konut satışları arttı mı mayıs 2020

konut satışları arttı mı mayıs 2020

Konut kredisi faizlerinin 0.64'e düşürülmesi konut satışlarını etkiledi. Mayıs 2020'de ülke genelinde 50 bin 936 konut satıldı. Peki bundan sonra ne olacak? Haziran'da sektör canlanmaya devam edecek mi?

Faiz indirimi konut satışlarını hızlandırdı!

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini son yılların en düşük seviyelerine indirmesiyle emlak sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Faiz indirimi, konut satışlarını hızlandırdı...

Konut satışlarında Haziran ayı beklentisi!

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında 91 bin 937 satış adedine oranla yaklaşık yüzde 44,6 oranında düştü. 2020 yılı Mayıs ayı sonu itibariyle 434 bin 757 adet konut satışı gerçekleşti.

İstanbul'da ipotekli konut satışları arttı mı?

İstanbul'da Eylül 2021'de kaç ipotekli konut satıldığı belli oldu. 2020'nin ilk dokuz ayında İstanbul'da gerçekleştirilen toplam konut satışlarının yüzde 44,9'u ipotekli olurken; 2021'in aynı döneminde ipotekli konut satışının payı yüzde 21,8'e düştü. 

ABD'de yeni konut satışları Temmuz'da yüzde 1 arttı!

Açıklanan resmi rakamlara göre, ABD'de yeni konut satışları, Temmuz 2021'de aylık yüzde 1 arttı ve 708 bine yükseldi.

ABD'de 2. el konut satışları yüzde 2 arttı!

Merakla beklenen rakamlara göre, ABD'de ikinci el konut satışları, Temmuz 2021'de aylık bazda yüzde 2 arttı ve 5,99 milyona çıktı.

Ulaşım yatırımları Sakarya'da konut satışlarını arttırdı!

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Avrasya Tüneli gibi büyük yatırımların ülke ekonomisini önemli ölçüde artırdığını söyleyen İstanbul Kamu Özel Sektör İşbirliği Mükemmellik Merkezi Başkanı Eyüp Vural, özellikle Sakarya'da konut satışlarının arttığını dile getirdi. 

Konut satışları 5 ayda yüzde 28 arttı!

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan gayrimenkulde sevindiren gelişmeler yaşanıyor. 2021 yılının ilk 5 ayında konut satışları yüzde 28 arttı. 

ABD'de ikinci el konut satışları arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, geçen sene Aralık ayında bir önceki aya kıyasla beklenmedik bir yükseliş kaydederek yüzde 0,7 artışla 6,76 milyona çıktı.

İnşaat sektörü pandemide dijitalleşti konut satışları yüzde 11 arttı!

TÜİK verilerini derleyen proje veri ve talep bankası YapıRadarcom tarafından yapılan açıklamaya göre inşaat sektöründeki dijitalleşmenin de katkısıyla 2020'de konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı.

Bodrum'da konut satışları yüzde 83.1 arttı!

Bodrum'a yabancı ve yerli yatırımcıların pandemiye rağmen ilgisi devam ediyor. İlçe merkezinde konut satışları Haziran-Ağustos döneminde yüzde 83.1 arttı. 

Çin'de konut satışları yüzde 9.5 arttı!

Çin'de yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 artış gösteren konut satışları, Ocak-Kasım döneminde ise yüzde 9,5 arttı. 

İpotekli konut satışları Temmuz'da 10 kat arttı!

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle konut satışları, Temmuz 2020'de son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Temmuz'da ipotekli konut satışı on kat, ikinci el konut satışları yüzde 174 arttı...

Çin'de konut satışları yüzde 0,4 arttı!

Koronavirüsün yol açtığı ekonomik krizden toparlanmaya  çalışan Çin'de ucuz kredilerin  etkisi ile konut satışları yüzde 0,4 arttı.

Faiz indirimiyle ipotekli konut satışları yüzde 23.9 arttı!

Koronavirüs salgını sürecinde ekonomiyi canlandırmak için konut kredisi faiz oranlarında Cumhuriyet tarihinin görülmemiş indirimi yapıldı. Sektörü canlandıran indirim sonrası ipotekli konut satışları yüzde 23,9 arttı...

Konut satışları 1 ayda yüzde 19 arttı!

Nisan ayında 42 bin 783 ile tarihin en düşük seviyesine gerileyen konut satışları Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 19.1 arttı ve 50 bini geçti. Kredi faizlerindeki düşüş sebebiyle Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarında yüzde 23.9 artış yaşandı.

konut satışları arttı mı mayıs 2020 Haberi

konut satışları arttı mı mayıs 2020

Konut kredisi faiz indirimleriyle birlikte konut satışları ivme kazanmaya başladı. Konut satışlar bir ayda yüzde 19 arttı. 

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde konut satışlarındaki artışı kaleme aldı. Aktaş, "Konut satışlarının, düşük faizli ve bir yılı ödemesiz on beş yıl vadeli kredi uygulaması sayesinde haziranda canlanması, temmuzda ise iyice hızlanması beklenmeli" dedi. 

İşte Alaattin Aktaş'ın 'Konut satışında hızlı artış' başlıklı yazısı...

Mayıstaki toplam konut satışı geçen yılın yüzde 45 altında kaldı. İlk el konut satışındaki azalmanın oranı ise yüzde 55'i buldu.

Konut satışlarının, düşük faizli ve bir yılı ödemesiz on beş yıl vadeli kredi uygulaması sayesinde haziranda canlanması, temmuzda ise iyice hızlanması beklenmeli.

Konut satışı mayıs ayında yüz güldürdü. Mayıstaki satışlar, bir önceki aya göre tam yüzde 19 oranında artış gösterdi.

TÜİK verilerine...