08 / 08 / 2022

odtü deprem dayanıklılık testi

odtü deprem dayanıklılık testi

ODTÜ laboratuvarlarında, TÜBİTAK desteğiyle, 5 ve üzeri şiddetteki depremlere karşı dayanıklılığı birebir test edebilmek için 40 ton ağırlığında 12 metre genişliğinde gerçek bir köprü inşa edildi

115 bin TL'ye sıfır ev sahibi olabilirsiniz! 1+1, 2+1, 3+1 prefabrik ev fiyatları ne kadar? 15 Temmuz 2022 fiyat listesi

Prefabrik evler, uygun fiyatlarıyla vatandaşların ilgi odağı olmayı başardı. Kısa sürede üretilen prefabrik evler her iklime karşı dayanıklılık gösteren prefabrik evlerin fiyatları, 115 bin TL'den başlıyor. Peki, 1+1, 2+1 ve 3+1 prefabrik ev fiyatları ne kadar? İşte 15 Temmuz 2022 fiyat listesi...

Prof. Dr. Bilge Siyahi'den 'Eski binalara depreme dayanıklılık testi yaptırın' önerisi!

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilge Siyahi, ortalama binaların 50 yıl ömrü olduğunu belirterek, "Betonun sağlamlığı, demirlerin çapları, sıklığı bunların çok iyi araştırılması gerekiyor. Bunu belediyeler ve üniversitelerin ilgili laboratuvarlarıyla tespit etmek mümkün." dedi.

Binaların deprem riski nasıl öğrenilir?

Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de çok sayıda konut depreme dayanıklı değil. Peki bir binanın depreme dayanıklılığı nasıl test edilir? İşte detaylar...

Kamu binalarının depreme dayanıklılığı artırılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen toplam 465 milyon dolar kredi desteği kapsamında kamu binalarının depreme dayanıklılığı ve enerji verimliliğinin artırılması için harekete geçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Doğal afetlere dayanıklı konut herkesin hakkı!

CHP’nin hazırladığı ‘Afet ve Aşırı Doğa Olayları Politika Belgesi’ne ön söz yazan Kılıçdaroğlu, afet risklerini azaltmak için çeşitli önerilerde bulundu. CHP lideri, doğal afetlere dayanıklı konut hakkına erişmenin herkesin hakkı olduğunu vurguladı.

Niğde'de afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar TBMM'de!

Niğde'de depreme dayanıklılık ve afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar meclis gündemine taşındı. CHP'li Gürer, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Gaziantep Valisi Davut Gül: Herkesin deprem dayanıklılık testini yaptırması lazım!

Gaziantep Valisi Davut Gül, afetlerde eğitimin önemli olduğunu belirtti. Vali Gül, “Afetlerle ilgili verilen eğitimlerin toplumun tamamı tarafından sindirilmesi gerekiyor. En önemli konu bir zihniyet dönüşümünün yaşanması” dedi.

Depreme dayanıklılıkta önemli olan zemine uygun evlerin yapılması!

Jeofizik Mühendisi Ali İlker Bulut, depreme dayanıklılıkta önemli olan unsurun binanın zemine uygunluğu olduğunu belirtti. Bulut, depremde zeminin etkisini anlattı.

Depreme dayanıklılık için 7 adım!

TMB 7 adımda depreme dayanıklı yapı inşa etmek için önerilerini açıkladı. Peki dayanıklı yapı üretimi için neler yapılmalı? İşte TMB'nin tespit ve önerileri...

Depreme dayanıklı bina nasıl olmalı?

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Yapı ve Deprem Mühendisliği Birimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, binaların depreme karşı nasıl güçlendirildiğini anlatarak, depreme dayanıklı binaların özelliklerini anlattı. 

Bağcılar'da bina dayanıklılık testi için başvurular arttı!

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında Bağcılar'da olası İstanbul depremi nedeniyle binalar için dayanıklılık testi başvurularında artış yaşandı.

50 günde 300 kişi binalarına sağlamlık raporu almak için başvurdu!

İzmir'de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında İstanbul'da yaşanan büyük deprem korkusu nedeniyle Bağcılar'da bina dayanıklılık testine başvurular arttı. Deprem sonrasında geçtiğimiz 50 günde 300 kişi, bina sağlamlık raporu için Bağcılar Belediyesi'ne başvurdu.

Marmaris'te riskli yapı olduğu tespit edilen apart oteli yıkılıyor!

Muğla Marmaris'te depreme dayanıklılık bakımından "riskli yapı" olduğu belirtilen apart otelin belediye ekiplerince yıkım işlemleri başladı.

odtü deprem dayanıklılık testi Haberi

odtü deprem dayanıklılık testi

ODTÜ laboratuvarlarında, TÜBİTAK desteğiyle 5 ve üzeri şiddetteki depremlere karşı dayanıklılığı birebir test edebilmek için 40 ton ağırlığında, 12 metre genişliğinde bir köprü inşa edildi. ODTÜ'nün "deprem köprüsü", depremin etkilerinin gerçek bir yapı üzerinde test edildiği Türkiye'nin ilk yapısı oldu.  


ODTÜ'lü bilim adamları, testler sırasında köprünün üstüne vinçle yerleştirilen otomobile binerek, hem depremi yaşıyor hem de bilimsel verileri analiz ediyor.


ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alp Caner Özden, AA muhabirine TÜBİTAK desteğiyle Karayolları Genel Müdürlüğü için yürüttükleri "Türkiye köprülerinde ileri teknolojilerin geliştirilmesi" isimli projeye ilişkin bilgi verdi. 


Deprem köprüsünün dünyada ABD'den sonra ikinci, Türkiye'de ise ilk kez inşa edildiğini bildiren Özden, projenin amacının yol köprüleri için hazırlanacak şartnameler için bilimsel veriler toplamak olduğunu ifade etti. 


Çalışma kapsamında, ODTÜ'nün laboratuvarlarına...