06 / 12 / 2023

kira gelir vergisi ne zaman ödenir

kira gelir vergisi ne zaman ödenir

Kira gelir vergisi ödeme tarihleri, mesken ve işyeri kira gelir sahipleri tarafından merak ediliyor. Bu sene kira gelir vergisinde istisnasında artış yaşandı. Belirlenen sınırı aşanlar vergi mükellefi olacak. Peki, 2022 kira gelir vergisi ne zaman ödenecek?

Ayda 367 TL'den fazla kira alanlar dikkat!

2018'de aylık 367 lira üstünde kira geliri elde ettiyseniz kira beyannamesi vermek zorundasınız. Kira gelirlerine ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerinin 25 Mart akşamına kadar verilmesi gerekiyor...

Kira gelir vergisi ödemesi ne zaman?

Taşınmaz malını kiraya veren kimseler, bir sene boyunca elde ettikleri gelir için bir sonraki sene kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, 2015 yılı kira gelir vergisi ödemesi ne zaman yapılır?

Kira gelirim var kira vergisi ödeyecek miyim?

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Peki, kira gelirim var kira vergisi ödeyecek miyim? Ne zaman vergi ödeyeceğim, diyorsanız işte yanıtı..

Kira gelir vergisi ne zaman son?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 70. maddesinde sayılan mal ve hakların gerçek kişiler tarafından kiraya verilmesinden sağlanan gelirler için kira gelir vergisi ödeniyor. Peki, 2015 yılı kira gelir vergisi ne zaman son?

Kira gelir vergisi nasıl ödenecek?

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz mallar için ödenen vergiler arasında yer alıyor. Vergilendirme belli koşullarda yapılıyor. Peki, 2015 yılında kira gelir vergisi nasıl ödenecek?

Kira gelirlerini beyan dönemi başladı!

Maliye Bakanı Şimşek, geçen yıl içinde kira geliri elde edenlerin, bu gelirlerini 25 Mart'a kadar beyan etmeleri gerektiğini bildirdi, yıllık gelir vergisi beyan döneminin bugün başladığını söyledi.

Kira gelir vergisi kaç kere ödenir?

Gelir Vergisi hükümlerine göre, konut/işyeri sahiplerinin kirada olan ve gelir sağlayan bu taşınmazları için kira gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Peki, kira gelir vergisi kaç kere ödenir?

Kira gelir vergisinden kimler muaf?

Evinizi; annenize, babanıza, çocuğunuza veya kardeşinize oturması için bıraktığınızda, vergiden muafsınız. Ancak, kayınvalidenize verdiğinizde vergi ödemek zorundasınız.

Kira gelir vergisi hangi aylarda ödenir?

Kira geliri elde eden gayrimenkul sahiplerinin gelir vergisi için belirlenen istisna bedelinden yüksek gelir kazanmaları durumunda vergi ödemeleri gerekiyor. Peki, kira gelir vergisi hangi aylarda ödenir?

Kira gelir vergisi ödemesi nereden yapılır?

Kira gelir vergisi, bir önceki sene içerisinde elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi ödemesi nereden yapılır?

İşyeri kira gelir vergisi 2. taksiti!

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler için kira gelir vergisi ödeniyor. Peki, iki taksitte ödenebilen işyeri kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman?

Mesken kira gelir vergisi 2. taksiti!

2014 yılında evini kiraya vererek istisna bedelinden yüksek kira geliri elde eden kimseler 2015 yılında vergi mükellefi oluyor. Mart ayında ilk taksiti ödenen mesken kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi 2014 yılı içerisinde ev veya işyerini kiraya veren kimseler ödüyor. Verginin ilk taksiti Mart ayında ödendi. Peki, 2015 yılı için kira gelir vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2015!

Kira gelir vergisi mesken ve işyerini kiraya veren kimselerin elde ettiği gelirler için ödeniyor. Vergi bir önceki yıl içerisindeki kazanç için ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2015 ne zaman?

Kira gelir vergisi son ödeme günü bugün!

Kira gelir vergisinin 1. taksit ödemeleri 31 Mart'ta sona erecekti. Ancak bu tarihte ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle ödeme için son gün 2 Nisan'a ertelenmişti. Buna göre, kira gelir vergisi son ödeme günü bugün..

Kira gelir vergisi ödeme süresi uzatıldı!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 31 Mart 2015 tarihinde ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi ile kira gelir vergisi ödeme süresinin uzatıldığı açıklandı. Peki, kira gelir vergisi ödeme süresi ne zamana kadar uzatıldı?

Kira gelir vergisi internetten ödeme 2015!

Gelir İdaresi Başkanlığının kira gelir vergisi sistemine girilerek, vergi internetten ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi internetten nasıl ödenir? İşte kira gelir vergisi internetten ödeme 2015 adımları..

Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?

2014 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler, 2015 yılında Gelir Vergisi Mükellefi oluyor. 1. taksit dönemi 31 Mart'ta bitiyor. Peki, kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?

Kira gelir vergisi ödemeleri için bugün son gün!

Kira gelir vergisi senede 2 taksitte ödenebiliyor. Vergi taksitleri Mart ve Temmuz aylarında ödeniyor. Buna göre, kira gelir vergisi ödemeleri için bugün son gün...

Kira gelir vergisi geç ödeme cezası!

Kira gelir vergisinde beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine 31 Mart'a kadar veriliyor. Peki, beyanname ile ödeme zamanında yapılmazsa ne olur? Kira gelir vergisi geç ödeme cezası nedir?

Kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi örneği!

Beyannameler 31 Mart'a kadar vergi dairesinden veya internet üzerinden verilebiliyor. Bu sürede beyanname veremeyenler pişmanlık dilekçesi verebiliyor. İşte kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi örneği...

17 soruda kira gelir vergisi!

Taşınmaz kiralamalarından elde edilen gelirlerin vergilendirme sürecinde mükelleflerin kira gelir vergisi ile ilgili en çok merak ettiği hususlar, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 17 soruda toplanıyor. İşte 17 soruda kira gelir vergisi..

kira gelir vergisi ne zaman ödenir Haberi

kira gelir vergisi ne zaman ödenir

Geçtiğimiz yıl kira geliri elde edenler, bu sene vergi sorumlusu olacak. İster mülkünü ilk kez kiraya vermiş olsun, ister senelerdir kirada mülkü olsun istisna sınırını aşması durumunda (diğer muafiyet durumları hariç) vergi mükellefi oluyor. 

2022 kira geliri istisna sınırı Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında açıklandı. Yeni tebliğ gereğince kira gelir vergisi istisnası 9.500 TL oldu. Bu rakamdan yüksek mesken kira geliri olanlar vergi ödeyecekler. Peki, 2022 kira gelir vergisi ne zaman ödenecek?

KİRA GELİR VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ 2022

Kira gelir vergisi, diğer vergiler gibi senede iki taksitte ödenebiliyor. Ancak öncelikle kira gelirinin beyanı yapılıyor. Beyan edilen tutar üzerinden hesaplanan vergi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.

Kira gelir vergisinin ilk taksiti Mart ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecek. Beyanname...