Haziran'da konut satışlarında sıçrama yaşanacak!

Haziran'da konut satışlarında sıçrama yaşanacak! Haziran'da konut satışlarında sıçrama yaşanacak!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Mayıs ayı konut satışlarına ilişkin konuştu. Özelmacıklı, "Haziran ayı rakamlarında ise satışlarda sıçrama yapılacak” dedi...Koronavirüs salgının etkisi TÜİK Mayıs ayı satış rakamlarına da yansıdı. Nisan ayında 42 bin 783 olarak kaydedilen konut satışları, Mayıs ayında pandeminin de etkisi ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,6 azalarak 50 bin 936 oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Mayıs ayında gerek Ramazan Bayramı tatili, gerekse sokağa çıkma yasaklarının yoğunluğu konut satışlarını düşürdü. Özellikle yabancılara yapılan satışlarda da ulaşım kısıtlamalarının etkisi bu ayda devam etti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78,1 azalarak 860 oldu. Haziran ayı rakamlarında ise satışlarda sıçrama yapılacak” diye konuştu.

2. Eldeki Satışlar Artmaya Devam Ediyor

1. eldeki stokların azalması sonucunda 2. eldeki satış rakamlarının arttığına dikkat çeken Özelmacıklı, "2. el konut satışları 2020 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,7 azalış göstererek 34 bin 76 oldu. Bu dönemde ipotekli satışlar ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 artış göstererek 18 bin 483 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,3 olarak gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Avantajlı Kredide Beyan Affı İhtiyaç

Değer artış kazancı vergisinin avantajlı konut kredisinde bir engel olduğuna da vurgu yapan Özelmacıklı, “Satışlara beyan affı getirilmesi taşınmazların gerçek değer beyanını sağlayabilir. Hatta bu aftan faydalanan malikler için tapu harçlarında indirim de sağlanabilir. 2. Eldeki satışlarda düşük değerler, yüksek oranda kredi çekilmesine engel oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

2020 Mayıs'ta 50 bin 936 konut satıldı!