28 / 09 / 2023

Halk GYO'dan 2017'de 252 milyon TL net kâr!

Halk GYO'dan 2017'de 252 milyon TL net kâr!

Gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren Halk GYO'nın 2017'de net kârı geçtiğimiz yıla göre yüzde 134 oranında artarak 252 milyon TL'ye yükseldi.



2017 yılında bir ilke imza atan Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Türkiye’de gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştiren şirket olma özelliğine sahip. Halk GYO, Halk Yatırım işbirliğiyle 100 milyon TL nominal değerli 87 gün vadeli kira sertifikası ihracını tamamladı. Halk GYO’nun fon kullanıcısı olarak yer aldığı yönetim sözleşmesine dayalı işlem, kira sertifikaları pazarının yeni oyuncusu Halk Varlık Kiralama A.Ş.’nin de ihraççı olarak yer aldığı ilk işlem oldu.

Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması yönünde çalışmalarını sürdüklerini ifade etti. Yetgin konuyla ilgili şunları söyledi; "Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkulün sahip olduğu potansiyeli daha iyi kullanabilmesi ve mevcut potansiyelini yatırıma dönüştürebilmesi için gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması yönünde daha çok çalışmalıyız. Sektör temsilcileri olarak gayrimenkul yatırım fonları, sertifikalar, sukuk gibi uygulamaları destekleyerek öncü olmalıyız. Yatırımcıları reel ekonomiye bizzat dâhil ederek paylaşım ekonomisini artıran, sermayenin tabana yayılmasının önünü açan uygulamaların yaygınlaştırılması finansal anlamda önemli bir fırsattır. Halk GYO olarak bizlerin de öncelikli görevi yatırımcılarımıza, sektörümüze ve ülkemize değer katmak. Halk Yatırım deneyimiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin ilk gayrimenkul sukuk ihracıyla bu misyonumuza uygun tarihi bir adım attık. Bu ihracın önümüzdeki dönemlerde gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması noktasında örnek teşkil edeceğine inanıyorum."

İzmir'e ilk adım

Halk GYO, Emlak Konut'un  İzmir  Alsancak projesi için Teknik Yapı ile ortaklık kurdu. 2017 yılında proje hazırlıkları başlamıştı. İhale şartlarına uygun olarak inşa edilecek proje ticaret, konut ve turizm alanlarından oluşacak karma özelliklere sahip olacak. Ayrıca projede kültürel fonksiyonları barındıracak yapılar, park, otel, ibadet alanı, ofis ve konutlar yer alacak.

Feyzullah Yetgin, İzmir'de bir projeye başladıkları için heyecanlı olduklarını ifade etti. Yetgin, "Alsancak Projesi için Teknik Yapı ile güçlerimizi birleştirdik. Bu proje aynı zamanda İzmir’de hayata geçireceğimiz ilk iş olduğu için de bizim için ayrı bir öneme sahip. Gerek coğrafi özellikleri gerekse bölgedeki konut ihtiyacı sebebiyle İzmir, yatırımcıların her zaman radarında olan bir şehrimiz. Biz de Halk GYO kalitesini bu şehre taşıdığımız için çok mutluyuz." şeklinde ifadelerde bulundu. 

Halk GYO portföyünü genişletmeye devam ediyor

Halk GYO, İstanbl'da inşa ettiği İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin inşaatına devam ediyor. Şirket proje kapsamında 34 ve 46 katlı 2 ofis kulesi ile 8'er katlı üç ticari binanın inşaatını üstleniyor. Ayrıca, Halk GYO'nun Vakıf GYO ile Sancaktepe'de inşa ettiği Bizimtepe Aydos projesinde teslimler Mayıs ayında başlayacak. 

Halk GYO’nun Erzurum’da hayata geçirdiği Şehristan Konutları projesinde de son kalan daireler sahiplerini bekliyor. Şirketin ilk konut projelerinden Eskişehir merkezli Panorama Plus ile İstanbul merkezli Referans Bakırköy projelerinde de sınırlı sayıda kalan bağımsız bölümlerin satışları sürüyor. 


Halk GYO 2017 Yılsonu Mali Verileri:
Toplam Aktifler: 2,4 milyar TL
Özkaynaklar: 1,9 milyar TL
Toplam hasılat: 82,2 milyon TL
Net Dönem Karı: 252,1 milyon TL 





Geri Dön