Hangi bankalar yüzde 0.98 faizli konut kredisi kullandırıyor?

Hangi bankalar yüzde 0.98 faizli konut kredisi kullandırıyor?Bankalar artan konut kredisi faiz oranlarına rağmen güncel olarak yüzde 0.98’den başlayan cazip konut kredisi kampanyaları sunmaya devam ediyor. 8 banka 10 kampanya kapsamında yüzde 1’in altında faiz oranları sunuyor...


Bankaların konut kredisi faiz oranları yükselen kurun ve repo faizlerinin etkisiyle artmaya devam ediyor. Nisan ayının son haftasında bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 2 seviyesine ulaştı. 

En düşük tabela konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’nın kullandırdığı yüzde 1.45 oldu. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise 10 yıl vadede yüzde 2.75 düzeyinde. Peki bankaların kampanyalı konut kredisi faiz oranları ne durumda?

Yüzde 0.98 Firma Anlaşmalı Konut Kredisi Kampanyası 

Bankaların kredi müşterisi gayrimenkul firmaları ile anlaşmaları kapsamında uygulanan yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kampanyası en uygun konut kredisi kampanyalardan biri. 2018’in son haftalarında ilk olarak Ziraat Bankası’nın anlaşması ile başlayan kampanya 10 yıl vade ve 500.000 TL’ ye kadar kullandırımlarda başlasa da şu an kredi üst limiti bazı bankalarda artarak 1.200.000 TL ve 750.000 TL’ ye kadar çıktı.

Anlaşma kapsamında konut üreticisinin katkısı ile faiz farkı desteklenerek tüketiciye banka tarafından yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kullandırılıyor. Kampanya başlarda sadece yüksek fiyatlı markalı konut projelerinde ve büyük şehirlerde geçerli olduğu için eleştirilse de gelişerek yurdun hemen her ilindeki küçük müteahhitlerin de konut projelerini kampanyaya dahil ederek konut sayısını arttırdı.  

Güncel olarak Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, İş Bankası, Kuveyt Türk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım bankaları kredi müşterisi firmaların anlaşmalı konut projelerinde yüzde 0.98 faizli konut kredisi kullandırmaya devam ediyor.

Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi

Sorunlu krediler sonucunda bankalara geçen konutların artması ile bankalar kendi mülkü konutların satışlarında birçok kampanya uygulamaya başladı. Bir diğer yüzde 0.98 faizli konut kredisi ise VakıfBank ve HalkBank’ın uyguladığı Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi kampanyası.

VakıfBank kendi mülkü olan yaklaşık 2000 konutun satışında konut satış fiyatları üzerinden yüzde 20 indirim uygulayarak 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.98 faiz oranı ile kredilendiriyor.

HalkBank’da banka mülkü konutların satışında 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Ayrıca HalkBank söz konusu konutlar için ekspertiz masrafı almıyor. 

Bir diğer banka gayrimenkulü konut kredisini ise Türkiye Finans Bankası sunuyor. Türkiye Finans Katılım Bankası  yurt genelinde birçok konut için yüzde 0.99 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre sekiz banka güncel olarak 10 adet yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kullandırıyor. Konut kredisi faiz oranlarının yükselişi değerlendirildiğinde yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kampanyaları oldukça cazip duruyor. 

Yüzde 0.98 Konut Kredisi Hesaplama 

Kampanyalar kapsamında bankalardan yüzde 0.98 faiz oranı ile 10 yıl vadeli 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri yaklaşık 2.800 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödeme miktarı ise 341.000 TL’ ye karşılık geliyor. 

Yüzde 0.98 Konut Kredisi Avantajı Ne Kadar?

En uygun tabela konut kredisi faiz oranı üzerinden 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemesi yaklaşık 3.500 TL, toplam ödemesi ise 423.000 TL’ denk geliyor. 

Kampanyalı yüzde 0.98 konut kredisinden faydalanılması halinde 200.000 TL tutarda konut kredisi için aylık 700 TL, toplamda ise 82.000 TL daha az faiz ödemesi yapılabiliyor.


5 ve 10 yıl vadeli konut kredi faiz oranlarında son durum!