Kocaeli mezarlıkları restorasyonu

Kocaeli mezarlıkları restorasyonu

Kocaeli'de 19. yüzyıla ait 64 mezar taşı restore edilerek turizme kazandırılacak Osmanlı döneminden kalma Maşukiye'deki tarihi mezarlığın turizme açılması için Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.

Kocaeli Ağaçağıl Cami'nin restorasyonu tamamlandı!

Kocaeli'nin Kandıra İlçesi’ndeki Osmanlı’nın kuruluş dönemine ait 700 yıllık tarihi Ağaçağıl Cami'nin restorasyonu tamamlandı.

Kocaeli Demirciler Konağı'nın restorasyonu tamamlanıyor!

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, restore çalışmaları tamamlanmak üzere olan Demirciler Konağı'nın tarihe ışık tutacağını söyledi.

Kocaeli'deki Pembe Köşk restore edilecek!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentte yer alan Pembe Köşk'ü restore edecek. Köşkün restorasyonu için ilk adım atıldı.

Kocaeli Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi restore edildi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze Eskihisar'daki Osman Hamdi Bey kayıkhanesinin restorasyonu tamamlandı. Kayıkhane restorasyonun ardından kültürel ve sosyal amaçlı kullanılacak.

Kocaeli Çoban Mustafa Paşa Camii'nin restorasyonu durduruldu!

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan tarihi Çoban Mustafa Paşa Cami’sinin tuvaletine yapılan mermer pisuvarlı restorasyonu Koruma Kurulu’nda ikinci bir karar alınıncaya kadar durduruldu.

Kocaeli Darıca İskoliye Mektebi restorasyonu hızla sürüyor!

Darıca Belediyesi ile Kocaeli Valiliği arasında imzalanan protokol çerçevesinde Darıca İskoliye Mektebi ve Tekel Binası Restorasyon Uygulama Proje çalışmaları hızla ilerliyor.

İzmit Yeni Cuma Camii'nin restorasyonu 2016'da başlayacak!

Kocaeli’de Osmanlı dönemi cami mimarisinin baş yapıtlarından olan Yeni Cuma Camii restore edilecek. 436 yıllık caminin restorasyonu 2016 yılında başlayacak.

Kocaeli Darıca'da tarihi yapılar restore ediliyor!

Darıca Belediyesi ile Kocaeli Valiliği arasındaki protokol çerçevesinde tarihi yapıların restorasyonu yapılıyor. Konuyla ilgili Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, çalışmalarla Darıca'nın tarihi mirasının gün yüzüne çıkacağını söyledi.

Kocaeli Tavşancıl Evi aslına uygun olarak restore ediliyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan tarihi Tavşancıl Evi’nin çalışmaları devam ediyor. Dilovası Tavşancıl’da bulunan yöreye özgü mimari özelliği taşıyan yapı, restorasyonla şekillenmeye başladı.

Kocaeli Tavşancıl Evi'nin çalışmaları sürüyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan tarihi Tavşancıl Evi’nin çalışmaları devam ediyor. Aslına uygun olarak inşa edilen yapı kalıntısının sökümü yapıldıktan sonra taş malzeme yeniden kullanım için parsel içinde istiflendi.

Kocaeli Darıca İskoliye Mektebi'nin restorasyonu başladı!

Darıca Belediyesi ile Kocaeli Valiliği arasında imzalanan protokol gereği Darıca İskoliye Mektebi ve Tekel Binası'nın restorasyon çalışmaları başladı. Restorasyonun 2 yıl süreceği belirtildi.

Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi restorasyonu ihale edilecek!

Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi, kültür ve sosyal amaçlı kullanılmak üzere restore edilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 19. yüzyılda yapılan kayıkhanenin restorasyonu için 14 Ekim'de ihale düzenleyecek

Kocaeli Bilim Merkezi'nin çevre düzenlemesi yapılıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, eski Seka Kağıt Fabrikası’na ait binaların restorasyonu ile ortaya çıkan Bilim Merkezi’nin ve Seka Kağıt Müzesi’nin çevre düzenlemesi kapsamında peyzaj, elektrik ve su tesisatları yapılıyor.

Kocaeli mezarlıkları restorasyonu Haberi

Kocaeli mezarlıkları restorasyonu

Toprak altında kalan 20 mezar taşının gün yüzüne çıkarılmasıyla toplam 64 mezar taşı restore edilecek. Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, Maşukiye'deki tarihi mezarlığı restore ederek kültürel değerlerin ortaya çıkarılması adına önemli bir çalışma, yaptıklarını belirtti. En eski mezar taşının 1874-1875 yılında vefat eden Ubıh kabilesinden Tüccar Musa Beyin oğlu Mustafa Beye ait olduğunu dile getiren Şenel, "Mezarların Çerkeş ve Lazlara ait olduğu görülüyor. Üzerinde Osmanlıca yazıların bulunduğu mezar taşlarının yanına günümüz Türkçe çevrisinin yer aldığı tabelalar yerleştirilecek" dedi. Şenel, tarihi belge niteliği taşıyan taşlardan envanter çalışması yapacaklarını vurgulayarak, bunun neticesinde bölgede yaşayan ailelerin, geçmişlerine ait bilgiler bulabileceğini söyledi. Kartepe'nin kentin en önemli turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Şenel, yapılacak çevre düzenlemesi ve restorasyon sonucunda dışarıdan gelen meraklıların,...