Mersin Silifke Kalesi

Mersin Silifke Kalesi

Mersin'in Silifke ilçesindeki tarihi Silifke Kalesi'nde, kazı ve restorasyon çalışmalarının bu yılki bölümü başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle, kalede arkeolojik çalışmalara başladı.

Taşucu Limanı'nın özelleştirme ihalesi yapıldı!

Mersin Silifke Taşucu Mahallesi'nde yer alan Taşucu Limanı'nın özelleştirme ihalesi yapıldı.

Mut ve Silifke için acele kamulaştırma kararı!

Mersin ili, Mut ve Silifke ilçeleri sınırları içerisinde yer alan bazı taşınmazlar için Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma kararı verildi. Mut ve Silifke için verilen kamulaştırma kararı bugünkü 31530 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mersin'de toprak kayması! 2 evde hasar!

Mersin Silifke Karahacılı Mahallesi'nde yaşanan toprak kayması 2 evde hasara neden oldu...

Mersin'de bazı bölgeler kesin korunacak hassas alan ilan edildi!

Mersin İli, Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan bazı bölgelerin kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilmesi hakkında karar bugünkü 31446 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mersin Silifke'de 26.9 milyon TL'ye satılık gayrimenkul!

Mersin İli Silifke Belediye Başkanlığı, Mersin Silifke Kurtuluş Mahallesi'nde yer alan gayrimenkulü 26 milyon 900 bin TL bedelle satışa çıkardı.

Mersin Silifke'de 9.3 milyon TL'ye icradan satılık arsa!

T.C. Silifke İcra Dairesi, Mersin ili, Silifke ilçesi, Kapızlı Mahalle Köy, 0 ada 33 parselde yer alan arsayı 9 milyon 287 bin 958 TL'ye satıyor...

Mersin Silifke'de tepki çeken inşaat! 

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’nde yapılaşmanın yasak olduğu kıyı kenar çizgisi içerisinde konut inşa ediliyor. Söz konusu yapılar çevre halkın tepkisine neden oldu. 

Mersin Silifke için kamulaştırma kararı!

Mersin ili, Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan bazı taşınmazlar için  Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma kararı verildi. Acele kamulaştırma kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mersin Silifke'de 10.8 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

T.C. Silifke İcra Dairesi, Mersin ili, Silifke ilçesi, Işıklı Mahallesi, 157 ada 15 parselde yer alan gayrimenkulü 10 milyon 834 bin 86 TL'ye satıyor...

Mersin Silifke'de arazi kavgası: 2 yaralı!

Mersin Silifke'de kardeşler arasında yaşanan arazi kavgası sonucunda 2 kişi av tüfeğiyle yaralandı.

Mersin'de arazi kavgası: 2 yaralı!

Mersin Silifke'de kardeşler arasında arazi anlaşmazlığı sebebiyle çıkan kavgada 2 kişi av tüfeğiyle yaralandı.

TOKİ Silifke'de zemin etüt raporu hazırlatacak! İhalesi yarın!

Mersin İli Silifke İlçesi Esenbel Mh. İle Yalova İli Merkez İlçesi Kazımiye Mh. Muhtelif Parseller ile Bir Kısım Tescil Harici Alanda İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüd Raporu Hazırlanması Hizmet Alımı İşi (e-ihale) ihalesi yarın saat 13:30'da yapılacak.

TOKİ Silifke'de zemin etüt raporu hazırlatacak!

Mersin İli Silifke İlçesi Esenbel Mh. İle Yalova İli Merkez İlçesi Kazımiye Mh. Muhtelif Parseller ile Bir Kısım Tescil Harici Alanda İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüd Raporu Hazırlanması Hizmet Alımı İşi (e-ihale) ihalesi 20 Ekim 2020 tarihinde saat 13:30'da yapılacak.

Mersin Silifke Kalesi Haberi

Mersin Silifke Kalesi

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran başkanlığındaki 54 kişilik kazı ekibi,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle, kalede arkeolojik çalışmalara başladı. Boran, AA muhabirine, 2011 yılında başlayan kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında önemli bulgular elde edildiğini söyledi. Daha önce kale içerisinde, Karamanoğlu döneminde yapılan ve Osmanlı döneminde şu anki şeklini aldığı tahmin edilen caminin ortaya çıkarıldığını hatırlatan Boran, şunları ifade etti: ''Caminin tespitinin ardından buranın iki tarafında, 17. ve 18. yüzyılda bölgenin sivil mimarlık örneklerini yansıtan, cadde ve sokakların örneklerini bulduk. Yine sokakları ve caddeleri açmaya devam edeceğiz. Bu dönemde özellikle şehrin dokusuyla ilgili seramik bulguları bulabileceğimiz sarnıçları açacağız. Kalenin doğu tarafında bulunan bir dini mekan olarak geçen ama şu...