torba yasada kentsel dönüşüm

torba yasada kentsel dönüşüm

TBMM'de kabul edilen Torba Yasada kentsel dönüşüm hakkında bazı düzenlemeler yapıldı. Peki, bu değişiklikler neler? İşte 2016 Torba yasada yer alan kentsel dönüşüm maddeleri..

Kentsel dönüşümle vatandaşlar kurtulacak!

Olay Gazetesi köşe yazarlarından Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü köşesinde " En önemli yasada kentsel dönüşüm nasıl rantsal dönüşüm haline geldi?" başlıklı yazısına yer verdi.

Kaçak yabancıya ev kiralayan yanacak!

Bu hafta Meclis Genel Kurulu tarafından yasalaştırılması öngörülen torba yasada kaçak durumdaki yabancı şahısların ‘barınmasına, konaklamasına imkan sağlayanlar’ ile bunlara ‘evini kirayanlara’ para cezası uygulaması öngören bir madde yer alıyor…

Kentsel Dönüşüm’de Torba Yasa Değişiklikleri 2.Bölüm

Avukat Kadir Kurtuluş, Kat Mülkiyeti Kanunu ve Tapu Kanunu’nda yapılan değişikliklerle yaptık, devamında Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun 6. maddesinde düzenlenen kentsel dönüşüm uygulamalarında yapılan değişiklikleri inceledi...

Kentsel Dönüşümde Torba Yasa Değişiklikleri 1.Bölüm!

Avukat Kadir Kurtuluş, Emlakkulisi.com okurları için torba yasadaki kentsel dönüşüm değişikliklerini kaleme aldı. İşte Kurtuluş'un yazısı...

Torba tasarı yasalaştı!

Geçen yılın son günlerinde Meclis gündemine gelen ve önceki gün son şekli verilen 71 maddelik torba tasarı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasada bir çok yeni düzenleme bulunuyor.

Torba Kanun teklifinden inşaat sektörüne neler çıkacak?

TBMM Meclisi 12 günlük aranın ardından yarın mesaiye başlıyor. 71 maddelik torba yasada inşaat ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren birçok konu bulunuyor.

Yüzlerce kişiyi evinden eden yanlıştan 18 yıl sonra dönüldü!

Meclis’ten geçerek yasalaşan torba yasada oldukça sürpriz bir düzenleme de yer aldı. Aydın  Çine ilçesine bağlı 7 köyde yaşayan yüzlerce köylüyü mağdur eden dava geri çekildi.

Yeni torba yasada inşaat sektörüne neler çıktı?

AK Parti, ekonomik büyümeye katkı sunacak, sosyal yardımlardan vergi indirimine kadar vatandaşın doğrudan gelir ve refah düzeyini etkileyecek ve iyileştirecek olan 71 maddelik kanun teklifini Meclis’e iletti.

Kentsel dönüşümde ikinci perde!

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, "Kentsel dönüşümde Türkiye'de birinci perdeyi kapattık, ikinci perdeye geçiyoruz. Torba kanuna koyulacak birtakım hazırlıklar var" dedi.

İmar affı ile kentsel dönüşüm düzenlemesi torba tasarıya ekleniyor!

Büyüklüğü şimdiden 80 maddeye ulaşan torba tasarıya yeni maddeler ekleniyor. Kamuoyunda imar affı olarak bilinen düzenlemenin ve kentsel dönüşümle ilgili maddelerin, KHK yerine, torba tasarıya eklenebileceği ifade edildi.

Kentsel dönüşüm KHK ile hızlanacak!

Hükümet, kentsel dönüşümü hızlandırmak adına çalışmalarına hız verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Bir torba yasa bile 1 görüşüldü, deprem beklemez ki. O nedenle ben KHK çıkarılsın diye bastırıyorum” diye açıklama yaptı. 

Alanya Belediyesi'nden vergi borcu hatırlatması!

19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan, 6736 sayılı torba yasada bazı borçlara yapılandırma fırsatı sağlandı. Bu kapsamda belediyeye çevre temizlik, emlak vergisi ve ilan reklam borcu olanlar, borçlarını yapılandırmaya başladı.

Alanya Belediyesi'nden borç yapılandırma uyarısı!

19 Ağustos 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6736 sayılı torba yasada bazı borçlara yapılandırma fırsatı sağlandı. Bu kapsamda Belediyeye Çevre Temizlik, Emlak Vergisi ve İlan Reklam borcu olanların da borçları yapılandırılacak.

torba yasada kentsel dönüşüm

torba yasada kentsel dönüşüm torba yasada kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm ile riskli alanlarda yer alan ve riskli olan yapılar yıkılarak yerine yeni yönetmeliklere uygun binalar inşa ediliyor. Kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili yeni düzenlemeler Torba Yasa'da yer alıyor. 


TBMM'de kabul edilen Torba Yasada kentsel dönüşüm hakkında yapılan düzenlemeler şu şekilde sıralanıyor:


Riskli olmayan yapıların yıkılması

Bakanlıkça belirlenen riskli alan sınırları içinde olup, riskli yapılar dışında kalan diğer yapılardan uygulama bütünlüğü bakımından Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerekli görülenler, değerleme çalışmalarında yapının riskli olmadığı gözetilmek kaydıyla kentsel dönüşüm kanunu hükümlerine tabi olacak.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ veya idare, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini 2 yıl süreyle geçici olarak durdurabilecek. 


Uygulamanın gerektirmesi halinde imar ve yapılaşma işlemlerinin geçici olarak durdurulması 1 yıl daha uzatılabilecek.


Etap veya ada bazlı...