Hazır ve sanal ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler!

Hazır ve sanal ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler! Hazır ve sanal ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler!

Sanal ofis ve hazır ofis alternatifleri gün geçtikçe artıyor. Ofis kiralamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunuyor. İşte hazır ve sanal ofis kiralarken dikkat edilmesi gerekenler...Sanal ofis ve hazır ofis alternatifleri her geçen gün artıyor. Ois kiralamak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Artan arz talep doğrultusunda ofis kiralayacak olanlar hukuki anlamda en konforlu ve en güvenilir ofisleri seçiyor. Ekstra maliyetler, toplantı odası saati hakları, adres değişimi gibi bir çok unsur, ofis kiralamak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler arasında. Endless Offices Genel Müdürü Gökmen Özdemir, Sanal ve hazır ofis kiralarken  dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Yaşam koşulları, artan ofis maliyetleri, çalışan ücretleri derken şirket sahipleri veya girişimciler ofis masraflarını düşürmek hazır ve sanal ofislere ilgiyi artıyor. Bireysel ofis maliyetlerini neredeyse yüzde 80 oranında aşağı çeken bu konsept kiralama yaparken dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Endless Offices Genel Müdürü Gökmen Özdemir, kiracıların hem hizmetlerinin son bulduğunda hem de kullanım hakları konusunda bir sürprizle karşılaşmamaları adına sözleşmelerini iyi okumalı ve bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini anlattı. İşte o detaylar.

Sanal ofis kiralamalarında mutlaka plazayı görün

Sanal ofis kiralamalarının çoğunluğu mail ortamında veya telefon görüşmelerin ardından oluyor. Ssanal ofis kiracılarının sözleşme yapmadan önce sanal ofis kiralamak istediği plazayı mutlaka gidip görmesi gerekiyor. Ofis satışı yapan firmanın fatura adresini ve gerekli evraklarını istemeli gerekiyor. Aksi halde bu işi etiğiyle yapmayan ve kötü niyetli firmalar tarafından maduriyet yaşabilir.

Anlaşma şartları, ekstra giderler bütçemize uygun mu?

Ofis kiralarken yaptığınız anlaşmada gözünüzden kaçan ufak bazı detaylar olabiliyor. Aylık ödemelerde veya toplu ödemelerde bu bedeller size anlaştığınız ücretin dışında ekstra olarak yansıtılıyor.  Ve bu ekstralar aidat bedeli gibi gösteriliyor. Toplantı odası saati, telefon, sekreterya hizmeti, mutfak masrafları gibi detaylar kiracılar için en önemli unsurlardan biri. Her ofis kiralaması yapan firma ne kadar hazır ofis sistemi satışı yapsa da bu bedelleri ay sonunda ekstra olarak yansıtabiliyor. Aynı zamanda hazır ofislerde kira bedellerinin kişi sayısına mı yoksa oda metrekaresine mi göre düzenlendiğine dikkat etmeliler.

Mesai saatleri dışında ofisi kullanabilir miyim?

Ofis kiralamalarında az da olsa bu detaylardan kiracılar sorun yaşayabiliyor. Ofislerin saat 18’den sonra da kullanım hakkı olup olmadığını yalnızca sözlü değil yazılı olarak da görmek oldukça önemli.

Ortak alanlar  ve etkinlikler

Hazır ofis ve salan ofis kiralamalarının en büyük avantajları da ortak alanlar ve etkinlikler oluyor. Ofis hayatından bunalan firma çalışanları ortak alanlara çıkıp hem network sağlayıp hem de sosyalleşme ihtiyacı duyabiliyor. Tutacağınız hazır ofis veya sanal ofis firmasında ortak alanlar, bahçe, lobi gibi alanlar olması sizi çok farklı kişilerle tanıştırabilir.

İyi bir resepsiyon hizmeti sizi her zaman on adım öne taşır

Sanal veya hazır ofis farketmeksizi firma sahipleri ofiste olmadığında, telefonlarını açacak, kargolarını teslim alacak, müşterileri karşılayacak bir iletişimi güçlü bir çalışana ihtiyaç duyarlar. Ve bu güçlü ve başarılı sekreterya firmayı her zaman on adım ileriye götürür. Kiralama yapılan ofislerde sekreterya hizmetine de dikkat edilmeli.

Hazır ofiste büyük avantaj!