17 / 08 / 2022

Hakan Yalçın: Bilinçli müşteri binanın estetiğinden çok zemin etüdüne bakıyor!

Hakan Yalçın: Bilinçli müşteri binanın estetiğinden çok zemin etüdüne bakıyor!

Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, deprem gerçeğinin tekrardan gündeme gelmesiyle birlikte binaların yapım standardına değindi. Yalçın, günümüzde insanların artık eskiye oranla daha çok bilinçlendiğini belirtti...Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, deprem gerçeğinin tekrardan gündeme gelmesiyle birlikte binaların yapım standardına değindi. Yalçın, günümüzde insanların artık eskiye oranla daha çok bilinçlendiğini, kentsel dönüşüm projesi ile birlikte deprem yönetmeliğine uygun bina sayısının arttığını gözlemlediklerini belirtti. 


Büyükçekmece Gölü kıyısında inşaa ettiği ilk markalı konut projesi GölMahal Villaları ile dikkat çeken Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın; “ Geçtiğimiz günlerde Ege Denizi’nde gerçekleşen deprem bizlere ülkemizdeki deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Bilindiği gibi Türkiye topraklarının büyük bölümü  deprem riski altındadır. 2000’li yıllara baktığımızda binaların çoğunun deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmediğini ve depreme karşı dayanıksız olduğunu görüyorduk. Fakat yeni yürütmeliklerle birlikte hem daha güvenli binalar inşa edildiğini hem de tüketicinin bilinçlendiğini, bir yatırım yapacağı zaman uzun bir araştırma yaptığını görüyoruz. Yatırımcı gayrimenkul alırken ilk olarak, mülkün estetik değerlerinden çok binanın nasıl inşat edildiğini, zemin etüd belgelerini görmek istiyor” dedi.


Aynı zamanda kentsel dönüşüm projesinin özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde çok önemli bir adım olduğunu belirten Yalçın; “ Yasa sayesinde çürük ve kaçak binalar yıkılıp yerine sağlam ve nitelikli binalar yapılmaya başlandı. Binaların zeminleri deprem yönetmeliğine uygun olarak yapı denetim firmaları tarafından kontroller ediliyor. Biz ilk markalı konut projemiz olan Gölmahal Villaları’mızı ilgili kurumların testlerinden geçirerek yapmaktayız. Depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilen Gölmahal Villaları’mızın altında 11,5 metre yüksekliğinde 65cm çapında toplam 44 adet fore kazık, havuz ve kış bahçesinin altına da fore kazık kullandık. Ayrıca, doğalgaz kullanımı depremlerde yangınlara neden olduğundan villalarımızda doğalgaz yerine ısı pompaları, farklı nedenlerden oluşabilecek yangınlar için ise su depolarımız ve yangın hidrantlarımızı kurduk” diye belirtti.