Hazineye ait tarım arazileri için başvurular 4 gün sonra bitiyor!

Hazineye ait tarım arazileri için başvurular 4 gün sonra bitiyor! Hazineye ait tarım arazileri için başvurular 4 gün sonra bitiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait tarım arazileri için başvuru tarihinin 19 Kasım'da sona ereceğini açıkladı. Kurum, araziler için 90 bin başvurunun olduğunu ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarım arazileri için 90 bin başvurunun yapıldığını söyledi. Bakan Kurum, başvuru tarihinin ise 19 Kasım'da sona  ereceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Bakan Kurum, hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışına ilişkin düzenleme ile şehirlerin hava kalitesinin artırılması konusundaki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 218 bin kişiyi ilgilendiriyor

Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare Hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını söyleyen Kurum, düzenlemenin yaklaşık 218 bin vatandaşı ilgilendirdiğini söyledi. 

19 Kasım'da sonlanacak

Vatandaşların, bu arazileri aldığı ve kiralama sözleşmesi yaptığı zaman Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği tüm desteklerden faydalanabildiğini söyleyen Kurum, 218 bin vatandaşımızı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru süreci de devam ediyor. 19 Kasım'da sonlanacak" diye konuştu. 

Hava kalitesinin artırılması çalışmalarının da sürdüğünü söyleyen Kurum, Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu sayısının 2004'te 32 olduğunu, şu an bu sayının 330'a çıktığını söyledi. Kurum, vatandaşların "havaizleme.gov.tr" adresinden hava kirliliği durumunu takip edebildiğini ifade etti. 

Ankara ve İstanbul'da çok fazla hava kirliliği yaşandığını ifade eden Kurum, şu şekilde konuştu: "Bugün artık doğal gazın hemen hemen her şehrimize gelmesi ve daha duyarlı süreç yönetimiyle şehirlerimiz daha yaşanabilir hale geldi. Buna ilişkin istasyon sayımızı ve takip sistemimizi de artıracağız. Vatandaşımızın, kış aylarına girmeden önce nasıl arabasına kış lastiği alıyorsa evleriyle ilgili de doğal gazını, sobasını temizlemesi, kombisini temizletmesi gerekiyor. Çevreye zarar vermeyecek yakıt kullanımı noktasında hassas olması gerekiyor ki daha yaşanabilir bir ülkemiz olsun. Biz de bu takipleri anbean yapıyoruz."

Bedelsiz arazi tahsisiyle ilgili tüm detaylar!