderilmesi talebi bütün gayrimenkul için söz...