Hulusi Belgü: Şehirle bütünleşen alışveriş merkezleri ön plana çıkacak!

Hulusi Belgü: Şehirle bütünleşen alışveriş merkezleri ön plana çıkacak!

Multi Development Türkiye CEO’su ve AYD Başkanı Hulusi Belgü geleceğin alışveriş merkezlerine ilişkin ipuçları verdi. Belgü, “Şehirle bütünleşen, fonksiyonel alışveriş merkezleri ön plana çıkacak” dediMulti Development Türkiye CEO’su ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Perakende Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, alışveriş merkezi sektörünün geleceğini belirleyecek trendlere dikkat çekti. Belgü, bulunduğu şehirle bütünleşen, fonksiyonel ve açık hava AVM’lerinin ön plana çıkacağını söyledi.


Türkiye’de AVM sektörünün son 10 yılda önemli bir atılım gerçekleştirdiğini belirten Hulusi Belgü, “Bugün 333 AVM ile dev bir sektöre dönüştük. Yıllık 60 milyar dolar ciro; 1,6 milyar ziyaretçi sayısı; 14 milyar doları yabancı sermaye olmak üzere toplam 45 milyar dolar yatırım değeri; 9 milyonun üzerinde kiralanabilir alan gibi inanılmaz bir performans sergiliyoruz” dedi.


Türkiye’de perakende dünyasının en önemli buluşma noktalarından biri haline gelen Perakende Günleri’nin açılışında konuşan Multi Development Türkiye CEO’su ve AYD (Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği) Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye’de alışveriş merkezi sektörünün son 10 yılda gerçekleştirdiği atılımla Avrupa’da söz sahibi bir konuma yükseldiğini söyledi.


Hulusi Belgü, “Türkiye AVM sektörü, henüz 25 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen dünya çapında takdir gören çok özel ve önemli projelere imza attı. Yerli ve yabancı yatırımcılarla birçok proje hayata geçirdik. Bugün toplam 333 alışveriş merkezi ile dünyanın en güzel örneklerini veren dev bir sektör haline dönüştük. Yıllık 60 milyar dolar ciro; 1,6 milyar ziyaretçi sayısı; 14 milyar doları yabancı sermaye olmak üzere toplam 45 milyar dolar yatırım değeri; 9 milyonun üzerinde kiralanabilir alan gibi inanılmaz rakamlara ulaştık. Yarattığımız birbirinden iddialı projeler ve başarılı performanslarla Avrupa ve dünyada parmakla gösterilen değerler oluşturduk” diye konuştu. 

Yeni trend, şehirle iç içe geçen alışveriş merkezleri…


Gelecek yıllarda açık hava alışveriş merkezlerinin daha da yaygınlaşacağını belirten Hulusi Belgü, bugün Dubai ve Uzakdoğu’da yaygın olan, içinde akvaryum, kayak ve yarış pisti olan alışveriş merkezlerinin hayal olmaktan çıktığını ve müşteri için alışverişin ötesinde bir deneyim sunan merkezlere dönüştüğünü belirtti. Belgü, “Şehrin içinde yer alan, daha fonksiyonel semt alışveriş merkezleri ortaya çıkacak. Özellikle dar alanlarda, şehir merkezlerinde, kurabiye kalıbı gibi birbirine benzer, kutu şeklinde alışveriş merkezlerini artık daha az göreceğiz” dedi.

Dikey değil, yatay; en fazla 3 katlı AVM’ler geliyor

Yenilenen şehir planlarının, kentsel dönüşüm projelerinin AVM’lerin de bu dönüşüme uyum göstermesini zorunlu kıldığını vurgulayan Belgü, sözlerine şöyle devam etti:

“Değişen ihtiyaçlar, edindiğimiz deneyimler, dünyadaki gelişmeler, teknolojik ve dijital yenilikler, alışveriş merkezlerini yeniden şekillendiriyor. Sektörümüz hızla büyüyor ve bu büyümeyi sürekli hale getirmemiz lazım. Biz artık bugünün değil, geleceğin projelerini yaratmalıyız. Çevresindeki yapıları varlığıyla ezen dev binalar değil, şehrin dokusuna uyum sağlayan tasarımlar geliştiriliyor. Çevresi keskin hatlarla belirlenmiş projeler değil; içinden şehrin sokakları, yolları geçen AVM’ler doğuyor. Avrupa’da birçok alışveriş merkezi parklarla, meydanlarla iç içe. Açık havayla bütünleşen alışveriş merkezlerini artık daha çok göreceğiz. Tasarımsal olarak da gün ışığı alan, dikey değil yatay olarak inşa edilmiş, maksimum 3 katlı projeler insanlara daha yakın geliyor.”  

“Hedef 2015 yılında 15 Forum”


Multi Development Türkiye CEO’su Hulusi Belgü, Türkiye’de 2004 yılından beri gerçekleştirdiği 3,5 milyar Euro’luk yatırım ve %12’lik pazar payıyla sektör lideri konumda bulunan Multi Development Türkiye’nin yatırımlarından da söz etti. Ekim ayında Güneydoğu’daki ilk projesini hayata geçiren Multi Development Türkiye’nin, 2015 yılında Türkiye’nin 7 bölgesinde 15 Forum Alışveriş Merkezi’ne ulaşmayı hedeflediğini açıklayan Belgü, halen inşaat aşamasında olan Forum Diyarbakır’ın açılışını önümüzdeki yıl yapacaklarını söyledi.