kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder

kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder

Taşınmaz kiralamalarında imzalanan kira sözleşmesi bazı durumlarda damga vergisine tabi tutuluyor. Peki, kira sözleşmelerinde damga vergisi nasıl hesaplanır? Kira sözleşmesinde damga vergisi kime aittir?

Kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder?

Noter onayı ile yapılan bir taşınmaz kira sözleşmesi için damga vergisi ödeme zorunluluğu bulunuyor. Peki, kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder? Ödenecek damga vergisi nasıl hesaplanır?

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Sözleşme deyip geçmeyin!

Ev sahibi ve kiracı arasında yapılan sözleşme kapsamında çok çeşitli hukuki durumlar bulunuyor. Avukat Önder Durdu, kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı. Peki kira sözleşmesi nasıl hazırlanmalı? İşte detaylar...

Kira sözleşmesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Ev ya da iş yeri gibi bir mülk kiralayacak olanlar için kira kontratı çok önemli. İmzalanan kontrat ile her iki tarafın da hakları yasal olarak güvence altına alın. Peki kira kontratı hazırlarken nelere dikkat edilmeli? İşte dikkat edilmesi gerekilenler...

Kira sözleşmesinde kefilin sorumluluğu ne zaman biter?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Bir eve kiracı olarak taşındım, kardeşim de bana kefil oldu. Sözleşmemiz bir yıllıktı, geçen aylardan birinde kirayı ödemede geciktim, ev sahibi bizi icraya verdi. Kardeşim kefil olarak bu borçtan sorumlu mu?' sorusunu yanıtladı.

Kira gecikme faizi 2020!

Kira sözleşmesinde faiz maddesi olan ve belirtilen vade tarihinde ödenmeyen kira ücretine yasal faiz uygulanıyor. İşte kira gecikme faizi ihtarname örneği...

Kirasını gününde ödemeyen kiracıya kötü haber!

Kira sözleşmesinde faiz maddesi olan ve belirtilen vade tarihinde ödenmeyen kira ücretine yasal faiz uygulanıyor.

Kirayı gününde ödemeyene ceza!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracı ilgilendiren çok önemli emsal bir karar verdi. Mahkeme, kira sözleşmesinde yer alan vade tarihinde ödenmeyen kira ücretine yasal faiz uygulanmasına karar verdi.

Yeni kira bedeli üzerinden damga vergisi ödenir mi?

Kira sözleşmeleri ve damga vergisi konusu milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Konu hakkında en çok merak edilen konular sizler için sıralandı...

Sorunsuz kiracı evden çıkarılamaz!

Ev sahibi, kira sözleşmesinde belirtilen şekilde kira sözleşmesi fesh etmediyse, kiracı kira sözleşmesinden kaynaklanan sorumlulukları yerine getiriyorsa evden çıkarılamaz.

Kira sözleşmesi damga vergisi 2019!

Kira sözleşmesi için belli hallerde damga vergisinin ödenmesi gerekiyor. Peki, kira sözleşmesi damga vergisi 2019 ne kadar?

Türk lirasına çevrilecek kira sözleşmelerinin damga vergisi sirküleri!

Gelir İdaresi Başkanlığı, 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre Türk parasına uyarlanacak sözleşmelere ilişkin damga vergisi uygulaması hakkında sirküler yayınladı...

TL'ye çevrilecek kira sözleşmelerinde damga vergisi aranmayacak!

Gelir İdaresi Başkanlığı, TL'ye çevrilen döviz cinsi sözleşmelerden hangi hallerde damga vergisi talep edileceğini açıkladı. Buna göre, toplam bedelin, döviz cinsi bedelle değişiklik tarihindeki döviz kurunun çarpımıyla bulunacak tutarı geçmemesi durumunda, ayrıca damga vergisi aranmayacak.

Doğuş GYO kira sözleşmesinde Türk Lirası'na geçti!

Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) 2 Ekim 2018 tarihli gayrimenkullerin kira kurlarının sabitlenmesi hakkında açıklama yaptı.

Dövizle kira sözleşmesinde kimler TL'ye geçti?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'te yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki dövizle kira sözleşmesinde kimler TL'ye geçti?

kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder

kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder kira sözleşmesinde damga vergisini kim öder

Kira sözleşmesinde damga vergisi kime aittir?

Damga vergisi, bir kağıdın yazılıp imzalanarak veya imza yerine geçen işaret konularak düzenlenmiş olması ve düzenlenen kağıdın hukuki sonuç doğuracak şekilde ilgili yerlere ibraz edilmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi halinde ödeniyor.


Taşınmaz kiralamalarında imzalanan kira sözleşmesi bazı durumlarda damga vergisine tabi tutuluyor.


Mesken kira sözleşmelerinde damga vergisi oranı, gerçek kişilerin konutlarının mesken olarak kiraya verilmesi halinde kira sözleşmeleri damga vergisinden muaf tutuluyor. 


Ancak noter onayı ile yapılan bir sözleşme varsa damga vergisi ödeme zorunluluğu bulunuyor. Peki, kira sözleşmesinde damga vergisi kime aittir?


488 sayılı Damga Vergisi Kanunu’nun ekli (2) sayılı Tablo’sunun 34 numaralı fırkasına göre; Söz konusu kâğıtlar (vergiden istisna edilmiş), resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tâbi tutulur ve ibraz edenlerce ödeniyor.


Kira sözleşmesinde...