Halkalı Disneyland'a üç teklif var

Halkalı Disneyland'a üç teklif var

Halkalı'da Disneyland benzeri eğlence merkezi projesine 3 teklif verildi.Nurol'un ek süre talebi kabul görmedi.

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), İstanbul Halkalı Atakent'te yapılacak `'uluslararası doğa ve eğlence parkı''nın da içinde yer aldığı proje için düzenlediği ihaleye 4 firma katılırken, bunlardan sadece 3'ü `'fikir projelerini'' sundu.

İdare, içinde Disneyland benzeri eğlence merkezinin yer alacağı projeleri değerlendirdikten sonra, projelerini uygun bulduğu firmaları, 3 Kasım'da ikinci oturuma çağıracak. İhalede Nurol İnşaat dışında 3 girişimci grubu dosya verdi. Nurol, sadece ön proje sunup, teklif hazırlamak için 1 ay süre istedi. Ancak, İhale Komisyonu Başkanı Çağatay Göktayoğlu, şartname gereği bunun mümkün olmadığını açıkladı.

Firmaların teklifleri şunlar:

Astay Gayrimenkul-Özyazıcı Ortaklığı: Rekreasyon yatırımlarını bedelsiz yaptıktan sonra, TOKİ'ye 5.3 milyon YTL gelir verecek. Ayrıca, konut ve ticari yatırımlardan 560 milyon YTL gelir bekleyen firma, geliri bu tutarın üzerine çıksa bile TOKİ'ye bu gelirden her hangi bir pay vermeyecek.

Biat -Akdağlar- Eko Ortaklığı: Firma, rekreasyon yatırımlarını bedelsiz yaparken, TOKi'ye 72.9 milyon YTL kaynak verecek. Konut ve ticari yatırımlardan 364.5 milyon YTL gelir öngören firma, gelirin bu tutarın üzerine çıkan bölümünden TOKİ'ye yüzde 20 pay verecek.

Türkerler- Makro-Durmaz Ortaklığı: Rekreasyon yatırımlarını bedelsiz yaptıktan sonra TOKİ'ye 70.4 milyon YTL kaynak verecek. Ayrıca, ticari yatırımlardan 485.4 milyon YTL gelir bekleyen firma, gelirin bu tutarın üzerine çıkması halinde, artan gelirden yüzde 4 TOKİ'ye pay vermeyi teklif etti.
 
Bugün