14 / 08 / 2022

Faiz indirimi konut satışlarını hızlandırdı!

Faiz indirimi konut satışlarını hızlandırdı!

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini son yılların en düşük seviyelerine indirmesiyle emlak sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Faiz indirimi, konut satışlarını hızlandırdı...Kamu bankalarının konut kredi faizlerini son yılların en düşük seviyelerine çekmesiyle emlak sektörü canlandı.

Gayrimenkul Değerlendirme Platformu Endeksa'nın Üst Yöneticisi Görkem Öğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde konut satış fiyatlarının Aralık 2018'den itibaren düştüğünü, devam eden düşüş eğrisinin ancak Eylül 2019 itibarıyla tekrar yükselişe döndüğünü dile getirdi.

Türkiye'de salgının etkisinin görülmeye başlandığı Mart ayının ortalarında ülke genelinde konut satış fiyatlarının arrtığını belirten Öğüt, şöyle konuştu:

"Fakat pazarda bu artışı karşılayacak talep olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmemişti. Haziran ayı başı itibarıyla kamu bankaları tarafından sağlanan oldukça cazip konut kredisi koşullarının ardından ilanda olan ikinci el gayrimenkullerin fiyatı arttı. Yaptığımız analizlere göre bu artış oranının ortalama yüzde 6 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu artış oranını değerlendirirken 2018 sonunda düşmeye başlayan konut fiyatlarının zaten Eylül 2019'dan beri artma eğiliminde olduğunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz."

Konut kredisi faiz oranlarının düşüşü sonrası ikinci elde yaşanan fiyat artışına ilişkin konuşan Öğüt, artışın İstanbul’da yüzde 5,95, İzmir'de yüzde 5,86, Ankara'da ise yüzde 6,17 seviyesinde kaydedildiğini aktardı.

Ev sahiplerinin gerek kira gelirleri gerekse yatırım olarak diğer araçlar karşısındaki pozisyonları dikkate alındığında bu süre zarfında zarar gördüklerini düşündüklerine dikkat çeken Öğüt, "Bu artış da bunun bir reaksiyonu olarak düşünülebilir fakat piyasa yüzde 6'lık ani bir değişikliği kaldıracak seviyede değil. Bunun için alım gücünün de aynı oranda iyileşmesi gerekiyor. Nitekim gelen tepkilerin de bu yönde olduğu görülüyor. Gayrimenkullerini satmak isteyenlere bu dönemi fiyat artırmak için bir fırsat olarak görmekten ziyade elden çıkarmak için bir fırsat olarak görmelerini öneririz. Kamu bankaları tarafından sunulan koşulların sektör için çok önemli bir fırsat olduğuna ve tüm paydaşlar tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Talep 4 misli arttı

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da konut almak için niyeti olan ama gücü yetmeyen birçok vatandaşın kredi kullanabilir hale geldiğini vurguladı.

Son 2 haftada normal zamanın 4 misli bir talep yaşandığına dikkat çeken Yazıcı, şu anda birikmiş ve karşılanmamış talebin yoğunluğunu gördüklerini belirtti.

Bunun zamanla oturacağını ifade eden Yazıcı, "Bu kadar yoğun devam etmeyecektir. Önemli bir gerçek var, faiz oranını düşürdüğünüzde aynı ödeme miktarı ile kredi kullanabilir kişi sayısı 3-4 misli artırıyorsunuz, dolayısıyla bu durum büyük bir satın alma motivasyonu oluşturuyor" dedi.

Talep ve arz dengesinde bir şaşırma olduğuna vurgu yapan Yazıcı, "Uzun zamandır satılamayan ev stokları hızla erimeye başladı, bu da arz edenin fiyatları yukarı çekmesine sebep oldu, fiyatların yukarı doğru hareket ettiği doğru. Yüzde 5 ila15 arası bölgesine göre artış görüyoruz" şeklinde konuştu.

Konut satışlarında Haziran ayı beklentisi!

Konut satışları 1 ayda yüzde 19 arttı!