Halis Toprak’ın kızları şirketlere kayyum atanmasını istedi!

Halis Toprak’ın kızları şirketlere kayyum atanmasını istedi! Halis Toprak’ın kızları şirketlere kayyum atanmasını istedi!

Vefat eden ünlü sanayici Halis Toprak’ın daha açılmayan vasiyetinde, ‘evliliğinin iptali’ davası açan 2 kızını mirasından men ettiği ortaya çıktı. Vasiyetin iptali davası açan kızları da şirketlere kayyum atanmasını istediVefat eden ünlü sanayici Halis Toprak’ın daha açılmayan vasiyetinde, ‘evliliğinin iptali’ davası açan 2 kızını mirasından men ettiği ortaya çıktı. Vasiyetin iptali davası açan kızları da şirketlere kayyum atanmasını istedi


Bir dönemin dev sanayicisi ‘Halis Ağa’ lakaplı Halis Toprak’ın ölümünün ardından çocukları miras mücadelesine başladı. Mahkeme huzurunda açılması gerektiği için resmi olarak içeriği bilinmeyen vasiyetinde Toprak’ın kızları Aysel Duruk Toprak (52) ve Aynur Toprak’ı (47) hakkında aşağılayıcı ve suçlayıcı açıklamalarda bulundukları ve vesayet ile evliliğin iptali davaları açtıkları gerekçesiyle miras dışı bıraktığı ortaya çıktı.


‘TMSF’DEN SONRA HASTALANDI’

2 kız kardeş de bunun üzerine İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtıkları davada, babalarının 2012 tarihli vasiyetnamesinin tümden iptali ile terekeye tedbir konulmasını talep etti. Erkek kardeşler Mehmet ve Ahmet Toprak’a karşı açılan davanın dilekçesinde Halis Toprak’ın vasiyetnameyi hazırladığı tarihte 74 yaşında olduğu vurgulanarak, Toprak’ın TMSF sürecinde demans hastası olduğu, konuşmakta zorlandığı, unutkanlık yaşadığı, yazı yazmakta güçlük çektiği hatta imzasının da etkilendiği anlatıldı.

Aysel ve Aynur Toprak, babalarının 2009’da kendisinden 54 yaş küçük 17 yaşındaki Nazlıcan Tağızade ile evlenmesi üzerine evliliğin iptali davası açtıklarını, daha sonraki süreçte yaşananların da kendilerini haklı çıkardığını öne sürdü. Halis Toprak’ın imzasıyla, vasiyetnamedeki imzalar arasında belirgin fark olduğu ileri sürülen dilekçede imzaların sahte olup olmadığının araştırılması istendi. Dilekçede, Toprak’ın hastalığı nedeniyle 30 şirket ve fabrikanın envanterini düşünerek mallarını pay etmesi ile 2 kızını mirastan çıkarmayı düşünmesinin mümkün olmadığını iddia edildi.


‘ABLALARINDAN KAÇIRDILAR’

Aysel ve Aynur Toprak, kardeşleri Mehmet ve Ahmet Toprak’ın son 10 yılını yönettikleri babalarını, ablalarından kaçırmak için yurtdışında tedaviye götürdükleri ileri sürdü. Kardeşlerinin sermaye artırımına giderek sahip oldukları mirastaki saklı paylarını da düşürebileceklerini belirten ikili, terekeye ihtiyati tedbir konularak şirketlere kayyum atanmasını talep etti. Davada iki erkek kardeşin vereceği cevap dilekçesi bekleniyor.


HALİS AĞA'NIN YASAL MİRASÇILARI

Mahkeme Halis Toprak’ın yasal mirasçısı olarak şu isimleri belirlemişti: (İlk eşi Ayşe Toprak’tan olan) Sevgi Toprak (46), Ayla Toprak Zengin (49), Mine Ekmekçi Toprak (36), Aysel Duruk Toprak (52), Şükran Toprak (44), Mehmet Toprak (39), Ayfer Toprak Karavan (50), Yeşim Toprak Doğan (44), Ahmet Toprak (43), Aynur Toprak (47) (ikinci eşi Gülcan Sepet’ten olma) Salim Toprak (28) ve (üçüncü eşi Özlem’den) Turgut Toprak (13).


Habertürk
Haber Takvim Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Halis Toprak'ın mal varlığı öldükten sonra da tartışılmaya devam ediyor. Özellikle iki kızı Aynur Toprak (47) ve Aysel Duruk Toprak (52) kardeşler paranın peşini bırakmamakla kararlı. Geçtiğimiz haftalarda TAKVİM, kendisine 'akıl sağlığı yok' diyen ve rapor alması gerektiğini öne süren iki kızını Halis Toprak'ın mirastan men ettiğini ortaya çıkartmıştı. Buna rağmen kızların mirastan pay alma çabaları son bulmadı. 2 kız kardeş İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtıkları davada, babalarının 2012 tarihli vasiyetnamesinin tümden iptali ile terekeye tedbir konulmasını talep etti. Erkek kardeşler Mehmet ve Ahmet Toprak'a karşı açılan davanın dilekçesinde Halis Toprak'ın vasiyetnameyi hazırladığı tarihte 74 yaşında olduğu vurgulanarak, Toprak'ın TMSF sürecinde demans hastası olduğu, konuşmakta zorlandığı, unutkanlık yaşadığı, yazı yazmakta güçlük çektiği hatta imzasının da etkilendiği anlatıldı. Aysel ve Aynur Toprak, babalarının 2009'da 17 yaşındaki Nazlıcan Tağızade ile evlenmesi üzerine evliliğin iptali davası açtıklarını, yaşananların da kendilerini haklı çıkardığını öne sürdü. Dilekçede, Toprak'ın hastalığı nedeniyle mallarını pay etmesi ile 2 kızını mirastan çıkarmayı düşünmesinin mümkün olmadığı iddia edildi. Aysel ve Aynur Toprak, kardeşleri Mehmet ve Ahmet Toprak'ın son 10 yılını yönettikleri babalarını, ablalarından kaçırmak için yurt dışında tedaviye götürdükleri ileri sürdü. İkili, terekeye ihtiyati tedbir konularak şirketlere kayyum atanmasını talep etti.


HALİS AĞA'NIN YASAL VARİSLERİ

Mahkeme Halis Toprak'ın yasal mirasçısı olarak şu isimleri belirlemişti: (İlk eşi Ayşe Toprak'tan olan) Sevgi Toprak (46), Ayla Toprak Zengin (49), Mine Ekmekçi Toprak (36), Aysel Duruk Toprak (52), Şükran Toprak (44), Mehmet Toprak (39), Ayfer Toprak Karavan (50), Yeşim Toprak Doğan (44), Ahmet Toprak (43), Aynur Toprak (47) (ikinci eşi Gülcan Sepet'ten olma) Salim Toprak (28) ve (üçüncü eşi Özlem'den) Turgut Toprak (13)
Takvim