Zaha Hadid kartal pendik projesi

Zaha Hadid kartal pendik projesi

Kartal'da, ödüllü mimar Zaha Hadid'in çizdiği kentsel dönüşüm projesinin planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliği ile geçti. Söz konusu proje 7 yılda 4 kez iptal edilmişti.

Katar Al Wakrah Stadyumu açıldı! 

2022 FIFA Dünya Kupası için Zaha Hadid ve Patrik Schumacher tarafından tasarlanan Katar Al Wakrah Stadyumu açıldı. Stadyum ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlandı. 

İşte deha mimar Zaha Hadid'in sırrı!

Mimarinin temeli olan bütünlük anlayışına karşı çıkan Hadid, binaların dış cephesini yüzey oyunlarıyla kaydırdı. Yeni bir akım başlattı.

Zaha Hadid'in Kartal dönüşüm projesi hayata geçirilecek mi?

Zaha Hadid'in hazırladığı Kartal'da 550 hektar alanı kapsayan proje, geçen yıl 303 hektara düşürülerek İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliği ile kabul edildi. Ancak bu proje Hadid'in çizdiği planlardan farklı olacak.

Zaha Hadid'in 10 mimari eseri!

Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Gelin birbirinden güzel ve sanat ile yoğrulmuş bu eserlere yakından göz atalım.

Zaha Hadid vefat etti!

Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, 65 yaşında hayatını kaybetti. Hadid, İstanbul'un Kartal semtinin dönüşümüyle ilgili hazırladığı planlarla gündeme gelmişti.

Zaha Hadid'e RIBA mimarlık madalyası!

Irak asıllı İngiliz çağdaş mimar Zaha Hadid, İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü RIBA tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. Hadid son yıllarda İstanbul için de tasarımlar yapmıştı.

Mimar Zaha Hadid İstanbul'a cami tasarlamak istiyor!

Modern mimarinin fenomeni Zaha Hadid hayat hikayesini, bir Arap ve kadın olarak zorlukları nasıl aştığını, eski ve yeni projelerini anlattı. Hadid İstanbul'a cami yapmak istediğini belirtti..

Zaha Hadid projesinin fiilen uygulanması mümkün değil!

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, kamuoyunda Zaha Hadid projesi olarak bilinen Kartal’daki sanayi çöküntü alanı ile ilgili 5 binlik planın kabulünün ardından başlayan tartışmalara dair açıklamalar yaptı..

Kartal kentsel dönüşüm projesi onaylandı!

İstanbul Kartal’da mimar Zaha Hadid’in çizdiği kentsel dönüşüm projesinin planları onaylandı. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Proje değişti, mimar Zaha Hadid’in sadece adı kaldı” dedi.

Zaha Hadid'in Kartal kentsel dönüşüm projesine onay çıktı!

Kartal'da, ödüllü mimar Zaha Hadid'in çizdiği kentsel dönüşüm projesinin planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliği ile geçti. Söz konusu proje 7 yılda 4 kez iptal edilmişti.

Zaha Hadid kimdir?

Iraklı mimar Zaha Hadid, Türkiye'de Kartal - Pendik kıyı şeridi projesini 2006'da tasarladı. Dünyanın en ünlü mimarları arasında gösterilen Zaha Hadid kimdir? İşte Hadid'in özgeçmişi...

Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi!

Azerbaycan’da Alev Kuleleri’ni inşa eden DİA Holding, ülkenin yeni simgesi Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin de açılışını yaptı. 205 milyon Euro’ya mal olan proje, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlandı....

Hadid'in Tokyo Olimpiyat Stadyumu Tasarımına Japon Mimarlar itiraz etti!

Zaha Hadid 'in tasarladığı Japon Ulusal Stadyumu tasarımı aralarında Toyo Ito, Sou Fujimoto, Kengo Kuma ve Riken Yamamoto 'nun bulunduğu mimarların itirazı ile karşılaştı.

Zaha Hadid kartal pendik projesi Haberi

Zaha Hadid kartal pendik projesi

Kartal'ın çekim merkezi haline getirilmesi amacıyla 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yürütülen çalışma kapsamında Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlandı. Projenin çizimini Pritzker ödüllü mimar Zaha Hadid yaptı. Kartal, Çavuşoğlu, Kartal Yeni, Topselvi, Esentepe, Orta, Cumhuriyet ve Kordonboyu mahallelerini kapsayan planlar ise Kartal Belediyesi tarafından yapıldı. Planlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülürken CHP ’li üyeler ‘Kartallıları köylerine gönderecek, vatandaşı mağdur edecek proje’ diye her seferinde karşı çıktı. Eski CHP’li meclis üyesi İbrahim Doğan ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi planlar ve projenin iptali için davalar açtı. 7 yılda planlar 4 kez iptal edildi. Bu arada projenin ihalesi bile yapıldı. Mahkeme kararları nedeniyle bölge plansız kaldı. Proje bir adım bile ilerleyemedi. Bu sırada Kartal Belediyesi AKP ’den CHP’ye geçti.


GÖKDELEN...