Hopa ve İzmir kruvaziyer turizminde işbirliği yapacak!

Hopa ve İzmir kruvaziyer turizminde işbirliği yapacak! Hopa ve İzmir kruvaziyer turizminde işbirliği yapacak!

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin kruvaziyer turizminden daha fazla pay alabilmesi için limanların birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Türkiye’de kruvaziyer turizminde çok büyük bir potansiyel var" dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


İzmir Ticaret Odası ile Hopa Ticaret ve Sanayi Odası,  İzmir  kruvaziyer turizmini geliştirmek için işbirliği yapacak. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Meclis Başkanı Metin Karaman, Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri'nden oluşan heyet, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. Demirtaş, kruvaziyer turizminin Türkiye için çok yeni bir alan olduğunu belirterek, "İzmir Ticaret Odası olarak bu konuda çalışmaya başladığımızda, İzmir'e 3 bin kişi geliyordu. 550 bin yolcuya kadar çıktık. Türkiye'de kruvaziyer turizminde çok büyük bir potansiyel var. Özellikle Karadeniz keşfedilmemiş bir yer. Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için işbirliği ile ortak tanıtım yapmalıyız" diye konuştu. 


Miami'de tanıtım çağrısı 

2012 yılında kurdukları Türkiye Kruvaziyer Platformu ile Türkiye'deki liman ve iskeleleri bir çatı altında topladıklarını belirten Demirtaş, "Türkiye Kruvaziyer Platformu bünyesinde yürüttüğümüz çalışmalarla belli avantajlar sağladık. Gerçek potansiyelin değerlendirileceği bir başarı istiyorsak, limanları tek tek değil bir bütün olarak kruvaziyer turizmine açmak lazım. Tek limanla bir şey yapmak mümkün değil. Kuzey'deki istikrarsızlık, Ukrayna'nın durumu Karadeniz'e yansıyor. Dolayısıyla Karadeniz'i programlarına alan şirketler, 2016'ya ertelediler. Ama Hopa'nın bu konuda şansı var. Şehir ve doğa turizmi ön plana çıkmaya başladı. Hopa'ya elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Mart ayında Miami'de birlikte tanıtım yapalım" dedi.


"Tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz"

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ise "Kruvaziyer turizmindeki niyetimiz biri buraya getirdi. Bu alanda tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz. İzmir limanında da incelemelerde bulunacağız" dedi. Hopa'nın konumu itibariyle Doğu Karadeniz'in doğusunda bulunduğunu ve transit liman olarak kullanıldığını belirten Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, "Hem kruvaziyer hem de lojistik konusunda İzmir ile ortak çalışmak istiyoruz. Kruziyer turizmi konusunda fizibilite çalışması yapıyoruz" diye konuştu. Hopa'da Liman Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Bölümü öğrencileri arasında değişim programı da yapmak istediklerini belirten Özer, "İzmir'den gelecek öğrencilere burs imkanı sağlayabiliriz" dedi. 


Yeni Asır

pus