12 / 08 / 2022

Güneş Enerjisi Santralleri (GES) imar barışı kapsamında mı?

Güneş Enerjisi Santralleri (GES) imar barışı kapsamında mı?

İmar Barışı Kanunu'nda belirtilen istisnai yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenmiyor. Peki, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) imar barışı kapsamında mı?İmar barışı kapsamında alınacak Yapı Kayıt Belgesi için müracaatın 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

İmar barışına başvurular, e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca isteyenler Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da giderek müracaatlarını yapabiliyor.

Yapı Kayıt Belgesi, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için veriliyor. Yalnız kanunda belirtilen istisnai yapılara bu belge düzenlenmiyor. Peki, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) imar barışı kapsamında mı?

Güneş Enerjisi Santralleri (GES) imar barışı kapsamında mı?

Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapıları imar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alabiliyor. 

Yapı kayıt belgesi için ödenecek bedel hesapalamasında yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli; 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesaplanıyor.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranında alınıyor.


Sanayi yapıları imar barışından yaralanabiliyor mu?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com