Gürcistan yatırımcıları etkilemedi

Gürcistan yatırımcıları etkilemediTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerin yılın ilk yarısında yurt dışından 20 milyar dolarlık iş aldığını belirtti


Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin yılın ilk yarısında yurt dışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldığını vurgulayarak, Rusya-Gürcistan arasındaki gerginliğin de bölgedeki yatırımlarını etkilemediğini kaydetti.

TMB Başkanı Erdal Eren, yaptığı açıklamada, 2007 yılında yurt dışında 19.5 milyar dolarlık iş bağladıklarını dile getirerek, 2008 yılında yurt dışındaki proje hedeflerinin 25 milyar dolar olduğunu anımsattı. Yılın ilk yarısında yurt dışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldıklarına işaret eden Eren, yıl sonu itibariyle hedeflerini yakalamayı umut ettiklerini söyledi.

Türkiye'de yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle yurtdışında daha agresif olduklarını vurgulayan Eren, "Keşke Türkiye'de parasal imkanlarımız daha fazla olsa da daha çok Türkiye'nin alt yapı ve konut ihtiyacını karşılamak için çalışsaydık. İç pazar kurumsallaşmış şirketleri iç pazarda doyurmaktan çok uzak. Çünkü, kamu sektörünün yatırımlarında da daralma var" diye konuştu.

RUSYA-GÜRCİSTAN GERGİNLİĞİ YATIRIMLARIMIZI ETKİLEMEDİ

Sürekli olarak kaliteden ve güvenlikten ödün verilmesi pahasına denetimsiz ve yeni müteahhitlerin kamu ihalelerine girdiğini kaydeden Eren, kamu ihale yasalarının zafiyeti ile "biz ihaleyi verelim, hesap vermeyelim; işler yapılırken sorumluluk bizde değil" anlayışından dolayı sürekli akıl almaz fiyatlarla ihalelerin verildiğine dikkat çekti.

Rusya-Gürcistan arasında yaşanan gerginlikte çok olağandışı bir şey olmaması nedeniyle bölgedeki yatırımlarının etkilenmediğini belirten Eren, Gürcistan ve Rusya'nın dostluğunu önemsediklerini söyledi.

"SIKILACAK HALİMİZ KALMADI"

Ekonomide yaşanan gelişmelere de değinen Eren, şöyle devam etti: "Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimsek'in `kriz dalga dalga geliyor' beyanatı bizi endişelendiriyor. Bu cümleyi, `eğer henüz şimdiye kadar olanlar kriz sayılmaz, kriz daha yeni geliyor' diye anlıyorsak çok korkacağımız bir döneme giriyoruz demektir. İnşaat sektörü ekonomik gelişmelerden hemen etkileniyor. Faiz yükselirse yatırımcılar paralarını faize yönlendiriyor. Dolayısıyla konut sektörünün duraklamaya başlıyor. Kamu da hiçbir zaman cari harcamalarından tasarruf etmez. Kamu da hemen yatırımlarını kısıyor. Endişeliyiz, şimdi kriz dalga dalga geliyor bizleri daha sıkmak anlamında gelecekse, hakikaten sıkılacak halimiz kalmadı."