07 / 07 / 2022

Hilmi Türkmen’den Üsküdar’a 41 dev proje!

Hilmi Türkmen’den Üsküdar’a 41 dev proje!

Üsküdar Belediye Başkanı ve yeniden başkan adayı olan Hilmi Türkmen, yeni dönemde hayata geçirmeyi planladığı 41 dev projesini açıkladı.Üsküdar Belediye Başkanı ve yeniden başkan adayı olan Hilmi Türkmen'in hayata geçirmeyi planladığı  ‘Üsküdar’a 41 kere maşallah’ dedirtecek projeleri arasında 7500 araçlık yeraltı otoparkı, 1.2 milyon m2’lik yeşil alan, nostaljik tramvay, 356 yeni derslik, yeni Millet Bahçeleri, sağlık tesisleri bulunuyor.

Göreve geldiği günden itibaren hayata geçirdiği “Dört Dörtlük Eserler”le Türkiye’de örnekle gösterilen bir fikir adamı olarak anılan ve yeniden aday gösterilen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yeni dönemde hayata geçirmeyi planladığı 41 dev projesini tanıttı. 

Çavuşdere Spor Sarayı'nda gerçekleştirilen ‘’Proje ve Aday Tanıtım Toplantısı’’nda 5.5 yaşındaki kızı Sare ile sahneye çıkan Başkan Hilmi Türkmen, salonu dolduran kalabalık, ellerinde Türk bayrakları ve sloganlarla karşılandı. 5 yılda taahhüt ettiklerinin fazlasını gerçekleştirmenin huzuru ve mutluluğuyla yeniden Üsküdarlıların huzuruna çıktığını belirten Başkan Hilmi Türkmen ‘Üsküdar’a 41 kere maşallah’ dedirtecek ulaşım, kültür, eğitim, yeşil alan ve sağlık alanında gerçekleştirdikleri projelerle, bu güzel şehre dev eserler kazandıracaklarına söz verdi.

‘VADETTİĞİMİZDEN YÜZLERCE FAZLASINI YAPTIK’

Türk milleti ve devletinin çok zor bir 5 yılı geride bıraktığını söyleyen Başkan Hilmi Türkmen ‘’5 yıl önce yine bir şubat ayında bu kez Çamlıca’da bir okulun spor salonunda yapmayı düşündüğümüz projeleri sizlere tanıtmıştık. Bu 5 yılda hem siyasi hem de ekonomik anlamda çok zor günler geçirdik. 7 kez seçim, üstüne üstlük ne yazık ki 15 Temmuz 2016’da bu aziz milletin birliğine kasteden hain FETÖ terör örgütünün darbesine maruz kaldık. Böyle çok sıkıntılı ve zorlu bir 5 yıl geride kalmasına rağmen o zaman vaat ettiklerimizin tamamını gerçekleştirmiş durumdayız. Hiçbir eksiğimi eksiğimiz yok, aksine o gün tamamını vadettiğimiz projelerin yüzlerce fazlasını yerine getirmenin huzuru ve mutluluğuyla huzurlarınıza tekrar çıkmış bulunuyoruz. Yeni dönemde de Üsküdar’ımıza dev eserler kazandırmaya devam edeceğiz’’ açıklamasında bulundu.

EĞİTİMDE BİR NUMARA ÜSKÜDAR’A 356 YENİ DERSLİK

Görev yaptığı 5 yıllık süre içerisinde büyük projelere ve yatırımları hayata geçirdiklerini anlatan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ‘’2014’te Üsküdar’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5 metrekareydi. Bugün 9.5-10 metrekareye çıkardık. 45 yeni park yaptık, 76 eski parkımızı da yeniledik. 63 yeni cami inşa ettik. Üstüne üstlük bugün Türkiye’nin bir numaralı Millet Bahçesi olan Nakkaştepe Millet Bahçesi’ni İstanbul’umuza kazandırdık’’ diye konuştu.

2014’te ikili eğitim gören öğrenci oranının yüzde 50 olduğunu, 100 bin öğrencinin yarısının ikili eğitim olduğunu söyleyen Hilmi Türkmen, 5 yılda bu oranı yüzde 5’e düşürdüklerini belirtti. Eğitimde İstanbul’da bir numara olduklarını söyleyen Başkan Türkmen, yeni dönemde Üsküdar’a 356 derslik kazandıracaklarını söyledi.

7500 ARAÇLIK YERALTI OTOPARKI, 1.2 MİLYON METREKARELİK YEŞİL ALAN

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, bunlardan ilkinin otopark ve ulaşım olduğunu açıkladı. Artık otoparkların tamamen yeraltında olacağını belirten Başkan Türkmen; Bulgurlu, Güzeltepe, Ünalan, Cumhuriyet Mahallesi, Küplüce, Üsküdar merkez ve Yavuztürk’te 7 bin 500 araçlık yeraltı otoparkları kazandıracaklarını ifade etti.

Başkan Hilmi Türkmen önümüzdeki 5 yılda kişi başına düşen yeşil alan miktarını 9.5 metrekareden 13 metrekareye çıkarmayı ve Üsküdar’a tam 1.2 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırmayı planladıklarını söyledi.

‘YERİNDE DÖNÜŞÜM, GÖNÜLLÜ DÖNÜŞÜM’

İkinci en önemli konunun kentsel dönüşüm olduğunun altını çizen Hilmi Türkmen, iki önemli kritere dikkat ederek kentsel dönüşümü hızlandıracaklarını anlattı. Türkmen, ‘’Türkiye’nin en önemli meselesi kentsel dönüşümdür. Bu meselenin üzerine korkmadan, usanmadan, yılmadan, cesaretle gideceğiz. Ancak Üsküdarlı hemşehrilerimizi de üzmeden kentsel dönüşüme hız vereceğiz. İki olmazsa olmaz kriterimiz var; Yerinde dönüşüm, herkes yerinde kalacak şekilde dönüşümü gerçekleştireceğiz. İkincisi gönüllü dönüşüm. Hemşehrilerimizin gönlü olmadan asla kentsel dönüşümü gerçekleştirmeyeceğiz.’’ diye konuştu.

‘YÜZLERCE HİSSEDARLI PARSELLERİ KÜÇÜLTECEĞİZ’

30 yıl sonra Boğaz bölgesinde 16 mahallenin yıllarca devam eden imar sorununu çözdüklerini ifade eden Başkan Hilmi Türkmen, bu bölgedeki büyük hisseli parselleri küçülteceklerini söyledi. Türkmen, bu kararın nedenini şu şekilde anlattı: ‘’Bu bölgemizde 30 bin, 50 bin, 80 bin, 100 bin m2 büyüklüğünde parsellerimiz var. Bu parsellerde 300, 500, 800’e varan hissedarlar var. Gerçekten bir araya gelmeleri zor görünüyor. Hissedar sayısını azaltmak için parselleri küçülteceğiz. Yüzlerce hissedarla anlaşmak yerine, çok daha küçük parsellerde, daha az kişiyle anlaşmak mümkün olacak.’’

‘SOSYAL BELEDİYECELİKTE ÇITAYI DAHA YUKARI TAŞIYACAĞIZ’

Eğitime, gençlere, yaşlılara, engellilere, hastalara, ihtiyaç sahiplerine yönelik projelerle sosyal belediyecilikte Türkiye’nin bir numaralı markası haline geldiklerini belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen konuşmasına şu şekilde devam etti: ‘’Nev Mekanlar, Millet Kıraathaneleri, Millet Bahçeleri, Engelsiz Yaşam Merkezimiz...Sosyal Belediyecilikte çıtayı daha da yukarı taşıyacağız. Önümüzdeki dönem az konuşup daha çok iş yapacağız. Az konuşup, vatandaşımızı dinleyeceğiz. Kim ne film çevirirse çevirsin Cumhur İttifakı’yla yolumuza devam edeceğiz, hizmet kalitemiz artarak devam edecek.’’

ÜSKÜDAR’A NOSTALJİK TRAVMAY

41 dev projede;
- Yeni millet bahçeleri,
- Harem sahil rekreasyon alanı,
- Zeminaltı otopark
- Yeşil alan, park projeleri
- Kütüphaneler,
- Okullar
- Camiler
- Sağlık tesisleri
- Üsküdar Meydanı’ndan Çavuşdere’ye nostaljik tramvay hattı
- Farklı lokasyonlarda hayata geçirilecek metro hatları ve daha niceleri yer alıyor.