Günlük ev kiralamada önemli değişiklik!

Günlük ev kiralamada önemli değişiklik! Günlük ev kiralamada önemli değişiklik!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı günlük daire sorununa el koyuyor. Günlük kiralama için apartman sakinlerinin onayı gerekecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı günlük kiralanan ev ve odalar hakkında önemli bir düzenlemeye hazırlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Örneğin 10 dairelik bir apartmanda 5-6 dairede aileler oturuyor, 2 dairenin 6 tane odasının kiralanmasını doğru bulmuyoruz. Apartlar gibi, bu işe uygun daireler, binalar olacak. Mesela yüzde 50’nin üzerinde aile oturuyorsa bunun günlük kiralamaya uygun olmadığı söylenecek. Çoğunluğu toplayamazsan kafana göre ‘Ben dairemi günlük kiraladım’ diyemeyeceksin" ifadelerini kullandı. 

Herkes emlakçı olamacak

Tüfenkçi, ikinci el gayrimenkul ticaretine yönelik yönetmelik hakkında da açıklama yaptı. Star Gazetesi'nden Miray Çimen'in haberine göre, Tüfenkçi, "26 sektör paydaşıyla son bir toplantı yapılacak. Tıpkı 2. el otomotivde yaptığımız gibi burada da her önüne gelen emlakçılık yapamayacak" dedi. 

İnternete disiplin geliyor

İnternetten emlak satışları da bir disiplin getireceklerii söyleyen Tüfenkçi, "Komisyon oranlarının belirli olmasını ve ekspertiz hizmeti vereceklerin kimlikleri ve vasıfları belli olsun istiyoruz. İnsanlar bir emlakçıya verdiğinde ona mahkum olmasın, belli bir sürede satamadığı zaman başka emlakçılara da verebilme imkanı oluşsun istiyoruz. İnternetten emlak satışları da bir disiplin getiriyoruz." şeklinde konuştu. 

Apart modeli düşünlüyor

Günlük kiralık daireler konusuna da değinen Tüfenkçi, bu yönetmelikle binanın tamamının günlük kiralamaya uygun olmasını isteyeceklerini söyledi. Tüfenkçi, "Diyelim ki 10 dairelik bir apartmanda 5-6 daire aile oturuyor, 2 dairenin 6 tane odasına ayrı ayrı kiralama yöntemini doğru bulmuyoruz. Apartlar gibi, bu işe uygun daireler, binalar olmalı. Örneğin yüzde 50’nin üzerinde aile oturuyorsa bunun günlük kiralamaya uygun olmadığı söylenecek. Çünkü başka türlü yasaklamak lazım. O da olmaz. Sen alırken veya satarken ona göre düşünmelisin." dedi. 

Oran belli değil

Yeni uygulamanın henüz tartışıldığını ve net kararın verilmediğini ifade eden Tüfenkçi, "Çoğunluğu toplayamazsan kafana göre ‘Ben dairemi günlük kiraladım’ diyemeyeceksin. Bunun için belirli bir çoğunluk aranmasının istiyoruz. Bunun oranını karar vermedik" dedi.

Yönetmelik hazırlanıyor

Tüfenkçi kendisine sorulan "günlük oda kiralamaları"yla ilgili soruyu da yanıtladı. Tüfenkçi, "Daha önce İçişleri Bakanlığımız sadece oteldeki gibi bilgilendirme istedi. Kime kiralandığının otellerdeki gibi kimliklerle İçişleri Bakanlığı’na bilgilendirmeyle yetiniyordu. Biz kira hukuku ve emlak piyasası noktasında arkadaşlarımıza talimat verdik. Çünkü burada da bir boşluk var. Bunun kiralanmasıyla ilgili de usul ve esaslara ilişkin bir çalışmayı yapıyorlar. Onu da yönetmeliğin içerisinde yayımlayacağız" ifadelerini kullandı.