Çukurova Balkon

Hilton Worldwide otel sayısı 60'ın üzerine çıkacak!

Hilton Worldwide otel sayısı 60'ın üzerine çıkacak! Hilton Worldwide otel sayısı 60'ın üzerine çıkacak!

Hilton Worldwide, Türkiye'de atağa geçti. Otel sayısını 60'ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Hilton'un Başkanı Palleschi, "Antakya'da açacağımız Müze Otel'in bir benzeri yok. Türkiye gözde pazarımız" dedi...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Dünyanın en büyük otel zincirlerinden Hilton Worldwide, Türkiye'de atağa geçti. Otel sayısını 60'ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Hilton'un Başkanı Palleschi, "Antakya'da açacağımız Müze Otel'in bir benzeri yok. Türkiye gözde pazarımız" dedi.


Hilton Worldwide çatısı altındaki markalardan sorumlu üst düzey isimlerin, küresel başkanları Londra'da bir araya geldi. Birçok ülkeden basın mensubunun katıldığı toplantıyı Türkiye'den sadece SABAH takip etti. Hilton Hotels&Resorts Global Başkanı Rob Palleschi'nin verdiği bilgiye göre Hilton Worldwide kısa vadede Türkiye'de 26 otel açacak. Bunların 20'den fazlası Hilton Garden Inn ve Hampton By Hilton, ikisi de DoubleTree By Hilton markasıyla faaliyet gösterecek. Şirketin en fazla önem verdiği yatırımlar ise Kozyatağı Hilton, Antalya'da açılacak Resort ve dünyada eşi benzeri olmayan Antakya Hilton Müze Oteli. Türkiye'nin kendileri için stratejik önem taşıyan Rusya, İngiltere ve Polonya'dan sonra en önemli pazarlardan biri olduğunu söyleyen Palleschi, "Hilton Worldwide için Türkiye çok önemli bir pozisyonda. İstanbul, Ankara,  İzmir  gibi büyük şehirler dışında illere odaklandık" dedi. Konaklama sektöründe 25 yıldan daha fazla tecrübeye sahip Rob Palleschi ile Türk turizmi ve yatırım planlarını konuştuk. 


 Avrupa'nın en büyük Hilton'u İstanbul'da açıldı. Yedi yıl önce Türkiye'de sadece 8 oteliniz vardı, bu sayı 26'ya çıktı. 26'sı da inşaat halinde. Gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Türkiye'de çok büyük bir başarımız var. Bunun daha da artacağını düşünüyorum. Tüm otellerimizin potansiyeli çok yüksek. Buradaki gelişmeler çok iyi. Tüm bunlar ileriye daha güvenli bakmamızı sağlıyor. Türkiye'ye gelen turistler, otellerimizden memnun kaldıkça başka ülkelerdeki otellerimizi de kullanmak isteyecekler. Bu pazardan çok umutluyuz. Bu nedenle büyük projelerimiz olacak. 


 Bu pazarın sizin için önemi ne? 

Türkiye artık çok farklı bir yerde. Ekonomisi gibi turizmi de çok ileride. Benim dünyada en sevdiğim otelimiz Bomonti Hilton. Yatırımcısı İbrahim Çeçen'i içtenlikle tebrik ediyorum. Türkiye'de bu tarz girişimci işadamları olduğu sürece biz daha çok Hilton açarız. 


 Dünyada bir ilki gerçekleştirip Antakya'da müze otel yapıyorsunuz. Onunla ilgili düşünceleriniz neler? 

Bizim ve otel sahiplerinin yatırımdan beklentisi oldukça yüksek. Çünkü oradaki arkeoloji ve sanat eserlerini görmek isteyen çok büyük bir potansiyelin olduğunu düşünüyoruz. Buranın dünyada eşi yok. Otel sahiplerine böyle bir öngörü ve yaklaşıma sahip oldukları için teşekkür ederim. Yatırımcı Necmi Asfuroğlu inanılmaz çılgın bir işadamı. Eğer bu nokta Hilton markası olmasaydı, çok ama çok üzülürdüm. 


 Yatırımlarınız hangi aşamada ve nasıl bir yol izliyorsunuz? 

Türkiye'ye özellikle lüks otellerimizi tanıttık ama her markanın yatırımını yapacağız. Antalya'da bir resort yapıyoruz, her şeyiyle birinci sınıf, beş yıldızlı otel olacak. Biz Türkiye'de bir uzmandan oluşan Hilton geliştirme ekibi için ofis kurduk. Bu ofis 'Neler yapabiliriz, piyasa nedir, ne gibi gelişmeler sağlayabiliriz ve potansiyeli nasıl kullanırız' diye uzun soluklu çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar aralıksız devam ediyor. 


YENİ YATIRIMLARDA HEDEF KLASİĞİN DIŞINA ÇIKMAK

 Klasiğin dışına çıkıyorsunuz. İstanbul'un ortasında lüks bir binada Hilton projesi düşünür müsünüz? 

Evet böyle fikirlerimiz var. Ancak henüz telaffuz edemiyoruz. Otel sahipleri için doğru zamanda bunları açıklayacağız. Dünya çapında büyük otel açma çalışmalarımız devam ediyor. Çin ve Uzakdoğu da dahil birçok yerde, içinde resmi dairelerin, evlerin bulunduğu, birkaç katı otel olan büyük binalar içerisinde otel açmayı planlıyoruz. Bunlardan bir tanesini Myanmar'da yaptık. Yeni ve heyecan verici pazarlara girerek kurucu babamız Conrad Hilton'un öncü ruhunun üzerine yatırımlar inşa etmeye devam ediyoruz. Gelişmekte olan Myanmar pazarındaki ilgi çekici rotalara beş yeni Hilton Hotels & Resorts bayrağı eklemiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. 


GÖZÜ 3'ÜNCÜ HAVALİMANI'NDA

 Türkiye pazarının sizin için önemi ne? 

Şu anda 26 olan sayıyı 60'ların üzerine çıkaracağız. Türkiye'de büyük bir potansiyel ve istikrar var. Ayrıca ekonomisi çok iyi. Havaalanlarında insan trafiği yoğun. 3'üncü Havalimanı projesi çok çok iyi oldu. Dünyanın en büyük havaalanında Hilton olursa daha ne isteyebiliriz ki?


TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK OT EL ZİNCİRİ

Hilton Worldwide'ın 92 ülke ve bölgede 4 bin 112 otel ve 680 bin 117 odası var. 2013'te mevcut ve proje aşamasındaki otelleriyle, Türkiye'deki 10 bin odaya ulaşan ilk otel zinciri oldu. Türkiye'de 26 oteli ile faaliyet gösteren Hilton Worldwide, imzaladığı 50'inci otel anlaşmasıyla, şu an ülkemizde faaliyet gösteren en büyük otel zinciri konumunda.


Sinan Özedincik/ Sabah