30 / 06 / 2022

türkiyede konut fiyatları düşer mi

türkiyede konut fiyatları düşer mi

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugün yayınladığı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Erol: 'Balon riski yok, konut satışı son çeyrekte artar' dedi.

Mortgage krizi İngiltere'ye bulaştı, batık riski ABD'den fazla! Türkiye'de konut fiyatları düşer mi?

Dünya genelinde para ve sermaye piyaları mortgage krizinin pençesinde. Dünya konut piyasalarında neler oluyor? ABD'de konut fiyatlarında düşme bekleniyor. Türkiye'de de düşer mi? Türkiye'de konut fiyatları bu gelişmelerden nasıl etkilenir?

İngiltere'de enflasyon son 40 yılın zirvesinde! Artışa en çok katkı enerji, yakıt, gıda ve konut fiyatlarından!

Açıklanan resmi rakamlara göre, İngiltere'de enflasyon, Mayıs ayında yüzde 9,1'e yükselerek, son 40 senenin  en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkede enflasyondaki artışa en fazla katkıyı da enerji, yakıt, gıda ve konut fiyatları verdi.

Konut fiyatlarında korkutan rakamlar ortaya çıktı: 3 ay sonra daha kötü olacak

Konut fiyatları Türkiye'de rekor kırıyor. Bir dönem değerinin çok altında satılan konutlar inşaatların durması ve konuta olan talebin ters orantıyla patlaması nedeniyle cep yakıyor. 81 ilde yaşanan fiyat artışlarının haritası ortaya çıktı. 3 ay sonra daha kötü olacak tespiti yapıldı.

Murat Kurum: Konut fiyatlarının normalleşmesi adına her türlü müdahaleyi yapacağız!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum son zamanlarda sık sık gündeme gelen konut fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamada "Konut fiyatlarının normalleşmesi adına devlet olarak yapılması gereken her türlü müdahaleyi yapacağız." dedi.

Tokyo'da konut fiyatları 63,6 milyon yene ulaştı!

Japonya'nın 2021 yılı mali konut fiyatları açıklandı. Tokyo ve çevresinin konut fiyatları ortalamasının 63,6 milyon yene (503 bin dolar) ulaştığı bildirildi. İşte detaylar...

Konut fiyatlarındaki artış tiny houseları yatırım aracına dönüştürdü!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ve git gide artan konut fiyatları, imarlı arazi gerektirmeyen tiny houseları adeta bir yatırım aracına dönüştürdü.

Türkiye'de konut fiyatları ne kadar arttı?

Türkiye genelinde 2010 senesi Ağustos ayı ile 2021 yılı Ağustos ayı arasında geçen 11 yılda konut fiyatları nominal olarak yüzde 411,54 oranında arttı. 

Satılık ve kiralık konut fiyatlarında lider Türkiye!

KPMG Türkiye, ‘Sektörel Bakış 2021 – Gayrimenkul Raporu’nda gayrimenkul yatırımının faizden daha çok getiri sunduğuna dikkat çekildi. Raporda, pandeminin konut fiyatlarını artırdığı aktarılırken, konut fiyat artışında Türkiye'nin yüzde 32'lik yükselişle lider olduğu belirtildi.

Türkiye konut fiyat artışında Avrupa lideri!

Avrupa ülkelerinde konut fiyatları ve kiraları artmaya devam ediyor. 30 Avrupa ülkesi arasında Türkiye konut fiyatlarında lider konumunda yer alıyor.

Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke!

Dünya genelinde, son bir senede konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren gayrimenkul sektöründe üst düzey yönetici olan Tarık Seçkin, konut üretiminde müteahhitlerin beklemeye geçmesiyle kiraların kış aylarında da yükselişi sürdüreceğine vurgu yaptı. 

Türkiye’de ve dünyada konut fiyatları neden artıyor? 

Son zamanların gündem konuları arasında yer alan konut fiyatları artmaya devam ediyor. Peki Türkiye’de ve dünyada konut fiyatları neden artıyor? 

Türkiye'de konut fiyatları yüzde 30 yükseldi!

Endeksa tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de konut fiyatları yükselişe geçti. Ortalama konut fiyatının 443 bin 300 TL olduğu konut fiyatlarında geri dönüş süresi ise 20 yıl.

ABD'de konut fiyatları tüm zamanların zirvesinde!

ABD’de konut fiyatları düşük faiz oranlarının etkisiyle rekor şekilde arttı. National Association of Realtors (NAR) verilerine göre ortalama ev fiyatları yüzde 23 yükselişle 357 bin 900 dolar olarak bütün zamanların zirvesinde kaydedildi.

Türkiye konut fiyatlarında dünya lideri!

Reel bir yatırım şeklinde konutlar 11.5 senede yüzde 393’lük toplam getiriyi buldu. Hatta son bir senede Türkiye konut fiyatlarında dünya birincisi haline geldi. 

türkiyede konut fiyatları düşer mi Haberi

türkiyede konut fiyatları düşer mi

Ağustos ayı içerisinde 49 bine yakın konut ilk defa satıldı. Temmuz ayına oranla yüzde 20 ve 2013 ağustos ayına oranla yüzde 26’lık bir artış gözlemliyoruz. Bunun yanı sıra, temmuz ayına oranla yüzde 25’lik bir artış ile 56 bin 796 konut el değiştirdi. 2013 ağustos ayı ile karşılaştırdığında geçen sene Ağustos ayına göre yüzde 25’lik bir artış yaşandı. TUİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) konut satış istatistiklerini yorumlayan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, yılın son çeyreğinde de konut satışlarının hız kesmeden devam edeceği öngörüsünde bulundu.


Sağlıklı bir büyüme var


Son dönemde emlak piyasasında sıklıkla gündeme gelen konulardan olan “balon riski” hakkında görüşlerini dile getiren Erol, şöyle konuştu: “Balon oluşması için arz ve talep dengesinin bozulması gerekir. Fiyatları arz-talep belirler. Şu an Türkiye'de...