kiracı hangi durumlarda tahliye edilir

kiracı hangi durumlarda tahliye edilir

Günümüzde ev sahibiyle kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıklar oldukça arttı. Kiracı ile kiraya veren arasında bir sorun yaşanmaması için öncelikle kira sözleşmesi yapılması gereklidir. Peki ev sahibi hangi şartlarda evden çıkarabilir?

Kiracı hangi durumlarda çıkarılır?

Kira hukukunun düzenlendiği 6098 sayılı Borçlar Kanunu gereğince, ev sahipleri her istediği zaman kiracısını evden tahliye edemiyor. Peki, kiracı hangi durumlarda çıkarılır? İşte kiracının tahliye edilmesi esasları..

Ev sahipleri dikkat! Tahliye için hangi yolları tercih etmelisiniz?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde kira sözleşmesinin yazılı olması mağduriyetleri engeller. Kiralanan taşınmazın tahliyesi ise her istenilen durumda başvurulacak bir yol değildir. Peki tahliye işlemleri hangi durumlarda yapılır?

Ev sahipleri dikkat! Emlak vergisi hangi durumlarda ödenmez?

Emlak vergisinin ilk taksiti mart nisan mayıs aylarında, ikinci taksiti ise kasım ayında ödenmesi gerekiyor. Peki ücretsiz izindekiler, arsa ve arazisi olan emekliler, tek yazlığı bulunan emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor mu? İşte emlak vergisi muafiyet şartları...

Üvey kardeşler hangi durumlarda mirasçı olabilir?

Posta yazarı Tamer Heper, '3 kardeşiz. Bir fabrikamız var. İkinci eşten olan çocuk, fabrikada ama hissesi henüz yok. Fakat babamın üvey anneme de şirkette hisse verme ihtimali bulunuyor. Üvey çocuğun şirketteki hakkı iki katına çıkıp, bizimkilerden daha fazla mı olacak?' sorusunu cevapladı.

Kat Mülkiyeti Kanunu hangi durumlarda uygulanır? 

Posta yazarı Tamer Heper, 'Devremülklerde işletme projesi devremülk sahiplerine gönderilmez mi? Genel giderlerden hisseme düşenin ne kadar olduğunu bilmem gerekmez mi?' sorusunu cevapladı.

Kiracı hangi durumlarda tahliye edilebilir?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Aralık 2018’de şimdi oturduğum eve kiracı olarak girdim. Yaklaşık 60 bin TL‘lik tadilat yaptırdım. Ev sahibim tadilat ödemelerine karışmayacağını belirtmişti. Ev sahibim Haziran'da evi boşaltıp boşaltamayacağımı soruyor. Kiracı olarak haklarım nedir?' sorusunu cevapladı.

Değer artış kazancı vergisi hangi durumlarda ödenir?

Gelir Vergisi Kanunu’na göre, gayrimenkulünü elden çıkarmak isteyen vatandaşlar, ‘değer artışı kazancı’ kapsamında vergi ödüyor. Eğer elden çıkarma 5 yıldan daha fazla bir sürede gerçekleşmiş ise bu kapsama girmiyor. 

Kötü komşuyla nasıl mücadele edilir?

Çoklu yaşam alanlarından biri olan apartmanlarda yaşanan en büyük sorun komşuluk ilişkileri oluyor. Peki, sorun çıkaran komşu için neler yapılabilir? Hangi durumlarda komşularımızı şikayet edebiliriz?

Kentsel dönüşüm kira yardımı hangi durumlarda veriliyor?

Evini yenilemek isteyen vatandaşlar destek alabilmek için kentsel dönüşüm kira yardımını araştırıyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır? İşte detaylar...

Kiracı hangi şartlarda evden çıkarılabilir?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında ev sahibinin kiracıyı evden çıkartması ile ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte İmal'in o yazısı...

Değerli konut vergisi hangi durumlarda ödenecek?

Değerli konut vergisinde yasal düzenleme ‘5 milyon TL’ sınırıyla çıkmıştı. Fakat bu yıl bu sınır, yeniden değerleme oranının yarısı kadar yükseldi ve 5 milyon 227 bin TL oldu. Peki örnek hesaplamalarla, hangi durumlarda nasıl vergi ödenecek? İşte detaylar...

Değerli konutta 2021 yılı eşiği 5.2 milyon TL!

Değerli konut vergisinde yasal düzenleme ‘5 milyon Türk Lirası’ sınırıyla çıkmıştı. Fakat bu yıl bu sınır, yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttı ve 5 milyon 227 bin TL oldu. İşte örnek hesaplamalar, hangi durumlarda nasıl vergi ödeneceğiyle ilgili detaylar...

Emlakçı ücreti hangi durumlarda ödenir?

Posta yazarı Tamer Heper 'Daire almak için, emlakçı ile bir daireyi gezdim. Birkaç daire gezdikten sonra yakınım, daire önerdi, beğendim, aldım. Evleri gezdiren emlakçı, dairenin kendi alanı içinde bulunduğu iddiası ile ücret talep ediyor. Ücret talebi hukuki mi?' sorusunu cevapladı.

Değer artışı vergisi hangi durumlarda ödenir?

İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik ile yeni dönem başladı. Artık, gayrimenkul sahibinin devlete değer artışı için vergi ödemesi zorunlu. Peki değer artışı vergisi hangi durumlarda ödenir?

kiracı hangi durumlarda tahliye edilir Haberi

kiracı hangi durumlarda tahliye edilir

Günümüzde ev sahibiyle kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıklar oldukça arttı. Kiracı ile kiraya veren arasında bir sorun yaşanmaması için öncelikle yapılması gereken ilk adım kira sözleşmesi yapılmasıdır. Peki kira süresi dolmadan ev sahibi kiracıyı çıkarabilir mi? Ev sahibi hangi durumlarda kiracısını çıkarabilir? 

Avukat Osman Talha Yıldız, Diriliş Postası'nda ev sahibi ve kiracılar arasındaki tahliye şartları tartışmalarını kaleme aldı. 

İşte Av. Osman Talha Yıldız'ın 'Kira süresi dolmadan ev sahibi kiracıyı çıkarabilir mi?' başlıklı yazısı...

Günümüzde yaşanan en büyük problemlerden birisi de ev sahibiyle kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıklardır. Bu noktada bazı ev sahipleri anlaşamadıkları kiracısını evden çıkarma yoluna gitmektedir. En çok merak edilen soru ise kira süresi dolmadan ev sahibi kiracıyı evden çıkarabilir mi? İşte bu makalemizde bu sorunun cevabını yanıtlayacağız.

Kiracı ile kiraya veren arasında bir sorun...