Hikmet Haspolatlı: Dönüşümün değer artışı vatandaşa kalacak!

Hikmet Haspolatlı: Dönüşümün değer artışı vatandaşa kalacak! Hikmet Haspolatlı: Dönüşümün değer artışı vatandaşa kalacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli yapıların dönüşümüyle ilgili olarak Garanti Mortgage'ın Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu ile birlikte geliştirdiği Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesini (İNDER)öncülüğünde başlatıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli yapıların dönüşümüyle ilgili olarak Garanti Mortgage'ın Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu ile birlikte geliştirdiği 'Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm Projesini İstanbul İnşaatçılar Derneğimin (İnder) öncülüğünde başlatıyor. 


Projeyle birlikte inşaat şirketleri veya müteahhitlerin imar artışı ya da kendilerine düşecek ilave kat olmadığı için yapımını üstlenmeyi tercih etmedikleri binalar dönüştürülecek. 

Bunun için malikler için gereken finansman, koordinasyon ve garantörlük banka öncülüğündeki proje ortaklarıyla yönetilecek. 

Kurgu değişecek Riskli alan olarak belirlenen 2.5 milyon yapının bu kapsama girdiği tahmin edilirken, maliklerin istekleri göz önüne alındığında ortalama bir dairenin bu sistemle dönüşmesi metrekare fiyatı olarak 1.500 lira ile 2 bin 500 lira arasında yansıyacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm ve Alt Yapı Genel Miidür Yardımcısı Hikmet Haspolatlı, genelde kentsel dönüşümün 'emsal artışına bağlı bir kurgu olarak sürdüğünü vurgulayarak, bu kurguyu değiştirmek için çalıştıklarını söyledi.  

Haspolatlı, "Hem misal artışı olmayan bölgeler var hem de emsal artışı beklentisi kentlerde baskı ve yoğunluk yaratıyor. Bu projeyle bu baskının da önüne geçmek istiyoruz. Projenin değer artışı da vatandaşa kalacak " dedi. 

Vatandaşa hem devlet, hem inşaatçı hem de banka desteğiyle riskleri olmayan bir sistem sunulduğunu belirten Haspolatlı, riskli binalarda tüm maliklerin anlaşarak projeyi uygulamasını arzu ettiklerini aksi durumda kentsel dönüşüm yasasında olduğu gibi 3'te 2 çoğunluk kuralının uygulanabileceğini dile getirdi. 

Garanti Mortgage Genel Müdiirü Murat Atay ise, sistemin vatandaşın müteahhitle anlaşarak ya da kendisi gelerek başvurduğunda başlatılacağını anlatarak, "Projeyle ile binayı yeniden yapacak inşaat şirketi, inşaat yapım bedeline karşılık gelen hak edişleri bankadan alacak. Kentsel dönüşüm süreci içindeki aşamalar proje ortakları aracılığıyla çözümlenebilecek" dedi. 


Atılım Gazetesi