Yetki belgeli emlak işletmesi dolandırıcılık

Yetki belgeli emlak işletmesi dolandırıcılık

Emlakçılara yetki belgesi koşulu getiren düzenleme hayata geçse de internet portallarında ‘yetkisiz’ kişiler hala dolaşıyor. İlan portallarına yeni üye olacak emlakçıların yetki belgesi sorgulanıyor fakat mevcut üyelerden yetki belgesi talep edilmiyor.

Mersin'de yetki belgesi olmayan emlak ofisleri kapatılacak!

Mersin'de yetki belgesi olmayan emlakçılara yönelik denetimler yapılıyor. Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile birlikte sürdürülen denetime, Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, sahibi olduğu iş yerinden başladı.

Emlak işletmeleri için süre doldu!

Yetki belgesi alan emlak işletmelerinin sayısı 30 bini aştı. Mevcut işletmeler için belirlenen 31 Mart 2021 tarihi sonrası sektörde denetim ve düzenlemelerin artması bekleniyor.

Yetki belgesi olmayan emlakçılar dikkat!

Türkiye genelinde kayıtlı kayıtsız 300 binden fazla emlakçıyı yakından ilgilendiren düzenleme yarından itibaren hayata geçiyor. Yönetmelik kapsamında emlakçılık için yetki belgesi almayanlar yarından itibaren emlakçılık yapamayacak.

Emlakçılar dikkat! Son 3 gün!

Türkiye genelinde kayıtlı kayıtsız 300 binden fazla emlakçıyı yakından ilgilendiren düzenlemede son üç gün. Yönetmelik kapsamında emlakçılık için yetki belgesi almayanlar 1 Nisan tarihi itibarıyla emlakçılık yapamayacak...

Mersin'de kaçak emlakçılığa geçit yok!

Mersin Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, il genelinde yetki belgesi olmayan emlakçılara para cezası uygulanacağını dile getirdi.

Emlak işletmelerinde çalışanlar dikkat! Son gün 28 Şubat!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yetki belgesi alan işletme sayısı toplamda 25 bini aştı. Bu işletmeler de, sorumlu emlak danışmanı ve emlak danışmanları ile sözleşmeli işletmelerine ilişkin bilgileri 28 Şubat tarihine kadar taşınmaz ticareti bilgi sistemine aktarmaları gerekli.

Yetki belgesiz emlak işletmelerine dikkat!

Sahte ilanlarla müşteri çekmeye çalışan yetki belgesiz aracılar gerek gayrimenkul sektörüne gerekse de tüketicilere zarar verdiğini dile getiren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Düşük fiyatlı, hatalı konumlu, sahte resimli ilanlar için tüketiciler ihbar sistemlerini kullanabilir" şeklinde ko

Milas’ta emlak danışmanlığı yetki belgesi için sınavlar 3 Şubat'ta yapılacak!

Milas'ta emlak danışmanlarına getirilen yetki belgesi zorunluluğu için sınavlar 03-04-05 Şubat tarihinde Emlak Akademi ve Kariyer Belgelendirme iş birliği tarafından yapılacak.

Emlakçılar süre uzatımı istemiyor!

Emlak faaliyetleri 1 Ocak'tan itibaren sadece Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından yapılabilecek. Tüm girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, süre uzatması istemediklerini, Yetki Belgesi alan 23 bine yakın işletmenin uygulamanın başlamasını beklediğini söylüyor.

Emlak danışmanlarının bildirimi başladı!

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'nde yapılan düzenleme ile yetki belgeli işletmeler artık emlak danışmanı bildirimlerini de yapabiliyorlar.

Yetki belgesi olmayan emlakçılara dikkat!

Bir emlakçının yetki belgesinin olup olmadığı Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden öğrenilebiliyor. 

Emlakçılar dikkat! 2021'de değişiyor!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre, belgesiz işletmeler artık emlakçılık faaliyetinde bulunamayacak. 1 Ocak itibariyle kabuk değiştirecek olan yönetmelik kapsamında, artık portallar emlak işletmelerinin yetki belgeleri yoksa ilanlarını yayınlayamayacak ve üye yapamayacak.

Mustafa Hakan Özelmacıklı: Yetki belgeli emlak işletmeleri ile çalışın!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile ilgili açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “İşletmelerin taşınmaz ticaretiyle iştigal edilebilmesi için Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilen yetki belgesine sahip olmaları gerekiyor." dedi.

Yetki belgeli emlak işletmesi dolandırıcılık Haberi

Yetki belgeli emlak işletmesi dolandırıcılık

Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken özellikleri belirleyen ve yetki belgesi koşulu getiren ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ 5 Haziran 2018’de yayımlanmıştı. Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre;  yetki belgesi alınması için son tarih ise 31 Ağustos 2020 olarak açıklanmıştı. Bu tarihten itibaren yetki belgesi olmayanlar emlakçılık faaliyetinde bulunamayacaktı. Yönetmelik, bu mesleği icra eden kişilere standartlar, yayınlanan ilanlara da belli kurallar getirdi.

Hizmetlere standart

Örneğin, mal sahibi ile yetkilendirme sözleşmesi imzalayan emlakçılar, taşınmazlar için ilan çıkabiliyor. Böylece bir taşınmaz için mükerrer ilan verilemiyor. Ayrıca internet portalları yetki belgesi olmayanları üye olarak almıyor. Düzenleme ile vatandaşın yanıltılmasının engellenmesinin planladığı fakat bazı kötü niyetli işletmeler, yasadaki boşluktan faydalanarak vatandaşı kandırmayı sürdürüyor.

Yenilere kontrol

Yönetmelikte, internet ortamında taşınmaz ticaretine yönelik ilan verilmesine aracılık yapan...