tarihi çarşı kira artışları

tarihi çarşı kira artışları

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'ndeki tarihi Yemeniciler Çarşısı'nda kiraların yüzde 300 artması, işyeri sahiplerini zor durumda bıraktı, 48 işyerinden 22'si kapandı.

Bursa'da binalar tek tek yıkıldı! Ulu Cami'nin önü açıldı!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım projesi kapsamında yıkımların etap etap sürmesinin ardından tarihi hanlar da ilerleyen zamanda caddeden görülüyor.

Bursa'da tarihi Ulu Cami ve çarşıların etrafındaki eski yapılar yıkılıyor!

Bursa'da başlatılan "Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında devam eden yıkımlarla Ulu Cami ve çevresindeki çarşıların silüeti ortaya çıktı.

İş GYO kiracılarına kira desteği verecek!

İş GYO'nun portföyünde yer alan alışveriş merkezi, çarşı ve ticaret alanlarındaki kiracılarına, kira desteğinin belirlenmesi konularında Şirket Genel Müdürlüğü yetkili kılındı.

Bursa'daki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ndeki silüeti bozan yapılar yıkılıyor!

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne alınan, Bursa'da 700 yıldır "ticaretin kalbi" olan 480 dönümlük Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin etrafında tarihi silüeti bozan yapıların temizlenmesi için çalışmalar başladı.

KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama'nın 3 aylık yatırımcı raporu!

KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama tarafından 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihlerini kapsayan yatırımcı raporunu yayınlandı. 

İş GYO AVM'lerinde yüzde 100 kira indirimi yaptı!

İş GYO, Haziran ayı için aylık sabit kira bedelleri üzerinden yüzde 50 oranında kira indirimi yapılmasına karar verilen Kule Çarşı, Mallmarine ve Tuzla Meydan Çarşı'da; Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayacak şekilde yüzde 100 oranında uygulanmasına karar verildi.

İş GYO Kanyon AVM kiracılarına yüzde 50 kira indirimi yapacak!

İş GYO portföyünde yer alan Kule Çarşı, Mallmarine ve Tuzla Meydan Çarşı'nın 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla tam kapasite ile faaliyete geçmesine, Kanyon AVM ve bahsi geçen çarşı ve ticari alanlarda işletmelerini açan kiracılara yüzde 50 oranında kira indirimi yapılması kararlaştırıldı.

Panora GYO kiracılarından Mayıs ayında kira almayacak!

Panora GYO, Panora AVM'nin Mayıs ayında faaliyete geçmesi halinde; 31 Mart 2020 tarihi itibariyle tahakkuk etmiş kira ve tüketim giderlerine ilişkin borçlarının tamamını 30 Nisan 2020 tarihi itibariyle ödemiş ve herhangi bir borcu bulunmayan kiracılarından Mayıs ayında da kira tahsil edilmemesine ka

Bursa Kapalı Çarşı esnafından 'kira alınmasın' talebi!

Bursa Kapalı Çarşı'daki bedestende işyerleri bulunan esnaflar, bir hayır kurumu olan Vakıflar'ın salgın süresince hiç kira almamasını talep etti...

İş GYO kapanan AVM mağazalarından kira almayacak!

İş GYO, geçici süreyle hizmete kapatılan Kanyon Alışveriş Merkezi, Ege Perla Alışveriş Merkezi ile diğer çarşı/ticaret alanlarından kira almayacağını açıkladı. 

Kira geliri beyannamesinde masraflar vergiyi azaltır mı?

Evi ve işyeri kirada olanların 2019’da elde ettikleri kira geliri için beyanname verme dönemi 1 Mart’ta başladı. Beyanname verilmesinin son tarihi ise 31 Mart olarak belirlendi. 

KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama kira sertifikası ihraç etti!

KT Kira Sertifikaları Kiralama tarafından 18 Ocak 2019 tarihinde yapılan "Yurtiçi Kira Sertifikası İhracının Nitelikli Yatırımcıya Satışının Tamamlanması" duyurusundaki ihraç tarihi 15 Ocak olarak düzeltildi... 

Edirne'de tarihi çarşılarda yapılan kira artışı mecliste!

Edirne'de Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan tarihi çarşılarda yapılan kira artışı meclis gündemine taşındı. CHP'li Gaytıncıoğlu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

tarihi çarşı kira artışları

tarihi çarşı kira artışları tarihi çarşı kira artışları

Osmanlı sadrazamlarından Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1661 yılında yaptırılan, Kurtuluş Savaşı sırasında askerler için ayakkabı da yapılan Yemeniciler Çarşısı'nda, ilerleyen yıllarda işyerleri bir bir kapandı. 1980 yılında restore edilen çarşı, 1988 yılında kamulaştırılıp, turistik eşya satış mağazaları olarak faaliyete geçti. Kültür Bakanlığı'na bağlı olan çarşının Milli Emlak Müdürlüğü'ne devredilmesiyle, işyerlerinin metrekaresi için ödenen 4 YTL, 13 YTL'ye yükseldi. Kira fiyatlarındaki artış üzerine işyerleri bir bir kapanmaya başladı. 48 işyerinden 22'si kapandı.

Siftahsız gün geçirdiklerini söyleyen esnaf, ''Çarşı'nın Milli Emlak Müdürlüğü'ne bağlanmasıyla dükkanların metrekaresine yüzde 300'ün üzerinde zam yapıldı. Metrekaresi 4 YTL iken 13 YTL oldu. En ufak işyeri için 100-130 YTL kira veriyoruz. Bu dükkanları işleten çoğu esnaf emekli. Kira parasını çıkaramayan bir çok arkadaşımız işyerlerini...