Haliç'e Garden Inn Otel

Haliç'e Garden Inn OtelTürkiye'nin birçok şehrinde otel yapmaya hazırlanan Amplio, en büyük yatırımına Haliç'te start veriyor. Firma, Sütlüce'de 50 milyon dolar maliyetle otel yapacak.


Amplio, Türkiye'de otel yatırımları yapmak için yaklaşık bir yıl önce faaliyete geçen bir gayrimenkul firması. Şirketin ortakları arasında birçok ülkede gayrimenkul geliştirme ve yatırım alanında faaliyette bulunan Erwin Walter Graebner'la otelcilik ve emlak alanında uluslararası şirketlerde üst düzey pozisyonlarda görev almış Alaeddin Babaoğlu bulunuyor.
Türkiye'nin doğusundan batısına kadar birçok kentte otel açacak olan firma, bu yıl sonuna kadar start vereceği 20 otel için 300 milyon dolar yatırım yapacak. Birkaç ay içinde ise Manisa, Diyarbakır ve Bursa'da otel yatırımı için ilk kazmalar vurulacak. Bu üç otel için öngörülen yatırım miktarı ise 60 milyon dolar. Amplio'nun Hilton'la yaptığı işbirliği sonucunda açılacak oteller, Hilton Hotels Corporation'ın, 4 yıldızlı zinciri Hilton Garden Inn adıyla hizmet verecek.


İstanbul'da en üç otel yapacağız...
Amplio, Anadolu'nun ardından İstanbul'da da Garden Inn adıyla otel açacak. Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Aleaddin Babaoğlu, Haliç-Sütlüce'de 50 milyon dolar maliyetle Garden Inn Oteli açacaklarını belirtiyor. Babaoğlu'nun anlattığına göre 12 bin metrekare alan üzerinde yer alacak otel, 240 odalı olacak. Babaoğlu, "Yapacağımız otel yatırımları arasında en büyüğü olacak" dediği otelin inşaatına yılın ikinci yarısında başlayacaklarını ifade ediyor. Firma, bununla yetinmek niyetinde değil. Babaoğlu'nun söylediğine bakılırsa firma, İstanbul'da en az üç otel yapmayı planlıyor. "Anadolu yakasında da otel açmayı düşünüyoruz" diyen Babaoğlu, 2009'a kadar her biri 160-170 odalı, 20-25 milyon dolar maliyetle en az iki otel yatırımı daha yapacaklarını belirtiyor. Firma, Babaoğlu'nun söylediğine bakılırsa bunun için Gebze dahil birçok yerde şu aralar harıl harıl arsa arıyor.
İş otellerinde potansiyel büyük
2009 sonuna kadar 20 otel açmayı planladıklarını söyleyen Babaoğlu, Samsun, Trabzon, Edirne, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep ve K.Maraş'ta otel açmak için şu an arsa sahipleriyle görüşmeler yaptıklarını anlatıyor. Akdeniz sahilleri dışında Türkiye'nin tamamını hedef pazarlar arasında gördüklerini vurgulayan Babaoğlu, "Akdeniz sahilinde otel alanında arz fazlası var. Üstelik buradaki oteller sezonluk. Bizim amacımız ise iş otelleri yapmak. Özellikle Anadolu'da iş otelleri alanında büyük bir açık var. Bu potansiyeli değerlendirmek istiyoruz" diyor.
Hilton'la 15-20 otelin işletmesi ve isim hakkı için ortaklık imzaladıklarını anlatan Babaoğlu, başka otel zincirleriyle ortaklık kurabileceklerinin sinyallerini de veriyor. Birçok otel zincirinden teklif aldıklarını söyleyen Babaoğlu, "Eğer anlaşırsak ortaklık yapabiliriz" diyor.
10 yılda 100 otel hedefiyle yola çıktıklarını belirten Babaoğlu, "İngiliz ve ABD'li şirketlerle görüşüyoruz, otel yatırımlarına finansal destekler için ortaklığa gidebiliriz" diyor.
KEZBAN GEBETAŞ / TEKBORSA