Güneş enerjisinden faydalanmalıyız!

Güneş enerjisinden faydalanmalıyız! Güneş enerjisinden faydalanmalıyız!

Güneş, Anadolu'da bu yıl her zamankinden daha fazla etkili oldu. Örneğin Ankara, yaz aylarında önceki yıllar 10 gün civarı bunaltıcı sıcaklara maruz kalırken, bu yıl bunaltan sıcakların süresi hayli arttı.Güneşin ülkemizde yaşam konforunu düşürmesinin, getireceği kazanç kapısından çok daha fazla gündeme getirilmesinden yakınan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci; inovasyona, yenilikçi fikirlere önem veren gençler başta olmak üzere iş dünyasının tüm aktörlerinin “güneş cenneti bir ülkede bu enerjiden nasıl daha fazla yararlanabilirim” i düşünmesi, tartışması ve uygulamaya koyması gerektiğini belirtti. Efe Bezci, Türkiye’nin güneş enerjisinden elde ettiği enerjinin, güneşi mumla arayan Almanya’dan bile katbekat az olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:


“Güneş enerjisi kullanımı son derece kolay, çevre dostu, temiz ve az maliyetli bir enerji kaynağı. Aslında çatılara baktığımızda Türk milletinin güneşi keşfettiğini ama bunun sadece su ısıtmayla sınırlı kaldığını görüyoruz. Bizler güneşten rahatsız olup güneş enerjisinden elektrik üretmede Avrupa’nın en geri ülkelerinden biriyken, su ısıtmada güneş enerjisinden faydalanma oranı en yüksek ülkeyiz. Yani isteyince, faydasını görünce o konuyla ilgileniyor ve en iyisi olabiliyoruz. Türkiye gelişiyor büyüyor, elektrik ihtiyacımız ve dışa bağlılığımız her geçen yıl artıyor. Şimdi el ele verip güneşi yakınma aracı olmaktan çıkarıp, tıpkı sıcak su sağladığımız gibi elektrik üretimi noktasında da keşfetme zamanı. Şurası çok net ki bugün enerjiye yapılan küçük yatırım, ilerde büyük kazançlar sağlayacak.”


GES, üretim maliyetlerinin diğer enerji kaynaklarına oranla daha düşük olduğunu da vurgulayan Efe Bezci, “Kuşbakışı baktığımızda tarım örtüsü ile kaplı olmayan tüm dağlar, taşların yerinde güneş panelleri görmemiz gerekli. Biz BESA Grup olarak elimizi taşın altına koyduk. Haymana’da kurduğumuz Güneş Enerji Santralinde sadece konut elektrik tüketimini dikkate alırsak 1.854 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyoruz. Aynı zamanda enerji konusunda fikir ve önerileri olan genç start-up’lara, Haymana Güneş Enerjisi Santrali sahamızda deneme yapmaları için fırsat sunuyoruz. Bizim gibi diğer firmaların da, genç yeteneklere bu fırsatı sunmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunun sonucunda ortaya çıkacak, medeniyet ölçütü olarak gösterilen dünyanın ışık haritasında en aydınlık ülkenin Türkiye olmasını arzu ediyorum.”